Zapłata czynszu i odszkodowanie w jednym pozwie

Pytanie:

"Najemca nie zapłacił za czynsz oraz zdewastował mieszkanie. Z uwagi na koszty, chcę najprzód wnieść pozew o zapłatę za zaległy czynsz, otrzymać zapłatę za zaległy czynsz, a dopiero następnie wystąpić do sądu o odszkodowanie za remont mieszkania. Czy mogę oddzielnie wnieść pozew o zapłatę za zaległy czynsz i oddzielny pozew o odszkodowanie za remont mieszkania, czy też muszę powyższe roszczenia wnieść w jednym pozwie ? W jakim okresie od opuszczenia mieszkania przez najemcę muszę wnieść pozwy?"

Odpowiedź prawnika: Zapłata czynszu i odszkodowanie w jednym pozwie

W przedstawionym stanie faktycznym dopuszczalne jest wniesienie jednego pozwu z żądaniem zapłaty czynszu oraz naprawienia szkody z powodu uszkodzenia lokalu lub też wniesienie dwóch odrębnych pozwów. Przepisy prawne nie formułują w tym zakresie żadnego obowiązku, lecz wszystko zależy od wniosku strony. Trzeba mieć jednak na uwadze dwie przedstawione poniżej kwestie.

Przede wszystkim roszczenia te są objęte różnymi terminami przedawnienia. Zgodnie z ogólnymi zasadami z art. 118 kodeksu cywilnego termin przedawnienia roszczenia o zapłatę czynszu wynosi trzy lata od dnia gdy roszczenie stało się wymagalne. Fakt wypowiedzenia umowy najmu czy też zwrotu lokalu przez najemcę nie ma znaczenia.

Inaczej przedstawia się termin przedawnienia w przypadku roszczeń wynikających z pogorszenia lub uszkodzenia przedmiotu najmu po ustaniu przedmiotu najmu. W tym przypadku termin przedawnienia wynosi rok od dnia zwrotu rzeczy (art. 677 kc). Przepis ten jest stosowany również w stosunku do lokali mieszkalnych regulowanych ustawą o ochronie praw lokatorów. Przedawnienie przewidziane w tym przepisie, jak to w szczególności wynika z zestawienia tego przepisu z postanowieniami art. 675 § 1 kc, dotyczy roszczeń wynajmującego o naprawienie szkody z tytułu pogorszenia lub uszkodzenia przedmiotu najmu bądź jego zniszczenia, jeżeli pogorszenie, uszkodzenie albo zniszczenie tego przedmiotu jest następstwem nieprawidłowego używania lub innych zaniedbań najemcy (orz. SN z dnia 28 września 1976 r., II CR 329/76, OSNCP 1977, nr 9, poz. 168).

Z punktu wiedzenia procesowego złożenie jednego lub dwóch pozwów będzie miało przede wszystkim znaczenie ze względu na szybkość postępowania. Jeśli złoży Pan jeden pozew wówczas postępowanie będzie toczyło się w postępowaniu „zwykłym”. Odrębne złożenie pozwu o zapłatę czynszu, na odpowiednim formularzu będzie skutkowało skierowaniem sprawy do postępowania uproszczonego (zgodnie z art 505 [1] kodeksu postępowania cywilnego), które co do zasady jest postępowaniem szybszym.

Natomiast odrębne złożenie pozwu o roszczenie dotyczące naprawienia szkody z tytułu pogorszenia lub uszkodzenia rzeczy, jako roszczenie którego podstawą jest niewłaściwe wykonywanie obowiązków umownych, może być rozpatrywane w postępowaniu uproszczonym jedynie w przypadku gdy to roszczenie nie przekracza kwoty 10 000 zł. Jeśli jednak szkody te przekraczają kwotę 10 000 wówczas postępowanie będzie musiało się toczyć w trybie zwykłym.

Ze szczegółami dotyczącymi dochodzenia roszczeń w postępowaniu uproszczonym można się zapoznać artykule:

Postępowanie uproszczone - kiedy można je zastosować?


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika