Sprzedaż udziałów w kamienicy a nabycie spadku

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem kamienicy w ilości 1/3 udziałów. Pozostałymi właścicielami są: mój wujek wraz ze swoją żoną mają 3/6 udziału w kamienicy oraz nieżyjąca babcia pozostałe 1/6 udziału. Babcia przed swoją śmiercią nie spisała testamentu oraz nie został przeprowadzony podział spadku (dziadek żyje oraz jest 7 dzieci). Nie został przeprowadzony podział fizyczny budynku, przyjęło się, że 1 piętro należy do mnie - są 3 kondygnacje. Czy mogę sprzedać swoje udziały? Co z podziałem fizycznym budynku? Czy muszą się wszyscy zgodzić na podział łącznie z rodziną, która nabywa prawa po babci? Czy większościowy udziałowiec może zablokować sprzedaż? Czy można mu sprzedać tą nieruchomość?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż udziałów w kamienicy a nabycie spadku

Współwłaściciel nieruchomości może dowolnie rozporządzać swoim udziałem, a w związku z tym ma Pan prawo sprzedać swój udział w przedmiotowej nieruchomości i nie musi Pan uzyskiwać zgody pozostałych współwłaścicieli na dokonanie tej czynności.

Podział fizyczny nieruchomości jest jedną z form zniesienia współwłasności, której może żądać każdy ze współwłaścicieli. Zniesienia współwłasności można dokonać na podstawie umowy (zgodnie z wolą wszystkich współwłaścicieli) bądź przed sądem. Przy zniesieniu współwłasności muszą brać udział wszyscy współwłaściciele, a w związku z tym, w przedstawionym stanie faktycznym, konieczne będzie ustalenia kręgu spadkobierców współwłaściciela nieruchomości - Pańskiej babci.

Można dokonać zniesienia współwłasności poprzez przeniesienia własności nieruchomości na jednego (np. większościowego) współwłaściciela, który będzie zobowiązany do spłat na rzecz pozostałych współwłaścicieli.

Jeżeli większościowy współwłaściciel nie będzie wyrażał zgody na zgodne zniesienia współwłasności (będzie "blokował" tą czynność prawną) wówczas będzie możliwe przeprowadzenie sądowe zniesienia współwłasności. Wtedy to sąd oceni i rozstrzygnie jaki jest najdogodniejszy sposób zniesienia współwłasności.

A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem... - Co może współwłaściciel?

Zniesienie współwłasności


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika