Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Miesięczna opłata za używanie telewizora i radia wyniesie od stycznia 17,15 zł, czyli będzie wyższa o 15 groszy. Gdy mamy tylko radio, to zapłacimy 5,35 zł, co oznacza wzrost o 5 groszy.

Za korzystanie z odbiornika TV oraz radia muszą płacić nie tylko osoby fizyczne, lecz również przedsiębiorcy, publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, domy pomocy społecznej oraz prywatne i publiczne szkoły.

Do końca 2010 roku obowiązują stawki 5,30 zł miesięcznie za używanie odbiornika radiowego i 17 zł za korzystanie z telewizji. Jeżeli posiadamy telewizor i radio, to płacimy tylko drugą, wyższą stawkę.

Pamiętajmy, że nie trzeba opłacać każdego odbiornika z osobna. Podane stawki są takie same niezależnie od liczby używanych odbiorników w domu lub w samochodzie.

Wysokość opłat za używanie odbiorników RTV 2011

Radio

- za jeden miesiąc - 5,35 zł
- za dwa miesiące - 10,45 zł
- za trzy miesiące - 15,50 zł
- za sześć miesięcy - 30,65 zł
- za rok - 58,75 zł

TV lub TV i radio jednocześnie

- za jeden miesiąc - 17,15 zł
- za dwa miesiące - 33,45 zł
- za trzy miesiące - 49,65 zł
- za sześć miesięcy - 98,25 zł
- za rok - 188,30 zł

Abonament płacimy w placówkach Poczty Polskiej do 25 dnia każdego miesiąca. Jeżeli zdecydujemy się zapłacić za cały rok z góry, to zaoszczędzimy wówczas 17,50 zł. Warunkiem jest dokonanie wpłaty do 25 stycznia.

Kiedy oglądanie TV i słuchanie radia będzie za darmo?

Abonamentu nie trzeba płacić, gdy robimy to przy użyciu urządzeń wielofunkcyjnych, takich jak komputery czy telefony komórkowe. Nie są one zaliczane do odbiorników, ponieważ ich głównym przeznaczeniem nie jest odbiór programów radiowych i telewizyjnych. Odbiornikami sa natomiast: telewizor, radio, radio samochodowe, radiomagnetofon lub wieża stereo z radiem.

Zwolnienie z abonamentu

Bezrobotni, inwalidzi czy emeryci po ukończeniu 60. roku życia nie mają obowiązku płacenia za oglądanie telewizji i słuchanie radia. Osoby takie nie są jednak zwolnione z tego automatycznie. Aby nie płacić, muszą one dopełnić odpowiednich formalności na poczcie. Trzeba wypełnić dwa formularze, które są dostępne w urzędach pocztowych i przedstawić dokument potwierdzający nasze prawo do zwolnienia (np. orzeczenie o niepełnosprawności, potwierdzenie otrzymywania emerytury czy dowód osobisty w celu ustalenia wieku).

Z opłat RTV mogą się zwolnić osoby:

- zaliczane do I grupy inwalidów,
- całkowicie niezdolne do pracy,
- o znacznym stopniu niepełnosprawności,
- całkowicie lub okresowo niezdolne do pracy na roli,
- które ukończyły 75 lat,
- pobierające świadczenie pielęgnacyjne,
- pobierające rentę socjalną, np. z ZUS,
- niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę,
- niesłyszące z obustronnym upośledzeniem słuchu,
- niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc.
- które ukończyły 60 lat oraz mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce w roku poprzedzającym,
- spełniające kryteria dochodowe o przyznaniu świadczenia rodzinnego, czyli osoby, których dochód rodzinny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504 zł,
- które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych, takich jak np. zasiłek stały, okresowy lub celowy,
- bezrobotne,
- z prawem do zasiłku przedemerytalnego,
- z prawem do świadczenia przedemerytalnego,
- inwalidzi wojenni i wojskowi,
- kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- posiadające status członka rodziny po zmarłym kombatancie, który był inwalidą wojennym lub wojskowym.

Można umorzyć abonament lub zapłacić w ratach

Dozwolone jest to w wyjątkowych sytuacjach, np. w związku ze zdarzeniem losowym jak utrata dobytku w wyniku powodzi lub huraganu.

Wniosek można złożyć do Departamentu Ekonomicznego w Biurze KRRiT. Musimy w nim podać imię i nazwisko (ewentualnie nazwę firmy), adres, indywidualny numer identyfikacyjny (jest nadawany przy rejestracji odbiornika) oraz okres przez jaki nie płaciliśmy i kwotę zadłużenia. We wniosku musimy również uzasadnić niepłacenie abonamentu.

Ponadto należy do niego dołączyć dokumenty, które potwierdzą np. wyjątkowo trudną sytuację finansową. Może to być zaświadczenie z urzędu skarbowego o osiąganych dochodach, z urzędu pracy o bezrobociu czy z zakładu pracy o pobieraniu zasiłku rodzinnego na dzieci.

Gdy naszą sytuację pogorszyło zdarzenie losowe, to wniosek uzupełnijmy o dokument potwierdzający np. śmierć członka rodziny, długotrwałą chorobę lub skutki klęski żywiołowej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

  • CosA 2011-12-17 18:07:06

    Abonament RTV 2011

    http://www.poczta-polska.pl/Uslugi/?U=RTV&R=Rejestracja tu rejestrujemy, przychodzi list do domu z gotową kopertą zwrotną i płacimy.. TO NIE JEST ABONAMENT OD TVP czy PR to jest inaczej PODATEK od posiadania TV lub R.. POZDRAWIAM ZAWIEDZIONYCH!

  • Emeryt 2011-12-05 12:01:49

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Jeżeli nie mam anteny nziemnej,to dlaczego mam płacić abonament.Płacę abonament kablowy.Wystarczy że stacja kablowa go opłaca.

  • REMIK 2011-05-07 16:59:05

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Owszem każy powinien płacić ale przepraszam bardzo za co tak drogo jak nie ma co oglądać w tej naszej telewizji.WAKACJE WSZYSTKO TO CO W ROKU - POWTÓRKA AŻ SIĘ RZ...Ć CHCE.I TEŻ WYREJESTRUJE SWÓJ TELEWIZOR.

  • BASIA 2011-04-05 11:29:10

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    NASZE PRAWO JEST CHORE, MAM 71 LAT I ORZECZENIE O NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆI W STOPNIU UMIARKOWANYM,JESTEM NA RENCIE RODZINNEJ KÓRA BTUTTO TERAZ PO MARCOWEJ REWALORYZACJII WYNOSI BRUTTO 1442,29ZŁ I NIESTETY MUSZĘ NADAL PŁAĆIC ZA RADIO I TELEWIZOR,PŁACĘ OCZYWIŚĆIE CAŁE ŻYCIE,MYŚLAŁAM ŻE PO UCHWALENIU USTAWY ZOSTANĘ Z TEGO OBOWIĄZKU ZWOLNION,NIESTETY USTAWA NIE OBJĘŁA OSOBY KTÓRE SĄ NA RENĆIE RODZINNEJ,PANI NA POCZĆIE POWIEDZIAŁA MAM PRZYJŚĆ JAK SKOŃCZĘ 75 LAT,MOŻE BY SIĘ TYM KTOŚ ZAINTERESOWAŁ,BO BIEDNY ZAWSZE ZOSTAJE UDERZONY W TYŁEK-NIE WIEM CZY W MOIM UKOCHANYM KRAJU WARTO BYĆ UCZĆIWYM? PISZĘ TO Z WIELKIM ŻALEM.POZDRAWIAM

  • Ala 2011-04-03 11:13:26

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Jeżeli mieszkamy w Polsce to wszyscy albo płacimy albo nie płacimy.Z wyjątkiem osób zwolnionych.A nie tak jak jest u nas.Ten kto jest zarejestrowany i nie zapłaci w terminie to dostaje zawiadomienie o naliczeniu odsetek lub o postępowaniu egzekucyjnym.A co z osobami,które wogóle nie są zarejestrowane i nie płacą? Teraz uważam ,że zrobiły dobrze.Po prostu mają święty spokój.A u nas w kraju jest samowolka której nikt nie pilnuje.Jedni płacą a drudzy nie.To jest dobry materiał do STRASBURGA.

  • Ela 2011-03-29 23:09:34

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Obecny P. Prezes Rady Ministrów obiecał publicznie zniesienie abonamentu RTV. Deklaruje, ze jest praktykujacym katolikiem-jego przyrzeczenie i słowo powinna cechować prawda. Ja sie tej prawdy trzymam a ON niech dotrzyma slowa, skoro ma jakieś resztki honoru. Dlaczego Panowie celebryci np. Lis, Kraśko zarabiają po kilkadziesiat tys. złotych-na to ma nadal iść z naszego abonamentu? Ilu z nas nie zarabia jednej dziesiatejich ich gaży, która pochodzi z naszych wspólnych pieniędzy. BASTA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • andrzej 2011-03-22 11:50:47

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Zmnjejszyć biurokracje a pozostali będą zdrowiej myśleć, przestaje to mnie śmieszyć (to jest chore).

  • Wiesława 2011-03-10 19:41:33

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Bardzo proszę o odpowiedź 50% przeciętnego uposażenia za rok ubiegły, ile to jest w zł. Z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam. Wiesława

  • Ryszard 2011-01-25 11:23:03

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Jeżeli w 2011 roku drożeje abonament za używanie RTV czy wzrasta też próg minimalnych dochodów dla zwolnionego

  • ZW 2011-01-24 18:12:24

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    KIEDYŚ, JAKIŚ NIKCZEMNY OSZUST CHCĄC ZDOBYĆ DODATKOWE GŁOSY PRZED WYBORAMI OBIECAŁ PLEBSOWI ŻE SKASUJE TEN ABONAMENT - I CO???????? SŁOWO SIĘ KAŁU STAŁO.POZOSTAŁO,I PODROŻAŁO.

  • Anna 2011-01-21 13:56:17

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Witam,. mieszkam w Kościelisku koło Zakopanego. Abym mogła oglądac TV musze zakupic TV SAT np. cyfre+, polsat , czy inne, gdyż sygnał do połowy mieszkańców nie dochodzi , zasłaniaja góry. Za ta usluge musze płacic miesieczny abonament. Czy w takim razie musze jeszcze dodatkowo płacic za abonament TV ???? Przecież bez salelity mój odbiornik TV jest tylko atrapa w domu. Co na to prawo , prosze o odpowiedz

  • DANUTA 2011-01-18 23:04:19

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Konto każdy ma swoje. Płacę abonament od 30 lat, w 2008 roku otrzymałam od poczty druki do dokonywania przelewów. Mieszkam w rejonie Poczta Polska Bydgoszcz. Należy wyjasnić na poczcie sprawę konta do przelewów. Jeszcze odnośnie pytania EH , wyżej jest podana kwota jaką należy zapłacic , jeśli płacimy za cały i nic nie odliczamy , na rok 2011 jest to kwota: 188,30 TV i radio.

  • Ryszard Kocjan 2011-01-17 20:22:08

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Na jakie konto płacic?

  • Jolanta 2011-01-16 13:26:10

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    a co jak ktos przebywa przez caly rok za granica tam oplaca abonament za rtv. Jka to sie ma do polat w kraju czy tez trzeba. Mam umowe o prace za granica.

  • heniek 2011-01-11 18:09:48

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Prosze o podanie mi konta na jakie moge wplacic abonament RTV za caly 2011 rok.

  • EH 2011-01-01 14:10:49

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    nie jest jasno napisane, że płacąc " z góry" za cały rok można odliczyć kwotę 17,50 zł. Również w r.2010r nie było informacji w mediach jaką sumę można było odliczyć płacąc z góry za cały rok. Kto zwróci nadpłatę i co z odsetkami ??. Za jak długi okres czasu /za ile lat płacenia z góry abonamentu można żądać zwrotu nadpłaty / Proszę o odpowiedz na mój adres mailowy

  • Joanna 2010-12-29 11:06:44

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Ja płacę bez szemrania, bo tak powinno być. Natomiast w ramach komentarza dodam, iż życzyłabym sobie wyższego poziomu fachowości dziennikarskiej w Polskim Radiu, rzetelności i bezstronności, zredukowania szokujacej ilości błędów językowych popełnianych przez dziennikarzy i lektorów, a także nowej generacji prezenterów, no i na koniec - obniżenia poziomu infantylizmu niektórych audycji radiowych - patrz Lato z radiem (natychmiast wyłączam), Cztery pory roku...

  • NOBULA 2010-12-28 17:53:52

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    jak kolega wyżej płace 2 abonamenty a pracuje całymi dniami i kiedy mam oglądać a emeryci "mucą" TV calymi dniami i nie płacą W TYM KRAJU TO JEST WŁAŚNIE OK !!!

  • stary 2010-12-22 15:00:28

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Płacę abonament za "kablówkę" i dlaczego mam płacić dwa abonamenty? jakie przepisy zmuszają mnie do płacenia dwa razy za ten totalny szeis?

  • Stary 2010-12-09 09:18:35

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    Dla mnie to co nadaje państwowa TV (komercyjna zresztą w większości też) jest do tego stopnia niestrawne, że tego nie oglądam. Państwo kazuje płacić mi za coś, czego nie kupuję. Czy tylko z tego powodu mam wyrzucić odbiornik TV? Jak długo jeszcze będzie trwać ta farsa, gdzie jestem zmuszany do płacenia za coś czego nie chcę, a ludzie tzw. telewizji zarabiają więcej niż prezydent i premier razem? A gdzie moje prawo wyboru? Jeśli TV chce sprzedawać swoje programy to niech zainwestuja zamiast w swoje"gwiazdy" w sieć kablową i wtedy każdy kto chce będzie płacił i oglądał. A ja na ekranie będę oglądał to co przyniosę sobie z wypożyczalni.

  • es 2010-12-09 09:00:54

    Re: Abonament RTV 2011: drożej za radio i TV

    W świetle prawa korzystając z monitora i komputera nie trzeba płacić abonamentu. Ten monopol za czaów komuny jest chory. Dlaczego np. Polsat może utrzymać się sam z reklam i sprzedaży swoich usług. Tak jak napisałem wcześniej, ten system jest chory, podobnie jak ZUS. Ale to już inna bajka.