Dodatkowe dni wolne od pracy

Obowiązek udzielenia pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy za święto, które przypada np. w niedzielę nie wynikał bezpośrednio z żadnego przepisu prawa pracy, do czasu nowelizacji kodeksu pracy, która obowiązuje od 1 stycznia 2004 r.

Problem ten był poruszany na tyle często, że w końcu wypowiedział się na jego temat Sąd Najwyższy. I tak w uchwale Składu Siedmiu Sędziów Sądu Najwyższego Izby Administracyjnej, pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 14 listopada 2001 r. w tezie drugiej postanowiono, iż Wystąpienie święta będącego dniem wolnym od pracy (art. 138 § 1 kp) w innym niż niedziela dniu tygodnia powoduje w okresie rozliczeniowym odpowiednie zmniejszenie liczby dni - a tym samym godzin pracy.

SN wypowiedział się na powyższy temat w związku z zadanym mu pytaniem "Czy wystąpienie w innym niż niedziela dniu tygodnia święta będącego z mocy art. 138 § 1 kp dniem wolnym od pracy powoduje zmniejszenie liczby dni - a tym samym godzin - pracy w tygodniu (okresie rozliczeniowym), czy też czas pracy pracowników w takim tygodniu wyznacza jedynie zawarty w art. 129 § 1 kp wymóg zachowania pięciodniowego tygodnia pracy?"

Oznacza to, że jeżeli u danego pracodawcy jako dzień wolny od pracy – w trakcie całego roku kalendarzowego została wyznaczona np. sobota, a święto przypada na nią właśnie, to pracodawca powinien wyznaczyć inny dzień wolny od pracy, w celu zachowania zasady pięciodniowego tygodnia pracy. Powoduje to oczywiście odpowiednie zmniejszenie liczby dni pracy, a tym samym wymiaru czasu pracy.

Innymi słowy, skoro święto Wniebowzięcia NMP (czyli 15 sierpnia) przypada w niedzielę, pracownikom nie przysługuje z tego tytułu dodatkowy dzień wolny od pracy. Przysługiwałby, gdyby przypadał w sobotę.

Co na to kodeks pracy?

Wspomniana już nowelizacja kodeksu pracy z 1 stycznia 2004 r. potwierdziła wcześniej wypracowane poglądy orzecznictwa. Zgodnie z artykułem 130 § 2 każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Jeżeli jednak w tygodniu obejmującym siedem dni od poniedziałku do niedzieli, wystąpią dwa święta w inne dni niż niedziela, obniżenie wymiaru czasu pracy o 8 godzin następuje tylko z tytułu jednego z tych świąt. Przepis ten zmieniła ustawa z dnia 18 października 2006 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy, gdzie zmiana polegała na skreśleniu zdania drugiego tego przepisy. Aktualna treść tego przepisu brzmi: Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Aktualnie wystąpienie dwóch świąt w jednym tygodniu pracy obniża wymiar czasu pracy o 16 godzin, a nie jak w okresie sprzed nowelizacji z dnia 18 października 2006 r. o 8 godzin.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jednolity: Dz. U. 1998 r., Nr 21, poz. 94 ze zmianami).


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Aarno 2012-03-22 17:52:36

    Jak zwykle pokrętne polskie prawo. Dzień świąteczny wypadający w inny dzień tygodnia powinie być po prostu dniem wolnym od pracy i nie powinno być żadnej z tego tytułu rekompensaty. Wszystko potrafimy pogmatwać.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika