Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zaległe składki w ZUS a hipoteka na nieruchomości

Pytanie: Mój tata prowadzi działalność gospodarczą. Zalega ze składkami ZUS. ZUS rozpisał zaległość na raty. Jednocześnie sąd ustanowił hipotekę przymusową kaucyjną na dom jednorodzinny, którego właścicielem jest ojciec. W związku z niewywiązaniem się przez niego z warunków umowy, ZUS rozwiązał w/w umowę. Czy sprawa może trafić do komornika? W jaki sposób będzie egzekwowana ustanowiona hipoteka? Moja mama obawia się, że za długi męża może stracić "dach nad głową" (hipoteka jest na kwotę 10.300 zł, a wartość domu jest kilkakrotnie wyższa). Jakie działania może podjąć komornik w takiej sytuacji?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Hipoteka jest ograniczonym prawem rzeczowym, które zabezpiecza wierzytelność, obciążając jednocześnie nieruchomość. Charakter hipoteki pozwala na zabezpieczenie się przez wierzyciela z nieruchomości nią obciążonej, niezależnie od tego, czyją jest i stanie się własnością. Może być nawet tak, że hipoteka obciąża nieruchomość, która nie jest własnością dłużnika, lecz osoby trzeciej (tzw. dłużnika rzeczowego). W opisywanym przypadku ta sama osoba jest zarówno dłużnikiem rzeczowym (właścicielem nieruchomości), jak również dłużnikiem osobistym. Zaspokojenie z przedmiotu hipoteki następuje w trybie egzekucji komorniczej. Jeśli ZUS jest jedynym wierzycielem, wówczas otrzyma całą kwotę uzyskaną z egzekucji; w przeciwnym razie jako wierzyciel hipoteczny będzie korzystać z pierwszeństwa przy podziale sumy uzyskanej z egzekucji przed zwykłymi wierzycielami. Oczywiście komornik może dokonać zajęcia nieruchomości oraz przeprowadzić licytację i sprzedać tę nieruchomość. Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z art. 799 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, spośród kilku sposobów egzekucji, które może wskazać wierzyciel, powinien on zastosować sposób najmniej uciążliwy dla dłużnika. Zgodnie zaś z art. 799 § 2 K.p.c., jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku. W sytuacji opisanej w pytaniu nie można więc wykluczyć zajęcia i sprzedaży nieruchomości. Ponieważ jednak kwota wierzytelności jest o wiele mniejsza niż wartość całej nieruchomości, komornik (a ściślej: komornik na wniosek wierzyciela) powinien „poszukać” możliwości zaspokojenia długu z innych składników majątkowych dłużnika (np. z wynagrodzenia za pracę, z rachunków bankowych, z wierzytelności, itp.). Rzecz jasna również w interesie dłużnika będzie wskazanie innych sposób egzekucji, nawet tych, które nie umożliwią natychmiastowej realizacji tytułu wykonawczego, jeśli chce uniknąć utraty nieruchomości. Jeśli jednak nieruchomość jest jedynym składnikiem majątku dłużnika a wierzyciel zażąda egzekucji z tej nieruchomości, komornik będzie zobowiązany do jej przeprowadzenia, pomimo tego, że wartość nieruchomości znacznie przewyższa wartość długu.

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zaległe składki w ZUS a hipoteka na nieruchomości

  • ASMx 2010-01-30 22:01:20

    Re: Zaległe składki w ZUS a hipoteka na nieruchomości

    Witam Proszę o podpowiedź po części powiązane z poprzednim zapytaniem.Właśnie dowiedziałam się,że ZUS zajął moją hipotekę za długi męża.Nadmienię,że nieruchomość jest tylko moja a z mężem mam rozdzielność majątkową. Co w takim przypadku mam zrobić? Z góry dziękuję za odpowiedź.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 6
  • 5
  • 7
  • 1
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • anna

    ocena usługi:

    dziękuje ,otrzymałam bardzo konkretna i profesjonalna opinia, cena nie wysoka .Polecam
  • krystyna

    ocena usługi:

    Doskonała ,szybka ,i profesjonalna.
  • Beata

    ocena usługi:

    Opinia przedstawiona w sposób przejrzysty,czytelny, konkretny i szczegółowy dla zwykłego człowieka nie mającego wogle do czynienia z przepisami i ustawami z zakresu prawa cywilnego. Polecam.
  • aga

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do przedstawionego problemu oraz wskazanie rozwiązania. Zdecydowanie polecam ten portal. Aga
  • Mirosław

    ocena usługi:

    Opinia rzetelna i wyczerpująca. Polecam. Będę korzystał również w przyszłości jeśli zajdzie taka potrzeba
  • Irena

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za opinię, która jest jasna i konkretna, bardzo mnie uspokoiła na tym etapie procesu sądowego!!! Będę korzystać z Państwa porad prawnych i innych zachęcam!!!
  • Jan

    ocena usługi:

    Po prostu jestem zadowolony; nie oczekiwałem niczego więcej za stosunkowo niewysoką cenę. Doceniam też przyjazny i sprawny czat, który pozwolił doprecyzować moje potrzeby.
  • Jacek

    ocena usługi:

  • aurelia

    ocena usługi:

    Opinia okazała się przydatna. Dziękuję za obszerną odpowiedź.
  • DARIUSZ

    ocena usługi:

  • Anna

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się trafić na Państwa portal. W pełni profesjonalna i rzeczowa obsługa zgłoszonego problemu. Z pełną świadomością będę polecać Państwa usługi prawne. z pewnością będę korzystać w razie potrzeby z Państwa pomocy. Gorąco polecam!!! :-)
  • wanda

    ocena usługi:

    polecam wszystkim potrzebujacym szybkiej i rzetelnej odpowiedzi na nurtujace panstwa pytania wszystko w rozsadnej cenie super szybka obsluga jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana takim obrotem sprawy jeszcze raz serdeczne dzieki i pozdrawiam cieplutko
  • tadeusz

    ocena usługi:

    Świetny sposób na rozwiązanie nurtującego nas problemu prawnego. Bez szukania prawnika, zamawiania wizyt i dojazdu do biura prawnego. Myślę także, że usługa realizowana przez e-prawnik.pl jest dużo tańsza,co ma niebagatelne znaczenie dla osób uboższych. Profesjonalizm, chęć pomocy, przyjazne nastawienie do klienta, wyrozumiałość i cierpliwość, to cechy trudne do oszacowania w dzisiejszej, skomercjalizowanej rzeczywistości. Jestem niezwykle usatysfakcjonowany opinią prawną zgłoszonego problemu, a powoływanie się w jej treści na konkretne artykuły Kodeksu Cywilnego, pozwala na samodzielne zgłębienie naszej sprawy w świetle obowiązującego prawa. Szczerze polecam korzystanie z porad prawnych na e-prawnik.pl.
  • Katarzyna

    ocena usługi:

    Odpowiedź konkretna przekazana zrozumiałym językiem, jestem zadowolona jeżeli będę kiedyś potrzebować porady prawnej to skorzystam z portalu e-prawnik. Jak najbardziej polecam.
  • Beata

    ocena usługi:

  • Irena

    ocena usługi:

    Profesjonalne podejście do sprawy, wyczerpująca analiza tematu, krótki czas oczekiwania,rzetelne traktowanie klientów. Uzyskałam pomoc, dzięki której w krótkim czasie uzyskałam pewność co do prawidłowości zamierzonych działań. Wystawiam szóstkę za całość obsługi i zdecydowanie polecam!
  • JUSTYNA

    ocena usługi:

    opinia jest taka jak powinna i wyszła w niej nasza racja a to nam dużo pomoże wiemy co robić i gdzie się kierować oby pomogło w ukaraniu jednej osoby i do tego doprowadzimy


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane