Rozliczenia orkiestry i muzyków

Pytanie:

"Jestem dyrektorem orkiestry, która działa jako samorządowa instytucja kultury. Zespół orkiestrowy pod moją dyrekcją przyjmuje często zamówienia na wykonanie koncertów, które są rozliczane na zasadzie indywidualnego podpisywania umów o dzieło z wszystkimi muzykami. Robimy to, aby uniknąć płacenia VAT-u i ZUS. Zdarzają się koncertowe wymiany: chór z innego miasta przyjeżdża do nas na gościnny koncert, wtedy my wypłacamy chórowi honorarium, później chór zaprasza nas do swojego miasta, tam powtarzamy koncert i wtedy rozliczamy go na zasadzie umów o dzieło. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?"

Odpowiedź prawnika: Rozliczenia orkiestry i muzyków

Z technicznego punktu widzenia można przyjąć, że orkiestra jest zgromadzeniem osób fizycznych i ponieważ to one faktycznie wykonujÄ… dziaÅ‚alność artystycznÄ…, w zwiÄ…zku z czym to one za każdym razem wystawiajÄ… rachunki za wystÄ™py. Nie mniej jednak konstrukcja taka pomija zupeÅ‚nie orkiestrÄ™ jako caÅ‚ość, która wykonuje dziaÅ‚alność (np. gra koncerty) i to ona powinna być podatnikiem z tytuÅ‚u prowadzonej dziaÅ‚alnoÅ›ci, a nastÄ™pnie rozliczać siÄ™ np. na podstawie umów o dzieÅ‚o z zatrudnionymi przez siebie muzykami. Z tego powodu rozliczenie koncertów bezpoÅ›rednio na podstawie umów o dzieÅ‚o z muzykami, a z pominiÄ™ciem orkiestry może być kwestionowane.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika