Złożenie pozwu przeciwegzekucyjnego

Pytanie:

"Wniosłem pozew przeciwegzekucyjny o charakterze uprzedzającym wszczęcie jakiegokolwiek postępowania egzekucyjnego oraz powództwo opozycyjne. W uzasadnieniu wskazałem, że w chwili składania wniosku nie toczą się żadne postępowania egzekucyjne przeciwko mojej osobie. Sąd okręgowy postanowił odrzucić pozew. W uzasadnieniu powołał się na treść artykułu 840 kpc oraz artykułu 787 kpc. Jednocześnie w uzasadnieniu stwierdził, że powództwo o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (powództwo opozycyjne) stanowi środek prawny przyznany dłużnikowi zmierzającemu do zwalczania tytułu wykonawczego w całości, w części albo jego ograniczenia. Wyrok pozbawiający wykonalności tytuł wykonalności w całości uniemożliwia prowadzenie jakiejkolwiek egzekucji na podstawie takiego tytułu. Powództwo opozycyjne można wytoczyć zarówno wtedy, gdy tytuł egzekucyjny wyposażony jest w cechę prawomocności, jak i wówczas, gdy brak mu tego przymiotu. Wytoczenie powództwa przeciwegzekucyjnego nie jest zależne od wszczęcia egzekucji, lecz od nadania tytułowi egzekucyjnemu tytułu wykonalności. Zatem w świetle wyżej opisanego uzasadnienia oraz rozważań należy wskazać, iż podstawową przesłanką dopuszczalności powództwa o pozbawienie wykonalności tytułu wykonawczego (powództwa opozycyjnego) jest istnienie tytułu egzekucyjnego, na podstawie którego ma być prowadzone postępowanie egzekucyjne. Zatem wnioskuję tym samym, że aktualnie nie jest dopuszczalne wytoczenie opisanego powództwa. Zgodnie z art. 199 §1 pkt 1 kpc sąd odrzuci pozew, jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna, stąd Sąd orzekł jak w sentencji. Jak w tych okolicznościach mogę zabezpieczyć się przed roszczeniami banków w trybie nakazowym? Jak interpretować zapis: „sąd odrzuci pozew, jeżeli droga sądowa jest niedopuszczalna”? Czy oznacza to, że sąd odrzucił pozew, czy dopiero odrzuci? Czy mam uprawnienia w zaistniałej sytuacji prawnej odwoływać się od postanowienia?"

Odpowiedź prawnika: Złożenie pozwu przeciwegzekucyjnego

Należy opowiedzieć się za słusznością i zasadnością wywodu sądu, który odrzucił wniesione przez Pana powództwo przeciwegzekucyjne. Nie ma bowiem mowy o potraktowaniu powództwa przeciwegzekucyjnego (opozycyjnego) jako instrumentu prawnego służącego uprzedzaniu wszczęcia jakiegokolwiek postępowania egzekucyjnego. Jedyną formą zabezpieczenia się przed kierowaniem przez banki bankowych tytułów egzekucyjnych do egzekucji (bo - jak się wydaje - mamy w tym wypadku z nimi do czynienia) jest wysłanie korespondencji do wierzycieli, w których zakwestionuje Pan (jeżeli jest to możliwe) należności stwierdzone tymi tytułami. Działanie takie nie uchroni Pana w sensie prawnym od kierowania egzekucji do Pańskiego majątku, może być jednak pomocne na etapie obrony przed egzekucją na dalszym etapie postępowania.

Powołane w pytaniu stwierdzenie dotyczące odrzucenia pozwu oznacza, że sąd odrzucił Pański pozew w drodze postanowienia, przytaczając jednocześnie treść art. 199 par. 1 pkt 1 kpc. Na postanowienie sądu, którego przedmiotem jest odrzucenie pozwu, przysługuje zażalenie, jako na postanowienie kończące postępowanie w sprawie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika