4 etap odmrażania polskiej gospodarki

Rząd przygotowuje wytyczne dot. eventów, ślubów i parków rozrywki

MR prowadzi konsultacje ws. wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki. Zakończyło już rozmowy ws. wytycznych dotyczących funkcjonowania – po odmrożeniu – salonów piercingu i tatuażu oraz solariów.

W przyszłym tygodniu rozpocznie się opracowywanie wytycznych m.in. dla branży transportu okołolotniczego. W ten sposób rząd przygotowuje się do 4. etapu odmrażania kolejnych sektorów polskiej gospodarki, który planowany jest na początek czerwca.

Porady prawne

Po ubiegłotygodniowym uruchomieniu branży gastronomicznej i branży beauty, przygotowujemy się do kolejnego etapu odmrażania polskiej gospodarki. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy i pracownicy z tych sektorów biznesu, które do tej pory ponosiły największe straty w wyniku pandemii koronawirusa, możliwie szybko wrócili do swojej pracy. W tym celu już od kilku dni prowadzimy rozmowy z przedstawicielami branży eventowej, ślubnej i rozrywkowej. Za nami również uzgodnienia wytycznych dotyczących funkcjonowania m.in. salonów piercingu i tatuażu oraz solariów – podkreśla wiceminister rozwoju Olga Ewa Semeniuk.

Nowa normalność

Od kilkunastu tygodni Ministerstwo Rozwoju, we współpracy z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz przedstawicielami branż i ekspertami, sukcesywnie przygotowuje wytyczne dla w sumie ok. 40 branż, których funkcjonowanie zamrożono w związku z pandemią koronawirusa.

Wytyczne określają, w jaki sposób będzie można bezpiecznie świadczyć te usługi oraz z nich korzystać już w czasie tzw. nowej normalności. Dzięki nim, do tej pory - w nowym rygorze sanitarnym - swoją działalność wznowiły już:

  • od  4 maja: biblioteki, galerie i centra handlowe, branża hotelarska, usługi fizjoterapeutyczne;
  • od 18 maja: salony fryzjerskie i kosmetyczne, usługi gastronomiczne.

Podstawy nowej normalności – najważniejsze stałe zasady bezpieczeństwa

Niezależnie od wytycznych dla poszczególnych branż, stopniowy powrót do normalności nie zwalnia nas ze stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Muszą one stać się podstawą naszego codziennego funkcjonowania.

O czym należy pamiętać szczególnie?

  • Zachowuj 2-metrową odległość od innych w przestrzeni publicznej.
  • Obowiązkowo zasłaniaj nos i usta w miejscach publicznych.
  •  Ściśle przestrzegaj zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu).
  • Kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

Rząd podtrzymuje zakaz zgromadzeń publicznych w czasie epidemii

– "Prawo do nieskrępowanego wyrażania poglądów politycznych, również w formie manifestacji politycznych, jest świętym prawem każdego obywatela. Nie ma najmniejszej mowy o trwałym ograniczaniu praw obywatelskich w tym zakresie" – powiedział minister Mariusz Kamiński podczas piątkowej (22 maja br.) konferencji prasowej. Swoje stanowisko nt. zakazu zgromadzeń w czasie epidemii przedstawił również minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– "W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma bulwersującymi incydentami, gdzie Policja musiała użyć adekwatnych do rozwoju sytuacji środków porządkowych. Były to środki w pełni legalne, a działania były profesjonalnie przeprowadzone" – powiedział minister Mariusz Kamiński. – "Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zdrowotne wszystkich obywateli. Uczestnicy manifestacji trafiają do komunikacji publicznej, spotykają się ze znajomymi, idą do pracy. Nie możemy pozwolić, aby kluczowy element walki z pandemią uległ poluzowaniu" – dodał.

O utrzymywanie rygorów sanitarnych zaapelował również minister zdrowia Łukasz Szumowski. – "Jednym z głównych rozsadników epidemii są duże imprezy. Nie ma możliwości utrzymania dystansu w takiej sytuacji. Nie ma później możliwości także dochodzenia epidemicznego. Jak widzieliśmy ostatnio w Seulu, wystarczy 1 osoba, żeby zarazić 100" – powiedział podczas konferencji. – "Organizowanie zgromadzeń i imprez oznacza ryzyko dla wszystkich uczestników. Chcielibyśmy, aby Polska jak najszybciej wróciła do normalności, w związku z tym utrzymanie reżimu sanitarnego i utrzymanie epidemii w ryzach leży w interesie nas wszystkich" – dodał.

Szef MSWiA również podtrzymał dotychczasowe stanowisko, że zakaz gromadzenia się znaczącej grupy obywateli w jednym miejscu jest kluczowym i podstawowym elementem ograniczania pandemii. Podkreślił przy tym ogromną rolę Policji w egzekwowaniu rygorów sanitarnych. – "Chcę, jako minister spraw wewnętrznych i administracji, w imieniu obywateli, złożyć ogromne podziękowania dla funkcjonariuszy Policji za te działania" – powiedział.

Minister zwrócił uwagę, że zdarzają się przypadki, w których policjanci spotykają się z agresją, znieważaniem oraz próbami fizycznego uniemożliwienia wykonania czynności służbowych. – "Niezależnie od tego, kto dopuszcza się takich rzeczy, zwykły obywatel czy osoba z immunitetem parlamentarnym, takich rzeczy tolerować nie wolno" – powiedział szef MSWiA. – "Jeżeli ktoś z parlamentarzystów ma zarzuty do działań Policji, to sala sejmowa jest miejscem, w którym można krytykować władzę. Proszę tę krytykę kierować wobec mnie, ministra, a nie wobec Policji. Policja jest apolityczna i wykonuje swoje obowiązki" – dodał.

Podczas konferencji minister odniósł się również do propozycji podniesienia kar za czynną napaść, naruszenie nietykalności oraz znieważanie funkcjonariusza na służbie. – "Jeżeli chodzi o plany resortu w zakresie znieważania policjantów, czy też czynnych napaści, to uważamy, że kary w tym zakresie są zbyt małe i będziemy prowadzili działania zmierzające do ich podwyższenia" – zaznaczył szef MSWiA.

Załączniki – instrukcje:


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika