Zarzut plagiatu jako naruszenie dóbr osobistych

Pytanie:

"Czy nieprawdziwy zarzut popełnienia plagiatu jest naruszeniem dóbr osobistych?"

Odpowiedź prawnika: Zarzut plagiatu jako naruszenie dóbr osobistych

Jak zostało wskazane w wyroku Sądu Najwyższego -Izba Cywilna z dnia 20 maja 1983 r. (I CR 92/83) „plagiat narusza dobro osobiste autora, zarzut popełnienia plagiatu narusza dobro osobiste tego, przeciwko komu jest skierowany, chyba że zarzut jest prawdziwy, wyłączając przez to bezprawność działania naruszającego. Zarzut jest prawdziwy nie tylko w przypadku plagiatu jawnego, ale także ukrytego (przeróbka cudzego utworu podawana za utwór własny), lub częściowego (wykorzystanie tylko niektórych części partii utworu cudzego)”.

Jeżeli więc zarzut plagiatu okaże się nieprawdziwy, ten przeciwko któremu został on sformułowany może domagać się ochrony swoich dóbr osobistych zgodnie z art. 24 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z powyższym przepisem ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny. Jeżeli wskutek naruszenia dobra osobistego została wyrządzona szkoda majątkowa, poszkodowany może żądać jej naprawienia na zasadach ogólnych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika