Przekazanie towarów a podatek VAT i dochodowy

Pytanie:

"Zakupiliśmy DVD 130.00 za sztukę, przekazaliśmy je naszym kontrahentom. Czy mamy prawo do odliczenia podatku VAT z faktury? Jak zaksięgować to zdarzenie w KPiR? Jakie dokumenty przekazania są potrzebne? Czy osoba, która otrzymała DVD musi to opodatkować?"

Odpowiedź prawnika: Przekazanie towarów a podatek VAT i dochodowy

Prawo do odliczenia podatku VAT przysługuje podatnikowi, jeśli nabyte towary służą do wykonywania czynności opodatkowanych. W takim przypadku, późniejsze nieodpłatne przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika na cele inne niż związane z tym przedsiębiorstwem, podlega opodatkowaniu tak, jak odpłatna dostawa towarów. Okoliczność przekazania towarów kontrahentom należy udokumentować fakturą wewnętrzną, zaś podstawę opodatkowania będzie stanowić cena nabycia tych towarów. Jeżeli towary zostały uprzednio zaksięgowane jako towary handlowe (w poz. 10 księgi przychodów i rozchodów), z chwilą przekazania tych towarów na inne cele, należy wpisać w tej samej kolumnie kwotę uprzednio zarachowaną jako koszt ze znakiem „minus” (nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju – art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

Kontrahent, który otrzymał DVD musi z tego tytułu określić przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 8 ww. ustawy. Wartość przychodu należy określić na podstawie cen rynkowych, stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca uzyskania. Kwotę przychodu należy ująć w poz. 8 podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Otrzymanie DVD nie spowoduje natomiast u kontrahenta obowiązku podatkowego w podatku VAT.  


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika