Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Zwrot opłaty sądowej przy cofnięciu pozwu

Pytanie: Wniosłem pozew i uiściłem od niego wpis. Następnie pozew wycofałem ze względu na to, że doszedłem do porozumienia z przeciwnikiem. Do sądu skierowałem pismo w sprawie wycofania pozwu i uzasadniłem decyzję. Czy sąd zwraca uiszczony wpis w pełnej wysokości, a jeśli tak, to czy robi to na wniosek strony czy z urzędu?

Odpowiedź specjalisty e-prawnik.pl - ZADAJ PYTANIE:

Istotne dla ustalenia prawidłowej podstawy prawnej odpowiedzi na powyższe pytanie jest rozstrzygnięcie, kiedy nastąpiło złożenie pozwu do sądu. Jeżeli miało to miejsce po dniu 2 marca 2006 r., znajdzie zastosowanie Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, jeżeli strona złożył pozew wcześniej, należy zastosować do takiego stanu przepisy dotychczasowe. Rozstrzygnięcie będzie jednak w obu przypadkach identyczne. W pierwszej opisanej sytuacji, art. 79 ust. 1 pkt 1 powołanej wyżej Ustawy przewiduje, iż sąd z urzędu zwraca stronie całą uiszczoną opłatę od pisma (w tym pozwu) cofniętego, jeżeli jego cofnięcie nastąpiło przed wysłaniem odpisu pisma innym stronom, a w braku takich stron - przed wysłaniem zawiadomienia o terminie posiedzenia. W wypadku, gdy sprawa została już skierowana na posiedzenie, sąd zwróci z urzędu stronie połowę opłaty od pozwu, który został następnie cofnięty. Analogiczne rozwiązanie przewiduje obowiązująca dotychczas ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 13 czerwca 1967 r. (art. 36 ust. 1 Ustawy).

Czy ten artykuł wyjaśnił wszystkie poszukiwane przez Ciebie informacje prawne?

TAK NIE

 

Komentarze: Zwrot opłaty sądowej przy cofnięciu pozwu

  • wybe 2013-11-07 19:36:39

    Re: Zwrot opłaty sądowej przy cofnięciu pozwu

    Ja właśnie otrzymałam Postanowienie SR w Bydgoszczy o umorzeniu postępowania, w którym nie wspomniano o cofnięciu wniosku ani o zwrocie opłaty sądowej. Czyżby celowo ? W podobnym postanowieniu SR w Lublinie są te informacje. Na postanowienie czekałam blisko 3 m-ce, ile będę czakać na pieniądze, które sąd ma obowiązek zwrócić z urzędu ? Chyba ustawa wszystkich obowiązuje jednakowo!

  • poszkodowany 2013-03-14 19:02:13

    Re: Zwrot opłaty sądowej przy cofnięciu pozwu

    No to ładnie! Ja własnie czekam na połowę kwoty wpisu pozwu. Czekam ponad 8 tygodni od uprawomocnienia postanowienia sądowego. I właśnie się zastanawiałem dlaczego jeszcze tego nie otrzymałem. Teraz już wiem. W przyszłym tygodniu przejadę się do Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ. Ciekawe co powiedzą, jeśli wogóle coś powiedzą.

  • Ryszard Kierzkows 2011-02-07 21:38:42

    Re: Zwrot opłaty sądowej przy cofnięciu pozwu

    To uporczywa walka z sądem, który z reguły bez ponagleń i skarg nie zwraca ustawowej połowy wpisu po wycofaniu pozwu. Nasze prawo sądom na to pozwala,bo nie ma regulacji prawnych co do terminu zwrotu. Czasami czeka się na zwrot nawet kilka lat bez żadnych odsetek. Sądy niby stoją na straży praw obywatela, a tak naprawdę bezwzględnie wykorzystują luki prawne i kpią sobie z praw obywatela. Wie o tym Ministerstwo Sprawiedliwości i nie raczy kiwnąć palcem w tej sprawie bo to w ich interesie, aby tysiące obywateli oszukać. Jakie Państwo takie prawo !!!!!! W sposób szczególny wykorzystuje to Sąd Rejonowy Warszawa Praga Północ, czego osobiście doświadczyłem.


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Zaufało nam już:
  • 0
  • 2
  • 3
  • 3
  • 2
  • 6
  • 4
  • osób

Opinie naszych klientów

  • Zbigniew

    ocena usługi:

    Jestem usatysfakcjonowany szybką, profesjonalną obsługą portalu e-prawnik. Podoba mi się szerokie podejście do rozwiązywanych problemów prawnych, ich uzasadnianie piśmiennictwem, oraz kontakty w celu sprecyzowania tych problemów.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Polecam ,fachowa szybka obsługa kompetentni doradcy , szybka odpowiedz pomocna, bez wychodzenia z domu.Wiem jak rozwiązac mój problem dziękuję.
  • Józef

    ocena usługi:

    Opinia w pełni spełniła moje oczekiwania . Zagadnienia zostały opisane wielowątkowo co rozwiało nurtujące mnie wątpliwości. Napisana językiem wystarczająco zrozumiałym.
  • Janusz

    ocena usługi:

    Dziękuję za opinię, chocjaż nie po mojej myśli ale dobra. Cieszy mnie że istnieje coś takiego jak e-prawnik.pl Dzięki Janusz
  • Ela

    ocena usługi:

    Korzystalam z porad e-prawnik kilka razy.Jestem bardzo zadowolona z uslug.Opinie sa bardzo przejrzyste i zrozumiale.Zdecydowanie polecam i pozdrawiam caly zespol
  • Ireneusz

    ocena usługi:

    Dziękując Państwu za opinię dodam, że korzystałem z usług e-prawnika już wielokrotnie będąc zadowolonym z treści odpowiedzi i kontaktu z Biurem Obsługi. Państwa usługi polecałem również swym znajomym i rodzinie, a ich podziękowania najlepiej świadczą o profesjonalizmie Waszych odpowiedzi. Dziękując, serdecznie Was polecam i pozdrawiam cały Zespół - Ireneusz
  • Jadwiga

    ocena usługi:

    Opinia sporządzona jest rzetelnie i zawiera dobrze uzasadnioną odpowiedź na zadane pytanie. Profesjonalna usługa warta polecenia. Dziekuję.
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała .Polecam e prawnik.pl Dziękuję bardzo za wyjasnienie mi mojego problemu.
  • J.Ś

    ocena usługi:

    Serdecznie dziękuję za udzieloną mi pomoc ,polecam i pozdrawiam J.Ś
  • Izabela

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z istnienia tak profesjonalnej firmy. Opinie są rzetelne,wnikliwie i jasno wytłumaczone. Polecam wszystkim potrzebującym porady prawnej.Otrzymacie wszystkie odpowiedzi na nurtujące Was problemy i odpowiedż na pytania. Bardzo dziękuję całemu zespołowi portalu e-prawnik pl. za rozwiązanie moich problemów prawnych. Polecam wszystkim. Dziękuję i pozdrawiam cały Zespół. Izabela
  • Agnieszka

    ocena usługi:

    Pomoc zespołu bardzo dobra i szybka, rzetelna ocena. Mogę z czystym sumieniem polecić e-prawnik.pl.
  • Marian

    ocena usługi:

    Opinia jasna i zrozumiała tak jak i opinie sporządzane wcześniej w innych sprawach.Polecam usługi prawników z e-prawnik. Pozdrawiam Marian
  • Barbara

    ocena usługi:

    Barbara 04.06.2015 Jestem zadowolona z uzyskanej opinii prawnej- fachowa, szczegółowa z podaniem podstaw prawnych dla konkretnej sytuacji. Koszt obsługi umiarkowany. Korzystałam z tej porady prawnej drugi raz i z pewnością, w razie potrzeby zwrócę się ponownie o opinię, Barbara
  • Alicja

    ocena usługi:

    Jestem bardzo zadowolona z wykonanej usługi.Polecam!Pozdrawiam.Alicja
  • Bożena

    ocena usługi:

    Opinia bardzo rzetelna, pomocna , przygotowana niemal błyskawicznie. bardzo dziękuję całemu Zespołowi za pomoc. Bożena.
  • Stefania

    ocena usługi:

    Dziękuję za tak perfekcyjne załatwienie.Otrzymałam opinię bardzo szcegolowo. Napewno jeszcze nie raz skorzystam. Bardzo dziekuję i pozdrawiam. Stenia
  • Sylwia

    ocena usługi:

    Bardzo dziękuję za szybką, rzetelną i wyczerpującą odpowiedź bez wychodzenia z domu, bez zbędnych formalności w bardzo korzystnej cenie. Korzystałam już w przeszłości z usług portalu i na pewno w przyszłości też będę z tych usług korzystać. Pozdrawiam. S.Schuhmann


Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane