Utrata statusu przedsiębiorcy w trakcie procesu

Pytanie:

"Od wielu lat prowadzę działalność jednoosobową na podstawie wpisu do ewidencji urzędu miasta. W najbliższym czasie zamierzam zmienić formę działalności na spółkę prawa handlowego. Jestem również w sporze przed sądem gospodarczym o zapłatę, w którym pozwany złożył również powództwo wzajemne. Sprawa ciągnie się od ok. 3 lat i będzie jeszcze długo trwała. Czy zmiana formy działalności zmieni moją sytuację procesową i w jaki sposób?"

Odpowiedź prawnika: Utrata statusu przedsiębiorcy w trakcie procesu

Jak rozumiemy, zamierza Pan zlikwidować działalność i założyć spółkę prawa handlowego. Przepisy bowiem nie przewidują możliwości bezpośredniego przekształcenia jednoosobowej działalności w spółkę prawa handlowego.  Wskutek wyrejestrowania się z ewidencji przedsiębiorców, utraci Pan – jako osoba fizyczna status przedsiębiorcy. Jeżeli będzie Pan wspólnikiem spółki, przedsiębiorcą będzie ta spółka będąca odrębnym podmiotem prawa.  Przedsiębiorcą jest bowiem osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Zgodnie z kpc, sprawą gospodarczą jest sprawa ze stosunku cywilnego, między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Zgodnie z poglądami wyrażanymi w literaturze, brak lub upadek choćby jednej przesłanek pozbawia sprawę charakteru gospodarczego. Zatem, z chwili, gdy utraci Pan status przedsiębiorcy, sprawa przestanie mieć charakter gospodarczy, a zatem, powinna być rozpatrywana w trybie „zwykłego” postępowania cywilnego. Sprawa (o ile oczywiście sąd uzyska odpowiednie informacje), albo zostanie przekazana do wydziału cywilnego, albo będzie dalej rozpatrywana przez sąd gospodarczy, ale już według przepisów ogólnych postępowania cywilnego.

Nie wskazuje Pan, czy nowo zakładana spółka przejmie dotychczasowe przedsiębiorstwo. Można jeszcze zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 554 kc, nabywca przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jest odpowiedzialny solidarnie ze zbywcą za jego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub gospodarstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Zatem, w takiej sytuacji, wierzyciel będzie mógł również pozwać spółkę, gdyż będzie ona z Panem solidarnie odpowiadała za zaciągnięte zobowiązania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika