Alkohol - zagrożenie na drodze

- Podstawą do zmniejszenia liczby wypadków drogowych z udziałem nietrzeźwych uczestników ruchu jest edukacja, którą należy rozpocząć już od najmłodszych lat, wtedy bowiem kształtowane są postawy i nawyki na całe życie - powiedział Podsekretarz Stanu Zbigniew Rapciak podczas Okrągłego Stołu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Spotkanie pod hasłem „Alkohol - zagrożenie na drodze", odbyło się 24 lutego br. w siedzibie Banku Światowego w Warszawie. - Straty dla gospodarki narodowej z tytułu wypadków drogowych spowodowanych tylko przez nietrzeźwych kierowców w 2008 r. oszacowano na 3,5 mld zł. To koszt wybudowania 70 km autostrady - dodał Wiceminister.

Porady prawne

W spotkaniu, zorganizowanym przez stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego, uczestniczyli przedstawiciele polskich i zagranicznych instytucji zaangażowanych w poprawę bezpieczeństwa na drogach. Podczas Okrągłego Stołu dyskutowano o tym, jak zmniejszyć liczbę osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że polskie prawo jest restrykcyjne wobec nietrzeźwych kierowców, problemem jest jednak jego egzekucja. - 97% orzeczonych kar pozbawienia wolności to kary w zawieszeniu - poinformował Rafał Kozłowski z Komendy Głównej Policji. - Pijani kierowcy są faktycznie bezkarni, dlatego należy dążyć do tego, aby każda kontrola policyjna była kontrolą trzeźwości - powiedział poseł Janusz Piechociński, szef sejmowej Komisji Infrastruktury. W 2008 r. na polskich drogach policja zatrzymała 168 tys. nietrzeźwych kierowców.

Podczas spotkania zaprezentowano wyniki pilotażowego projektu "Piłeś? Nie jedź!", realizowanego przez stowarzyszenie Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego m.in. przy współpracy Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD), działającej przy Ministrze Infrastruktury. Pilotaż przeprowadzono w Olsztynie, bowiem w Województwie Warmińsko-Mazurskim problem alkoholu na drodze przewyższa średnią krajową.

- Dzięki realizacji tego programu w 2008 r. na naszych drogach spadła liczba wypadków z udziałem nietrzeźwych - poinformowała Wiceprezydent Olsztyna Anna Wasilewska. - Wykonano także więcej kontroli drogowych sprawdzających trzeźwość kierowców. Mieszkańcy Olsztyna mają świadomość, że mogą zostać zatrzymani pod wpływem alkoholu, dlatego wolą nie ryzykować - dodała.

- Aby zmniejszyć liczbę nietrzeźwych kierowców należy skoordynować działania profilaktyczne prowadzone przez różne instytucje zarówno na szczeblu krajowym, jak i lokalnym - poinformowała Barbara Król z KRBDR, przedstawiając wnioski wynikające z realizacji programu "Piłeś? Nie jedź!". - Istotne jest także rozwiązanie problemu kierowców recydywistów, bowiem aż 7 z 10 kierowców zostaje złapanych pod wpływem alkoholu po raz kolejny - dodała B. Król.

Kolejna edycja projektu "Piłeś? Nie jedź!" zostanie zainicjowana w marcu br. w Krakowie i obejmie całe województwo Małopolskie.  

Źródło: www.mi.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika