Ujawnienie tajemnicy bankowej komornikowi

Pytanie:

"Kiedyś odpowiedzieli Państwo: "Niestety wierzyciel sam nie może wystąpić do banku z żądaniem ujawnienia co jest przedmiotem zabezpieczenia w zawartej z klientem banku umowie kredytowej. Taka bowiem informacja jest powiązana z czynnością bankową, i stanowi naszym zdaniem tajemnicę bankową w myśl art. 104 prawa bankowego. Tym samym informację taką można ujawnić tylko w okolicznościach określonych w ustawie. Przykładowo informację stanowiącą tajemnicę bankową bank jest zobowiązany ujawnić na żądanie komornika sądowego w związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym." W art. 105. Ustawy - Prawo bankowe wymienione są podmioty, którym bank ma obowiązek wyjawić tajemnicę bankową, ale komornik nie jest tam wymieniony. Czy można prosić o wskazanie regulacji prawnej, która, jak Państwo twierdzicie, umożliwia komornikowi dostęp do tajemnicy bankowej? Wiadomo, że nr rachunku czy lokaty dłużnika komornik może skutecznie zażądać, ale w jednej kancelarii komorniczej pracownik poinformował mnie, że komornik nie ma prawa do informacji o tym, co jest przedmiotem zabezpieczenia w zawartej z klientem banku umowie kredytowej, o której wiem, ze jest zawarta z danym bankiem. Chodzi o mojego dłużnika, w zakresie którego ta kancelaria komornicza prowadzi bezskuteczne postępowanie."

Odpowiedź prawnika: Ujawnienie tajemnicy bankowej komornikowi

Art. 105 Ustawy - Prawo bankowe wymienia wprost komornika sądowego jako podmiot, któremu bank powinien udzielić informacji stanowiącej tajemnicę bankową. Chodzi rzecz jasna o wniosek komornika związany z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym. Stosowna regulacja znajduje się w art. 105 pkt 2 lit ł, wedle którego bank ma obowiązek udzielenia informacji stanowiących tajemnicę bankową wyłącznie na żądanie (...) komornika sądowego w związku z toczącym się postępowaniem egzekucyjnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika