Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Od kwietnia z płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego zwolnione zostaną nowe grupy osób. Aby od tego czasu korzystać z ulgi, musimy złożyć odpowiednie dokumenty w urzędzie pocztowym już w marcu.

1 marca zacznie obowiązywać odświeżona ustawa zmieniająca zasady wnoszenia opłat abonamentowych.

Nowela zwolni z płacenia abonamentu osoby, które ukończyły 60 lat i mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 1.551,48 zł brutto.

Ulga będzie przysługiwała również trwale niezdolnym do pracy rencistom, osobom korzystającym ze świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, pobierającym zasiłek rodzinny, osobom bezrobotnym oraz pobierającym zasiłek lub świadczenie przedemerytalne.

Oddziały Poczty Polskiej już od 1 marca będą przyjmowały od wspomnianych grup abonentów dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia.

- Nie oznacza to, że już w marcu zostaną oni zwolnieni z płatności. Osoby, które dopełnią formalności w marcu zostaną zwolnienie od opłat abonamentowych od 1 kwietnia - mówi dla e-prawnik.pl Michał Dziewulski, rzecznik Poczty Polskiej.

Zwolnione z płacenia abonamentu grupy otrzymają ponadto zwrot nienależnie pobranych opłat.

Abonament uiszczony z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc przez osoby, które nabyły prawo do zwolnienia, będzie podlegał zwrotowi za miesiące, za które opłaty są nienależne.

- Aby otrzymać zwrot nadpłaty abonent nie będzie musiał dopełniać żadnych dodatkowych formalności - mówi rzecznik Poczty Polskiej.

- Zwrot będzie przyznany automatycznie. Wystarczy, że abonent złoży dokumenty potwierdzające uprawnienie do zwolnienia. Jeżeli zrobi to w marcu, to otrzyma zwrot nadpłaty za okres od 1 kwietnia do końca roku 2010 w ciągu 14 dni - licząc od dnia dokonania czynności związanych z uzyskaniem zwolnienia. Pieniądze zostaną dostarczone przekazem pocztowym na adres, który został podany na dokumentach uprawniających do ulgi - tłumaczy dla e-prawnik.pl Michał Dziewulski.

Oznacza to, że zwolnione osoby - które opłaciły z góry abonament za rok 2010 w wysokości 186,70 zł - jeżeli złożą w urzędzie pocztowym odpowiednie dokumenty w marcu, otrzymają zwrot za miesiące kwiecień-grudzień w wysokości 137,40 zł.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

  • michał 2012-02-15 11:16:28

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    gdzie złożyć wniosek aby nie płacić abonamentu?

  • Ryś 2012-01-29 23:28:18

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    czytałem że abonament jest nielegalny,to za co mam płacić dalej kwestia abonamętu jest nie uregulowana kiedy ktoś powie tak olbo tak ,ktoś nie ma odwagi podjąć ostateczną decyzję,a czas płynie...

  • Zibi4711 2011-12-19 22:03:09

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Mam pytanie. Jeśli odbiorniki są zarejestrowane na mnie płacę abonament, a teraz żona uzyskała uprawnienia do zwolnienia z abonamentu - wiek 62 emerytura 1006.00 zł, to mogę przepisać abonament na żonę? Proszę o odpowiedź.

  • M.B. 2011-06-02 21:02:17

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Uwaga !!! Abonament jest nielegalny!!! Zachęcam do przeczytania artykułu.... http://finanse.wp.pl/kat,104130,title,Abonament-jest-nielegalny,wid,13463611,wiadomosc.html

  • Henryka Furmańska 2011-02-23 20:36:42

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Dlaczego my emeryci i renciści ludzie najczęściej starzy i schorowani musimy płacić Wam tak duże pieniądze za abonament RTV. Wszystkie filmy, które pokazujecie to chała, które kilkakroć razy już oglądaliśmy. Wszelkie programy również powtarzacie. Więc dlaczego my musimy za to płacić? A pracownicy R i TV mają ogromne zarobki a nas często nie stać na lekarstwa a nie mówiąc już o tym kiedy ciężko zachorujemy nie stać nas żeby leczyć się u dobrych specjalistów bo na zwykłą służbę zdrowia nie ma co liczyć. Chyba tylko na pavulon. Dlaczego musimy właśnie my emeryci Was utrzymywać? To jest chore tak jak ten cały nasz kraj.........Ciśnie się nie tylko jedno brzydkie słowo ale nawet tego słowa szkoda na to co się w tym kraju dzieje...Na domiar złego nikt mi nie może podać numeru konta żeby Wam przesłać te pieniądze. Żadna poczta w moim mieście nie zna numeru konta.

  • Danuta 2011-02-10 11:06:18

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    W moim gospodarstwie ja jestem emerytką, mąż pobiera zasiłek z tytułu rezygnacji z pracy z powodu opieki nad niepełnosprawnym synem ( nie pracuje 7 lat, zasiłek pobiera 1 rok) no i jest autystyczny syn. Czy przy takiej sytuacji mam możliwość niepłacenia abonamentu?

  • bogdan 2011-01-09 20:58:18

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Emeryt który przekroczył 60 lat zapł ci abonament jeżeli emerytura wyniesie brutto 1551.49 zł.

  • Mada72 2010-07-21 13:46:15

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Mam rente wysokosci 1610 brutto czy musze płcic abonament rtv.

  • Kerim 2010-03-14 19:48:27

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    A co z takimi osobami, które przestały płacić i chcą wyrejestrować./a płaciły ok.30 lat, a teraz nie płaca np.2 lata/,proszę o odpowiedź!!!

  • ryt 103 2010-03-01 14:19:46

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Autor artykulu chyba zapomnial o rencistach, dawna 2 grupa czyli trwale niezdolni do pracy.Po serwisie prawniczym nalezy sie spodziewac wiekszej rzetelnosci

  • dona 2010-02-28 21:44:01

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Po co pisać, jak nikt nie odpowiada na pytania. Ludzie , opamiętajcie się.

  • 552 2010-02-27 19:10:25

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    Mam 670zł ręty rodzinnej dwoje dzieci dorosłych rurznie to bywa zpracą abonament jest na mnie czy terz muszę płacić .

  • nerwa 2010-02-27 16:36:22

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    a ja mam pytanie. Jesli jest na mnie zarejestrowane sa odbiorniki i ja place abonament,a teraz zona dostala uprawnienia do zwolnienia z abonamentu, to ja musze przepisac abonament na zonę?

  • czytelnik 2010-02-26 20:33:52

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    a co z osobami, które mają 640 zł emerytury i nie ukonczyły 60 lat , niestety takie osoby muszą płacić czy to jest sprawiedliwe

  • ulka 2010-02-26 19:41:16

    Re: Abonament RTV: aby nie płacić, trzeba złożyć wniosek

    a co o osobach,które przez 7lat były na zasiłku przedemerytalnym i wychowywały od lat samotnie dzieci?skąd mają nagle płacić,skoro za kablówkę w której jest tp 1,2 i płacić muszą dodatkowo?jestem po zasiłku obecnie na emeryturze i mam 1110zł brutto,będąc w wieku 59lat i nie jestem zdrowa,m-c temu przeszłam zawał i czekam na następny zabieg,brakuje mi na podstawowe leki ,a będę zmuszona dodatkowo opłacać amonament.Czy ktoś wziął to pod uwagę???

  • Piopio 2010-02-26 17:37:03

    Ciąganie staruszków po urzędach pocztowych

    Dlaczego osoby, które mają już dobrze po siedemdziesiątce, muszą chodzić na pocztę do kolejek, żeby udowodnić, że nie są wielbłądami? Przecież daty urodzenia obywateli są dostępne dla urzędów, które prowadzą ewidencję ludności. Znowu obowiązki urzędasów zwala się na obywateli, bo a nuż ktoś zapomni złożyć podanie o zwolnienie z opłat i będzie można je nadal egzekwować?! Nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa!

  • Piopio 2010-02-26 17:07:35

    Ciąganie staruszków po urzędach pocztowych

    Dlaczego osoby, które mają już dobrze po siedemdziesiątce, muszą chodzić na pocztę do kolejek, żeby udowodnić, że nie są wielbłądami? Przecież daty urodzenia obywateli są dostępne dla urzędów, które prowadzą ewidencję ludności. Znowu obowiązki urzędasów zwala się na obywateli, bo a nuż ktoś zapomni złożyć podanie o zwolnienie z opłat i będzie można je nadal egzekwować?! Nos dla tabakiery czy tabakiera dla nosa!