Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Sprzedaż wierzytelności a postępowanie sądowe

Pytanie: Osoba fizyczna X posiada wierzytelność wobec dłużnika spółki z o.o. Wierzyciel wniósł sprawę do sądu i na dzień dzisiejszy zapadł wyrok przeciwko dłużnikowi, korzystny dla wierzyciela. Jednak wyrok jeszcze nie jest prawomocny, gdyż dłużnik wniósł apelację, która jeszcze nie ma wyznaczonego terminu. Osoba X, zanim zakończy się całe postępowanie prawomocnym wyrokiem, podjęła decyzję o sprzedaży tej wierzytelność na rzecz osoby Y, poprzez zawarcie z nią umowy cesji wierzytelności potwierdzonej notarialnie. Czy jako nabywca tej wierzytelności osoba Y poza powiadomieniem dłużnika o umowie cesji powinna również powiadomić o tym fakcie sąd apelacyjny i czy może przed sądem apelacyjnym może wtedy występować jako następca wierzyciela? Czy jako nowy nabywca na podstawie wcześniejszego nakazu zapłaty, a obecnie nieprawomocnego wyroku, mogę dokonać poprzez komornika zabezpieczenia wierzytelności na rachunkach bankowych dłużnej spółki?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Zgodnie z art. 192 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego, zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy. Nabywca może jednak wejść na miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej. Zatem, w opisywanej sytuacji, nabywca może wstąpić do postępowania w miejsce sprzedającego wierzytelność, jednakże do tego potrzebna jest zgoda drugiej strony - dłużnika. Jeżeli taka zgoda nie zostanie wyrażona, to sąd będzie orzekał tak, jakby zmiana wierzyciela nie nastąpiła. W takim przypadku w wydanym wyroku wymieniony będzie poprzedni wierzyciel, a nabywca wierzytelności będzie musiał, w celu wyegzekwowania zasądzonej wierzytelności uzyskać nadanie klauzuli wykonalności "na siebie". W tym celu, zgodnie z art. 788 kpc,  do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności będzie konieczne dołączenie umowy sprzedaży z podpisem notarialnie poświadczonym. Z drugiej części pytania nie wynika jasno o jaki nakaz chodzi pytającemu. Z zadanego pytania wydaje się wynikać, iż chodzi to o nakaz w postępowaniu upominawczym, który traci moc z momentem wniesienia sprzeciwu, a dopiero wyrok sądu rozstrzyga o roszczeniu powoda. Nieprawomocny wyrok w sprawie nie jest tytułem zabezpieczenia. W tym celu konieczne jest wydanie postanowienia o zabezpieczeniu przez sąd.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Sprzedaż wierzytelności a postępowanie sądowe

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 8
  • 4
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Anna

    ocena usługi:

    Rewelacja. Polecam wszystkim.
  • Dagmara

    ocena usługi:

    Bardzo dziekuje za szybka i profesjonalna odpowiedz .Polecam !
  • Zdzisław

    ocena usługi:

    Naprawdę polecam, szybko i sprawnie no i profesjonalnie, bardzo Państwu dziękuję. Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wyczerpującej odpowiedzi. Opinia rzetelna i bardzo pomocna w dalszym działaniu. Polecam korzystanie z e-prawnika.
  • Tomasz

    ocena usługi:

    O.K.
  • wojtek

    ocena usługi:

    Dziękuję bardzo za usługę w pełni profesjonalną i uczciwą.Jestem zadowolony.Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu.Polecam was wszystkim.
  • dbj

    ocena usługi:

    Szybko merytorycznie i rzetelnie
  • Arletta

    ocena usługi:

    Szybko, sprawnie, rzetelnie. Polecam
  • Róża

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z usługi e-prawnik.pl odpowiedź udzielona szybko, konkretnie, zrozumiale, polecam każdemu aby kierować tu pytania, na prawdę jest profesjonalizm. Ja dziękuję serdecznie.
  • Rozalia.

    ocena usługi:

    porada prawna była dokładna i wyczerpująca, jestem zadowolona.
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą opinię prawną. Profesjonalna pomoc prawna dodała mi pewności i przekonania w konkretnym działaniu. Polecam pomoc e-prawnika.
  • ewa

    ocena usługi:

    bardzo rzetelna i szczegółowa opinia zdecydowanie polecam korzystanie
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź i poradę prawną. Będę korzystać w przyszłości. Polecam.
  • Krystyna

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję.
  • Irena

    ocena usługi:

    Jestem niezwykle zadowolona z bardzo profesjonalnego i terminowego zalatwienia sprawy, z ktora sie zwrocilam do e-prawnikow. Polecam to biuro goraco wszystkim zainteresowanym.
  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane