Były prokurator nie może być posłem

Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski nie mogą zasiadać w Sejmie - orzekł Sąd Najwyższy, który nie przychylił się do ich odwołania dotyczącego wygaszenia mandatów poselskich.

Przypominamy, że Dariusz Barski i Bogdan Święczkowski zostali wybrani do Sejmu z list Prawa i Sprawiedliwości. Ich mandaty wygasił marszałek poprzedniej kadencji. Wobec tego politycy nie złożyli wczoraj ślubowania poselskiego.

Obaj odwołali się od decyzji marszałka twierdząc, że prawo nie zabrania łączenia mandatu posła z mandatem prokuratora w stanie spoczynku. Sprawę rozpatrzył dziś Sąd Najwyższy.

Posiedzenie - odbywające się w tzw. trybie nieprocesowym - było niejawne i bez udziału stron. Wyrok ogłoszono jednak w ogólnopolskich mediach.

Porady prawne

Sąd uzasadnił podjętą decyzję tym, że stosunek służbowy prokuratora trwa do jego śmierci, a pod pojęciem prokurator trzeba rozumieć tych, którzy są w stanie czynnym oraz tych w stanie spoczynku. - Nie ma podstaw do przeciwstawiania pojęć "prokurator" i "prokurator w stanie spoczynku" - uznał SN.

Ponadto sędzia wspomniał, że do końca życia prokuratorzy są ograniczeni w swych prawach obywatelskich i nie mogą m.in. prowadzić działalności politycznej.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • leonh 2013-11-14 17:41:38

    DRODZY PAŃSTWO - SKORO TAKI WYROK WYDAŁ SĄD NAJWYŻSZY I TYM SAMYM STWIERDZIŁ, IŻ JESST TO NIELEGALNE - TO CZY ZA PRÓBĘ WYŁUDZENIA DIET POSELSKICH Z BUDŻETU PAŃSTWA PRZEZ 4 LATA NIE NALEŻY SIĘ KARA ??? Ja to odbieram dokładnie tak, jakby złodziej został złapany na gorącym uczynku, ale z racji tego, że nic nie zdążył ukraść - został wypuszczony na wolność ... Skoro w uzasadnieniu orzeczono, że "do końca życia prokuratorzy są ograniczeni w swych prawach obywatelskich i nie mogą m.in. prowadzić działalności politycznej" - to kto zweryfikował ich kandydatury na listy wyborcze ? Gdzie była komisja ? A najlepiej to podsumował Wojtuś - podpisuję się pod tym dwoma rękoma z tym, że ja bym im dał za karę Wołgę do przepłynięcia - ale wzdłuż !!!

  • Wojtuś 2013-11-12 10:48:53

    KRZYWDA? A POWINNI JESZCZE WOŁGĘ DOSTAĆ !!!! ALE DO PRZEPŁYNIĘCIA W NAJ SZERSZYM MIEJSCU!!

  • Do-radca 2013-11-12 08:25:35

    Ci panowie w ogóle nie powinni być awansowani na prokuratorów w czasie rządów Kaczyński - Kaczyński, bo z gruntu byli ukierunkowani politycznie przez PiS. Dowodem na to jest, że szybko utracili swoje stanowiska i w młodym wieku przeniesiono ich w tzw. stan spoczynku i wysoką prokuratorską emeryturę (ca 14.000zł.), za którą nadal są prokuratorami, a nie zwykłymi emerytami za 2.000zł. NADAL NIE MAJĄ wszystkich praw obywatelskich (np. wybierania do Parlamentu), gdyż podpisując tak wysoki awans do końca życia muszą pozostawać bezstronnymi politycznie przedstawicielami prawa i sprawiedliwości, a nie partii, li tylko z nazwy Prawo i Sprawiedliwość! Od Kaczyńskich i Ziobry, za ich popieranie, zostali aż nadto sowicie wynagrodzeni i ustawieni do końca życia wraz ze swoimi rodzinami. Więc, "naprawiacze" RP - przestańcie ronić krokodyle łzy i nie wprowadzajcie w błąd opinii publicznej, że im się stała krzywda!

  • Wojtuś 2013-11-11 20:22:58

    No jak myślicie? że świnia z dwóch koryt powinna żreć??

  • jendza 2013-11-10 15:10:47

    Niestety, polityczne uwikłania sędziów zaczynają chyba wpływać na ich bezstronność. Witos łączył obowiązki wójta Wierzchosławic i premiera i jakoś nikomu to nie przeszkadzało. Senator Kurska łączyła swe stanowisko z funkcją sędziego (w stanie spoczynku) i było dobrze. Ale jeśli można dopiec opozycji to się to zrobi, nawet narażając się na śmieszność - bo np. dla mnie to śmieszne i bezzasadne.

  • wychowanie obywat 2013-11-09 21:11:31

    Problem właśnie w tym, że zainteresowani posłowie nie chcą zostać BYŁYMI prokuratorami!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika