Publikacja zdjęć i wywiadów na stronach serwisu

Pytanie:

"Wkrótce ma się odbyć zlot motorowy. Jedna z osób zostanie oddelegowana na to wydarzenie i jej zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadów oraz przygotowanie relacji fotograficznej. Następnym etapem jest publikacja artykułu dotyczącego wydarzenia (wraz z wywiadami) oraz zdjęć z imprezy. Czy do publikacji zdjęć na stronie w dziale artykuły jest wymagana zgoda osób znajdujących się na tych zdjęciach? Podobnie czy ewentualne wywiady muszą być również w jakiś sposób autoryzowane?"

Odpowiedź prawnika: Publikacja zdjęć i wywiadów na stronach serwisu

Zgodnie z art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych rozpowszechnianie wizerunku wymaga zezwolenia osoby na nim przedstawionej. W braku wyraźnego zastrzeżenia zezwolenie nie jest wymagane, jeżeli osoba ta otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie. Ponadto zezwolenia nie wymaga rozpowszechnianie wizerunku:  

  • osoby powszechnie znanej, jeżeli wizerunek wykonano w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych, w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych,
  • osoby stanowiącej jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza.

Naruszenie prawa do wizerunku osoby fizycznej ma miejsce wtedy, gdy opublikowana w prasie bez zgody tej osoby fotografia wykonana była w sposób umożliwiający identyfikację tej osoby, a więc publikacja uniemożliwiająca identyfikację nie narusza dóbr osobistych (Wyrok SN z 27 lutego 2003 r., IV CKN 1819/00). Powyższe uwagi mają pełne zastosowanie do umieszczania zdjęć na stronach serwisu internetowego.

W świetle Prawa prasowego publikowanie lub rozpowszechnianie w inny sposób informacji utrwalonych za pomocą zapisów fonicznych i wizualnych wymaga zgody osób udzielających informacji. Jeśli informacja ma być zacytowana dosłownie wówczas dziennikarz nie może odmówić autoryzacji Zgodnie z definicją ustawową prasa oznacza publikacje periodyczne, które nie tworzą zamkniętej, jednorodnej całości, ukazujące się nie rzadziej niż raz do roku, opatrzone stałym tytułem albo nazwą, numerem bieżącym i datą, a w szczególności: dzienniki i czasopisma, serwisy agencyjne, stałe przekazy teleksowe, biuletyny, programy radiowe i telewizyjne oraz kroniki filmowe; prasą są także wszelkie istniejące i powstające w wyniku postępu technicznego środki masowego przekazywania, w tym także rozgłośnie oraz tele - i radiowęzły zakładowe, upowszechniające publikacje periodyczne za pomocą druku, wizji, fonii lub innej techniki rozpowszechniania. Prasa obejmuje również zespoły ludzi i poszczególne osoby zajmujące się działalnością dziennikarską. Należy przyjąć, że przepisy prawa prasowego będą miały w niniejszej sprawie zastosowanie. A zatem dosłowne cytowanie informacji utrwalonych za pomocą zapisów fonicznych i wizualnych wymaga autoryzacji. W celu uzyskania autoryzacji osoba przeprowadzająca wywiad powinna się skonsultować z osobami udzielającymi jej informacji.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika