Wynagrodzenie prezesa zarządu sp. z o.o.

Pytanie:

"Zakładam spółkę z o.o. z dwoma wspólnikami i zostałem wytypowany do pełnienia funkcji prezesa zarządu. Nie zamierzam pobierać wynagrodzenia (mam inne źródło utrzymania). Poniżej cytuję dwie Państwa wcześniejsze odpowiedzi w przedmiotowej sprawie - wydaje mi się, że są sprzeczne ze sobą. Czy mogę uzyskać jednoznaczną informację? \"Z członkiem zarządu może być podpisana umowa o pracę lub inna umowa cywilnoprawna, np. zlecenia, która będzie podstawą do wypłaty wynagrodzenia takiej osobie. Członek zarządu może również pełnić funkcję bez wynagrodzenia. Wtedy oprócz stosunku organizacyjnego, który powstał na podstawie powołania, nie jest zawierana żadna umowa.\" \"Na gruncie obowiązującego w Polsce prawa trudno byłoby znaleźć konstrukcję prawną, wedle której członek zarządu (np. prezes zarządu) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mógłby sprawować swą funkcję bez jakiegokolwiek formalnego zatrudnienia. O ile bowiem przyjmuje się, iż powołanie określonej osoby do pełnienia funkcji członka zarządu spółki z o.o. rodzi jedynie tzw. stosunek organizacyjny, o tyle niezależnie od tego powstaje drugi stosunek prawny mający źródło regulacji w prawie umów. Jest to albo umowa o pracę, albo którykolwiek z typów umów występujących w obrocie cywilnoprawnym, np. umowa zlecenia, kontrakt menedżerski itp. Sprawowanie zatem funkcji członka zarządu spółki z o.o. zakłada pewną odpłatność z tego tytułu.\""

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie prezesa zarządu sp. z o.o.

Cytowane przez Pana odpowiedzi naszego serwisu mogą wywoływać niespójność jedynie na pierwszy rzut oka. Należy bowiem rozgraniczyć zakres podejmowanej regulacji. Otóż pierwsza odpowiedź koncentruje się na dopuszczalności w świetle polskiego prawa wykonywania obowiązków prezesa zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością bez pobierania wynagrodzenia. W tym zakresie należy się opowiedzieć zdecydowanie za takim rozwiązaniem. Prezes zarządu spółki z o.o. może wykonywac swoje obowiązki nie pobierając jednocześnie z tego tytułu wynagrodzenia.

Druga odpowiedź dotyczyła jednak nieco innej kwestii, mianowicie wzajemnych relacji pomiędzy formą zatrudnienia członka zarządu spółki z o.o. a obowiązkami w płaszczyźnie ubezpieczeń społecznych. W zakresie przypisania określonej osobie podlegania obowiązkowi ubezpieczenia społecznego nie ma rzeczywiście mowy o tym, ażeby osoba ta, pełniąc funkcje członka zarządu, nie pozostawała w jakimkolwiek stosunku prawnym powodującym obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym. W takim zatem świetle należy odczytać knkluzje drugiej odpowiedzi, zgodnie z którą niezależnie od stosunku organizacyjnego przy powołanie osoby do pełnienia funkcji cżłonka zarządu rodzi również określony stosunek prawny.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika