Sądowy nakaz zapłaty a podpisanie ugody

Pytanie:

"W ugodzie gdzie występuję jako dłużnik mieści się następujący zapis: Pod warunkiem wykonania przez dłużnika ugody wierzyciel oświadcza, że po otrzymaniu kwot zostanie złożony wniosek do komornika o umorzenie postępowania egzekucyjnego i sprawa zostanie zamknięta a tytuł wykonawczy zwrócony dłużnikowi. Czy ww zapis jest dowodem na to, że przedmiotowy nakaz zapłaty wydany przez sąd nie został zbyty ani zastawiony i wierzyciel jest w jego posiadaniu? Po zakończeniu ugody zostanie on zwrócony w oryginale dłużnikowi? "

Odpowiedź prawnika: Sądowy nakaz zapłaty a podpisanie ugody

Nakaz zapłaty to wyrok sądowy, tyle że wydany w postępowaniu nakazowym bądź upominawczym. Zbycie bądź zastawienie wyroku sądowego nie jest możliwe, gdyż nie jest on przedmiotem majątkowym (rzeczą ani prawem), a zatem nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy sprzedaży czy zastawu. Można za to dokonać cesji (przeniesienia) wierzytelności, która przysługuje wierzycielowi przeciwko dłużnikowi, a jej istnienie zostało potwierdzone wyrokiem sądowym, na inną osobę (tak samo jak nie sprzedaje się aktów notarialnych stwierdzających własność nieruchomości tylko same nieruchomości). Wierzytelność taką można również zastawić (zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dopuszczalny jest zastaw na prawach). W przypadku cesji wierzytelności, nabywca takiej wierzytelności (dysponując dowodem, że wierzytelność przeszła na niego) powołując się na tytuł wykonawczy mógłby złożyć wniosek do organu egzekucyjnego (komornika) o wszczęcie egzekucji.

Ze wskazanego w pytaniu postanowienia umownego wynika zobowiązanie wierzyciela do tego, iż po spełnieniu przez dłużnika świadczenia i umorzeniu postępowania egzekucyjnego zwróci on tytuł wykonawczy dłużnikowi (nakaz zapłaty). Ma on takie znaczenie, iż jeśli pomimo spełnienia świadczenia wierzyciel nie zwróci dłużnikowi tytułu wykonawczego (nie mają tu znaczenia powody dla jakich to zrobi), to dłużnik będzie mógł domagać się odszkodowania, jeśli z tego tytułu (nie uzyskania oryginału tytułu wykonawczego) odniesie jakieś szkody.   


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika