e-prawnik.pl InformacjeAwaria Elektrowni Atomowej w KRSKU na Słowenii
8 Czerwca 2008 GG Śledzik Wykop

Awaria Elektrowni Atomowej w KRSKU na Słowenii

W nawiązaniu do informacji o awarii w Słoweńskiej elektrowni atomowej Szef Obrony Cywilnej Kraju  przedstawił poniższy komunikat Państwowej Agencji Atomistyki.

Komunikat Państwowej Agencji Atomistyki

We środę, po godzinie 16-ej Komisja Europejska ogłosiła informację o awarii, jaka miała miejsce w elektrowni jądrowej Krsko w Słowenii. Według tej informacji nastąpiło rozszczelnienie pierwotnego obiegu chłodzenia reaktora. Z uszkodzonego obiegu wydostawało się 2,4 metra sześciennego wody na godzinę. Woda ta zawiera substancje promieniotwórcze, ale pozostaje w obrębie obudowy bezpieczeństwa reaktora i jest przechowywana w odpowiednich zbiornikach.

Komisja Europejska ogłosiła alert zalecając państwom członkowskim przeprowadzenie na terytorium swoich krajów pomiarów poziomu promieniowania.
Późnym wieczorem - po godzinie 22-ej -Komisja Europejska alert odwołała. Urząd dozoru jądrowego Słowenii oświadczył, że sytuacja jest pod kontrolą, a reaktor został wyłączony.
Urząd dozoru poinformował także, że nie ma żadnego zagrożenia dla ludzi, ani środowiska.
W oświadczeniu podano również, że w incydencie nie ucierpieli pracownicy elektrowni, ani
nikt inny.

Na polecenie Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki również w Polsce przeprowadzono pomiary poziomu promieniowania. Na podstawie przeprowadzonych pomiarów  PAA oświadcza, że żadna ze stacji pomiarowych nie zarejestrowała podwyższonego poziomu radioaktywności.
PAA oświadcza również, że awaria w elektrowni jądrowej Krsko nie stanowi żadnego niebezpieczeństwa dla Polski i nie zagraża w najmniejszym stopniu obywatelom naszego kraju.

Rzecznik Prezesa PAA
Dr Stanisław Latek

Informację przygotował; kpt. Piotr Cholajda KG PSP

Źródło: www.straz.gov.pl

 

Komentarze do artykułu: Awaria Elektrowni Atomowej w KRSKU na Słowenii

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Porady prawne online
  • 0
  • 1
  • 2
  • 7
  • 0
  • 2
  • 7

Współpracują z nami

Jakub Spalik
Jakub
Spalik
Michał Włodarczyk
Michał
Włodarczyk

Jesteśmy prawnikami specjalizującymi się w różnych dziedzinach prawa. Nasz Zespół tworzą aktywni zawodowo profesjonaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie w udzielaniu pomocy prawnej szerokiemu gronu Klientów.


Zobacz opinie naszych klientów

Newsletter

Archiwum wiadomości

Sonda

Czy korzystałeś kiedykolwiek z porad prawnych online?

Tagi

Na skróty

Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.