Wycena zajętych ruchomości

Pytanie:

"Jaka jest różnica w dokonywaniu wyceny odebranych ruchomości przez rzeczoznawcę skarbowego a biegłego sądowego? Czy rzeczoznawca i biegły musi przechowywać wykonane elaboraty, jeżeli tak to przez jaki okres?"

Odpowiedź prawnika: Wycena zajętych ruchomości

Domyślamy się, że pisząc o rzeczoznawcy skarbowym ma Pani/Pan na myśli biegłego skarbowego. Instytucja biegłego skarbowego została wprowadzona do egzekucji administracyjnej przez ustawę z z 6 września 2001 roku o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (DzU 2001 nr 125 poz. 1368). Przed tą zmianą organ egzekucyjny w razie konieczności ustalenia wartości szacunkowej zajętej rzeczy lub prawa majątkowego, powoływał biegłego na potrzeby konkretnego postępowania egzekucyjnego. Obecnie organ ma obowiązek powołać jednego z biegłych wpisanych na listę biegłych skarbowych. Zatem wycena przez biegłego sądowego jest dokonywana na potrzeby egzekucji administracyjnej. Biegły sądowy natomiast co do zasady dokonuje wyceny na potrzeby postępowania toczącego się przed sądem.

Przepisy o egzekucji administracyjnej przewidują jednak, iż jeżeli zobowiązany nie zgadza się z oszacowaniem przez biegłego skarbowego, wartości ruchomości lub prawa majątkowego, może wystąpić do organu egzekucyjnego z wnioskiem o dokonanie tego oszacowania przez biegłego sądowego (przy czym jeżeli wartość zajętej ruchomości lub prawa majątkowego oszacowana przez biegłego sądowego nie różni się co najmniej o 25 % od wartości oszacowanej przez biegłego skarbowego, koszty oszacowania przez biegłego sądowego ponosi zobowiązany). Wycena przez biegłego sądowego ma w tej sytuacji charakter "kontrolny".

Przepisy nie określają, czy i przez jaki okres biegły skarbowy oraz biegły sądowy powinien przechowywać kopie wykonanych opinii.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika