Legalność oprogramowania komputerowego

Pytanie:

"Posiadam legalny (rachunek, płyta, naklejka) program Windows 2000. Co jakiś czas ukazują się poprawki i pisma komputerowe oraz strony internetowe (m.in. PCLab.pl) szczegółowo opisują proces tworzenia płyty integrującej system operacyjny Windows z Serwis Pack. Ponieważ ułatwia ona i znacznie przyspiesza proces reinstalacji systemu - sporządziłem sobie taką płytę korzystając ze swojego legalnego programu i legalnej płyty z poprawką. Podczas kontroli płyta ta została zarekwirowana - policja twierdzi, że jest to nielegalna kopia. Czy mają rację?"

Odpowiedź prawnika: Legalność oprogramowania komputerowego

Program komputerowy podlega ochronie prawa autorskiego tak jak utwór literacki, z pewnymi jednak wyjątkami. Prawo autorskie zawiera szereg szczegółowych przepisów dotyczących korzystania z programu komputerowego przez legalnego użytkownika, w tym możliwości jego kopiowania w określonych sytuacjach. Sporządzenie jednak nielegalnej kopii upoważnia policję do jej zarekwirowania.

Prawo autorskie dopuszcza możliwość sporządzenia kopii programu bez zgody osoby, kt przysługują do niego prawa autorskie,  jeżeli jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego zgodnie z jego przeznaczeniem. Kopię taką może sporządzić legalny dysponent programu.
Uprawnienie powyższe może być jednak wyłączone przez umowę licencyjną
.

Legalnym dysponentem programu jest  np. licencjobiorca, czyli właśnie osoba, która legalnie z programu na podstawie umowy korzysta.

Określenie "niezbędności do korzystania z programu zgodnie z jego przeznaczeniem" musi być oceniane indywidualnie na gruncie konkretnej sytuacji. Należy tu wziąźć pod uwagę np. konieczność poprawiania błędów w programie, usuwania wirusów, integracji programu z innymi itp. Wydaje się, że również opisywana sytuacja sporządzenia płyty integrującej w celu wprowadzenia poprawek podpada pod wymagany warunek "niezbędności". 

W opisanej sytuacji sporządzenie kopii było legalne i policja nie miała prawa jej zarekwirować.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika