Zajęcie dotacji przez komornika

Pytanie:

"Komornik przysłał do naszej firmy ( zakład budżetowy) zajęcie wierzytelności przypadającej na danego dłużnika, nasza firma stała się dłużnikiem zajętej wierzytelności. Świadczenie, które zajął komornik jest dotacją od Skarbu Państwa, więc według art.896 § 2 pkt 1 i 2 kpc nie podlega egzekucji ( nie jest na zaspokojenie alimentów). Wysłaliśmy oświadczenie o tej treści do komornika, oczekując na odpowiedź. I w tym cały problem: bo komornik nie odpowiada trzeci miesiąc, mimo próśb i monitów telefonicznych, a wypłata została w ogóle wstrzymana, czego robić nie możemy. Co w tej sytuacji możemy zrobić? Jak "zmusić" komornika do odpowiedzi? Czy jeśli nie odpowiada w ogóle, możemy wypłacić te pieniądze dłużnikowi?"

Odpowiedź prawnika: Zajęcie dotacji przez komornika

Kwestie związane z ograniczeniem egzekucji w stosunku do dotacji są przedmiotem regulacji art. 831 § 1 pkt. 2 kpc. Zgodnie z tym artykułem nie podlegają egzekucji sumy przyznane przez Skarb Państwa na specjalne cele (w szczególności stypendia, wsparcia), chyba że wierzytelność egzekwowana powstała w związku z urzeczywistnieniem tych celów albo z tytułu obowiązku alimentacyjnego.

Zajęcie wierzytelności oznacza, że wypłacając dotację dłużnikowi, narażają się Państwo na odpowiedzialność odszkodowawczą, gdyż zgodnie z art.. 886 kpc, który ma odpowiednie zastosowanie do zajęcia wierzytelności, dłużnik, który dokonał wypłaty zajętej części wynagrodzenia dłużnikowi, odpowiada za wyrządzoną przez to wierzycielowi szkodę. Wierzyciel zatem powinien udowodnić istnienie szkody i może on pozwać osobę (zakład), który dokonał wypłaty. W takiej sytuacji można by argumentować, że wierzyciel nie poniósł szkody ze względu na fakt, że dotacja ta jest zwolniona od egzekucji.

W opisywanej sprawie, termin na złożenie skargi na czynności komornika minął (piszecie Państwo, że zajęcie miało miejsce trzy miesiące temu). Możecie Państwo wysłać ponownie pismo do komornika, a gdy nie zareaguje on na to pismo, można złożyć skargę na zaniechanie czynności przez komornika , który powinien zwolnić spod egzekucji kwotę dotacji. Można również, o ile macie Państwo taką możliwość, przekazać niską kwotę z zajętych pieniędzy do rąk komornika i poczekać, jaka będzie kolejna czynność komornika i czynność tą zaskarżyć lub skontaktować się z dłużnikiem, by on tą czynność zaskarżył.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika