Wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego

Pytanie:

"Do sprawy spadkowej potrzebne mi akty USC dalszej rodziny i kuzynów. Część z nich jest w podeszłym wieku i nie ma tych dokumentów. Czy bez pełnomocnictwa notarialnego, mogę się zgłosić w ich imieniu jako kuzynka do właściwych USC i uzyskać odpisy, dysponując jedynie pismem sądowym wzywającym mnie do oznaczenia ich imiennie do sprawy spadkowej oraz ich zwykłym pełnomocnictwem pisemnym oraz np. ich dowodem osobistym? Czy USC wysyłają akty USC pocztą na prośbę osób, których akt dotyczy?"

Odpowiedź prawnika: Wydawanie odpisów aktów stanu cywilnego

Odpisy aktów stanu cywilnego oraz zaświadczenia wydaje się na wniosek sądu lub innego organu państwowego, osoby, której stan cywilny został w akcie stwierdzony, jej wstępnego, zstępnego, rodzeństwa, małżonka lub przedstawiciela ustawowego.  
Odpisy aktów stanu cywilnego i zaświadczenia o dokonanych w księgach stanu cywilnego wpisach lub o ich braku mogą być również wydane na wniosek innych osób niż wymienione powyżej, a które wykażą w tym interes prawny, oraz na wniosek organizacji społecznej, jeżeli jest to uzasadnione celami statutowymi takiej organizacji i gdy przemawia za tym interes społeczny. Natomiast zaświadczenie o zaginięciu lub zniszczeniu księgi stanu cywilnego może być także wydane na wniosek innych zainteresowanych osób. Interesem prawnym uzasadniającym wniosek o sporządzenie odpisu jest m. in. prowadzenie przez wnioskującego postępowania spadkowego. Należy więc w USC przedstawić np. pismo z sądu, w którym wnioskodawca został wezwany do dostarczenia odpisów aktów stanu cywilnego. Osoba, której akta dotyczą, może też sama zażądać odpisu; może to zrobić także przez pełnomocnika. Do udzielenia takie go pełnomocnictwa wystarczająca jest zwykła forma pisemna. USC nie mają obowiązku przesyłania odpisów na wskazany adres. Mogą jednak dokonywać takich czynności, oczywiście za odpowiednią opłatą. Warto też pamiętać, że kierownik urzędu stanu cywilnego może uwierzytelnić fotokopię lub kserokopię odpisu aktu stanu cywilnego na podstawie przedstawionego oryginału odpisu aktu stanu cywilnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika