Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zakaz zbywania nieruchomości

Pytanie: Jestem pozwanym w sprawie cywilnej. Powód wniósł pozew o unieważnienie udzielonego przez siebie pełnomocnictwa, dla osoby X, w formie aktu notarialnego, do sprzedaży nieruchomości oraz o uznanie za nieważną umowy sprzedaży nieruchomości, którą kupiłem od osoby X. Sąd przychylił się do pozwu Powoda i ustanowił zakaz zbywania nieruchomości. Na to postanowienie sądu złożyłem zażalenie, które skutkowało uchyleniem w/w postanowienia oraz przekazania sprawy w całości do ponownego rozpoznania. Jednakże powodem uchylenia w/w postanowienia był brak odpowiedniego umocowania pełnomocnika powoda. Niedługo po otrzymaniu postanowienia sądu o uchyleniu postanowienia o zakazie zbywania nieruchomości podpisałem z klientem umowę przedwstępną sprzedaży zakupionej wcześniej od osoby X nieruchomości. Po kilku tygodniach otrzymałem nowe postanowienie sądu o ustanowieniu zakazu zbywania nieruchomości. Czy w okolicznościach jak w w/w sprawie, przy zbiegu rozstrzygnięć sądu, umowa przedwstępna nie narusza przepisów? Chcę wysłać zażalenie na postanowienie sądu powołując się na umowę przedwstępną i otrzymany zadatek. Zakaz zbywania nieruchomości spowoduje ogromną stratę w postaci zwrotu dwukrotności zadatku.

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Z zadanego pytania wynika, że prawdopodobnie zakaz sprzedaży nieruchomości stanowi zabezpieczenie roszczenia powoda. Jak rozumiem, pierwsze postanowienie zostało uchylone ze względu na fakt, że pełnomocnik procesowy powoda nie był należycie umocowany.  Jeżeli chodzi o możliwość uchylenia tego postanowienia to zgodnie z art. 742 § 1 kpc, obowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia.

Jeżli wiedział Pan, że kwestia nabycia nieruchomości od pełnomocnika jest sporna to powinien był się Pan liczyć, że sprzedaż tej nieruchomości może być utrudniona. W takiej sytuacji, mógł Pan, na przykład, zawrzeć umowę przedwstępną warunkową. Jeżeli jednak okaże się, że umowa sprzedaży nieruchomości została skutecznie zawarta, może Pan żądać odszkodowania od strony, która domagała się unieważnienia umowy.

W sytuacji, gdy okaże się, że pełnomocnik nie był umocowany lub że przekroczył ona zakres umocowania, może Pan żądać od niego zwrotu tego, co otrzymał w wykonaniu umowy, oraz do naprawienia szkody, którą Pan poniósł przez to, że zawarł umowę nie wiedząc o braku umocowania lub o przekroczeniu jego zakresu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zakaz zbywania nieruchomości

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 7
  • 9
  • 6
  • 3
  • 3
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Ewa

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję, opinia sporządzona w wyznaczonym terminie podparta obowiązującymi przepisami - profesjonalna. Z pewnością w przyszłości będę korzystać z Państwa usług bo to ogromna wygoda i oszczędność czasu. Ewa
  • Piotr i Małgorzata

    ocena usługi:

    Porady prawne na najwyższym poziomie. Wszystko klarowne i przejrzyste. Na pewno skorzystamy w przyszłości.
  • BW

    ocena usługi:

    Jestem zadowolona. Opinia była rzetelna i przemyślana
  • Zdzisława

    ocena usługi:

    Witam serdecznie.Dziękuję za profesjonalną opinię.Polecam.Korzystam już drugi raz. z Państwa pomocy.Pozdrawiam.
  • Urszula

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna, profesjonalna, szybka i bardzo pomocna. Dziękuję
  • Sławek

    ocena usługi:

    Mimo, iż opinia tylko potwierdziła moje przekonanie o słuszności moich wątpliwości, to dodała mi pewności w dochodzeniu swoich praw. Na pewno jeszcze będę korzystał z pomocy e-prawnika. Polecam
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Janusz

    ocena usługi:

    Profesjonalna usługa. Polecam!
  • Anna

    ocena usługi:

    Korzystam pierwszy raz, ale jestem zadowolona. Sprawnie ,konkretnie, POLECAM!
  • Edward

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuje za profesjonalną opinie prawną.
  • Krzysztof

    ocena usługi:

    Opinia mi pomogła, choć nie była w pełni wyczerpująca. Otrzymałem upewnienie dla wiedzy która juz wcześniej posiadałem, ale mam nadzieję że to mi wystarczy. Jesteście potrzebni.
  • Dorota

    ocena usługi:

  • Jan

    ocena usługi:

    Dziękujemy na razie za Państwa pomoc, myślę, że bardzo ta opinia nam się przyda ,do dalszego rozwoju sprawy, jeżeli będzie taka konieczność to możliwe , że skorzystamy raz jeszcze z państwa pomocy.
  • Beata

    ocena usługi:

    Wyczerpująco i profesjonalnie. Dziękuję i polecam.
  • Marian

    ocena usługi:

    Jestem zadowolony z opinii, Rzeczowa , jednoznaczna . W przyszłości prawdopodobnie jeszcze co najmniej raz skorzystam z usług serwisu. Pozdrawiam dziękuję.
  • Jan

    ocena usługi:

    Korzystam drugi raz i potwierdzam konkretnie i profesjonalnie.
  • Elżbieta

    ocena usługi:

    Po raz kolejny wystąpiłam o opinię , uzyskałam konkretną odpowiedź.Polecam.


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zapytaj prawnika – skontaktujemy się z Tobą w ciągu godziny!

* pola wymagane