Termin przekazania zażalenia przez sąd

Pytanie:

"Toczy się sprawa cywilna. Uczestnik składa zażalenie na postanowienie, które nie jest końcowe i na które przysługuje zażalenie. Czy Sąd Rejonowy ma wyznaczony nieprzekraczalny termin na wysłanie zażalenia do Sądu Okręgowego?"

Odpowiedź prawnika: Termin przekazania zażalenia przez sąd

Zgodnie z art. 395 § 1 kodeksu postępowania cywilnego, co do zasady, akta sprawy wraz z zażaleniem sąd pierwszej instancji przedstawia sądowi drugiej instancji po doręczeniu zażalenia stronie przeciwnej. 

W ściśle określonych wypadkach - takich jak zażalenie na postanowienia w przedmiocie odmowy zwolnienia od kosztów sądowych lub cofnięcie takiego zwolnienia oraz odmowa ustanowienia adwokata lub radcy prawnego lub ich odwołanie, a także skazanie świadka, biegłego, strony i osoby trzeciej na grzywnę, zarządzenie przymusowego sprowadzenia i aresztowania świadka oraz odmowa zwolnienia świadka i biegłego od grzywny i świadka od przymusowego sprowadzenia -  akta sprawy są przekazywane niezwłocznie (czyli bez zbędnej zwłoki), po wniesieniu zażalenia bez doręczenia go stronie przeciwnej.

Jeżeli zażalenie zarzuca nieważność postępowania lub jest oczywiście uzasadnione, sąd, który wydał zaskarżone postanowienie, może na posiedzeniu niejawnym, nie przesyłając akt sądowi drugiej instancji, uchylić zaskarżone postanowienie i w miarę potrzeby sprawę rozpoznać na nowo. Od ponownie wydanego postanowienia przysługują środki odwoławcze na zasadach ogólnych.

Tak więc, w ogólnych przepisach dotyczących zażaleń, nie został wskazany termin rozpatrzenia zażalenia. Jedynie w ściśle określonych przypadkach, zażalenie to ma być przekazane niezwłocznie. Wniesienie zażalenia, w każdym przypadku sprawia, że najpierw sąd pierwszej instancji musi się z nim zapoznać i ocenić, czy sam nie powinien go uchylić. Następnie zażalenie (z wyjątkami wskazanymi powyżej) jest doręczane stronie przeciwnej, a po otrzymaniu potwierdzenia doręczenia, akta sprawy są przekazywane dopiero sądowi wyższej instancji. Cała ta procedura jest więc czasochłonna.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • marzenarógkopeć 2020-11-18 16:58:47

    To ja Rafał Dyboski prezes stowarzyszenia tratwy w t z tratwy jestem pedofilem zabiłem stewańskich piotka burkoskiego i tarcza

  • maria 2019-10-03 07:15:50

    byl wyrok w poniedzialek i zlozylem zazalenie w nastepny poniedzialek wyslalem poczto czy liczy sie dorenczenie czy wysylka kiedy wyslalem

  • maria 2019-08-13 19:28:41

    mam sprawe odroczenia zawieszonej kary minie za 39 dni zloze zazalenie czy wczesniej wydadzo wyrok

  • anna 2015-06-01 08:42:13

    Czy w sprawie gospodarczej wszczetej w 2009r a zakonczonej wyrokiem I Inst w grudniu 2012 gdzie pozwany przegrywa sprawe o zaplate, potem sklada nioplacona apelacje, po 2 tyg sklada wniosek o zwolnienie z kosztow (sklada pisma samodzielnie ale ma pełnomocnika) bez oswiadczenia o dochodach. Sad odrzuca oba pisma a pozwany pisze zazalenie w lutym a powod otrzymuje je od Sadu w maju wraz z postanowieniem Sadu o drzuceniu zażalenia na podst art 394&1, 397&2 i 370 w zw z art 397&2. Na to postanowienie przysluguje znowu zażalenie i tak dalej.. Czy sad I inst ma obowiazek wysłac akta do II insta niezwłocznie zgodnie z art 395&1 cz moze sobie postanawiac w nieskonczoność ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika