Wzruszenie klauzuli wykonalności

Pytanie:

"W uzupełnieniu mojego pytania z dnia 15.11.2006 r., jeżeli dłużnik zmarł w trakcie postępowania egzekucyjnego, a sąd nadał klauzulę wykonalności przeciwko spadkobiercom dłużnika, ale bez ograniczenia ich odpowiedzialności do stanu czynnego spadku (pomimo przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza), a nie zastrzegł możliwości powoływania się spadkobierców na to ograniczenie i postanowienie o nadaniu klauzuli uprawomocniło się, to czy spadkobiercy mogą nadal powoływać się na to ograniczenie, czy też nadana klauzula wykonalności jako prawomocne postanowienie sądu korzysta z powagi rzeczy osądzonej?"

Odpowiedź prawnika: Wzruszenie klauzuli wykonalności

W sytuacji, gdy określonemu tytułowi nadano klauzulę wykonalności przeciwko dłużnikom, nie uwzględniwszy w jej treści ograniczenia odpowiedzialności - w tym wypadku - spadkobierców, okoliczność ta może być podstawą wytoczenia przez nich powództwa przeciwegzekucyjnego na podstawie art. 840 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego. Przepis ten przewiduje, że dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności (a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście). Warto mieć świadomość, że powództwo to jest w istocie jedynym sposobem obrony dłużnika przed egzekucją. Wierzyciel może bowiem skutecznie wszcząć egzekucję nawet wówczas, gdy nadanie klauzuli wykonalności oparto na zdarzeniach sprzecznych z rzeczywistością lub treść klauzuli nie odpowiada rzeczywistemu stanowi faktycznemu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika