Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich

Pytanie:

"Producent fotowydruków zaoferował mi sprzedaż swoich wyrobów, jednak nie dysponuje on prawami autorskimi na piśmie, do zdjęć na bazie, których powstały wydruki. Nie mam w związku z tym pewności, że takowe prawa sprzedawca posiada, choć on sam zapewnia, że tak jest. Czy mam obowiązek weryfikacji czy sprzedawca posiada prawa autorskie do sprzedawanych reprodukcji? Czy w przypadku gdyby mimo zapewnienie okazało się, że ów sprzedawca nie posiadał praw autorskich, będę ponosił konsekwencje prawne lub finansowe zakupu i dalszej odsprzedaży tych reprodukcji?"

Odpowiedź prawnika: Odpowiedzialność za naruszenie praw autorskich

Obowiązek sprawdzenia czy sprzedawca posiada uprawnienia do rozpowszechniania cudzego utworu, nie jest wprost wyrażony w przepisach prawnych. Świadomość nabycia utworu od osoby nieuprawnionej ma jednak znaczenie z punktu widzenia odpowiedzialności karnej. Zgodnie z art. 117 ust. 1 ustawy – Prawo autorskieten kto bez uprawnienia albo wbrew jego warunkom w celu rozpowszechnienia utrwala lub zwielokrotnia cudzy utwór podlega karze w wersji oryginalnej lub w postaci opracowania, artystyczne wykonanie, fonogram, wideogram lub nadanie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2”.  Natomiast kodeks karny (art. 292 § 2 kk.) penalizuje tzw. paserstwo tj. działanie polegające na nabyciu, pomocy w zbyciu, zbyciu, przyjęciu czy pomocy w ukryciu rzeczy pochodzącej z czynu zabronionego. Dla przyjęcia odpowiedzialności za to przestępstwo istotne jest ustalenie, że sprawca działał ze świadomością, że rzecz została uzyskana za pomocą czynu zabronionego. W sytuacji, gdy nabywca ma podejrzenia, co do faktu czy sprzedawca jest uprawnionym do powielania i rozpowszechniania utworu, można przyjąć, iż działanie nabywcy będzie realizowało przesłanki przestępstwa opisanego art. 292 § 2 kk. Gdyby zostało udowodnione popełnienie przestępstwa paserstwa wówczas możliwa jest również odpowiedzialność finansowa na podstawie przepisów o naprawieniu szkody (w postępowaniu karnym lub cywilnym) czy z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia (w postępowaniu cywilnym - w zakresie, w jakim nie wynika to ze szkody wywołanej czynem niedozwolonym – paserstwo – a korzystający nie uiścił należności za prawa autorskie) - wybór sposobu dochodzenia roszczeń finansowych będzie jednak zależał od poszkodowanego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika