Termin na opuszczenie lokalu

Pytanie:

"Czy jest określony prawnie termin opuszczenia lokalu po jego sprzedaży? Po podpisaniu aktu notarialnego."

Odpowiedź prawnika: Termin na opuszczenie lokalu

Z samą sprzedażą lokalu nie musi być połączony automatycznie obowiązek jego opuszczenia. Dzieje się tak dlatego, że nowy właściciel może np. zawrzeć z poprzednim umowę najmu lokalu i takie opuszczenie lokalu było by niezasadne.

Oczywiście jeśli taka sytuacja nie zachodzi poprzedni właściciel powinien opuścić lokal niezwłocznie, bez nieuzasadnionej zwłoki, chyba że inny termin określono w umowie sprzedaży. Ustawodawca nie określa w tym przypadku terminu w sposób bardziej sprecyzowany. Dlatego że poprzedni właściciel z momentem sprzedaży lokalu powinien wydać go nabywcy - czyli go opuścić. Jeśli tego nie zrobi nowy właściciel może przeprowadzić egzekucję w celu opróżnienia lokalu przez poprzedniego właściciela.

Jeżeli dłużnik ma wydać nieruchomość albo opróżnić pomieszczenie, komornik sądu, w którego okręgu rzeczy te się znajdują, wezwie dłużnika do dobrowolnego wykonania tego obowiązku w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, po którego bezskutecznym upływie dokona czynności potrzebnych do wprowadzenia wierzyciela w posiadanie.

Tytuł wykonawczy stanowiący podstawę egzekucji o wydanie nieruchomości lub opróżnienie lokalu może być wynikiem procesu opartego na tytule własności - akt notarialny. Akt notarialny stanowi tytuł egzekucyjny, który zaopatrzony w klauzulę wykonalności stanowi tytuł wykonawczy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • bezradny 2015-06-30 22:57:45

    może ktoś wie, jak wygląda prawna sytacja kogoś, kto kupił dom, zapłacił gotówką, a w akcie notarialnym pojawiła się adnotacja, że pod groźbą egzekucji były włąsciciel ma obowiązek opuścić dom do powiedzmy 1 lipca, co zrobić jeśli ten ostatni uchyla się od tego obowiązku, nie wymeldował się a kiedy decyduje się ostatecznie na przekazanie kluczy, okazuje się, że dom jest zdewastowany? czy prawdą jest, że rygor egzekucji de facto nie jest żadnym rygorem, a osoba kupująca jest na przegranej pozycji, ponieważ nie chronią jej praktycznie żadne sankcje prawne? czy istnieje w naszym państwie jakikolwiek sposób dochodzenia swoich praw? czy zawsze cwaniactwo musi być górą, a uczciwi naiwniacy (bo wierzą w prawo)muszą znosić cudze chamskie i bezkarne wybryki?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika