Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

www.sxc.hu/balessi
(fot. www.sxc.hu/balessi)

Minister finansów podpisał zarządzenie pozwalające na eutanazję czworonogów, którymi nikt nie chce się zaopiekować.

Związkowcy ze służby celnej przypominają, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Tak stanowi art. 1 ustawy o ochronie zwierząt.

Najnowsze zarządzenie resortu finansów przewiduje natomiast, że psy, które nie są już wykorzystywane w służbie (z różnych przyczyn) mogą być usypiane. Celnicy zauważają też, że dokument nie przewiduje objęcia ochroną i opieką psów, których zwolniono ze służby.

- Pies może zostać wycofany ze służby nawet gdy jest zdrowy, ale np. jest za stary, utraci węch, wzrok, słuch, zajdzie konieczność nowego przeszkolenia. Jeżeli przewodnik nie będzie mógł podjąć opieki, nie znajdzie się inny zainteresowany wykorzystaniem psa, nikt nie zechce go kupić, to Dyrektor Izby Celnej musi przekazać psa do punktu weterynaryjnego w celu eutanazji – czytamy w apelu.

Celnicy podkreślają, że są to zwierzęta starannie wyselekcjonowane, wyszkolone, bardzo inteligentne, które rozumieją i czują. – Wydawałoby się, że skoro z nawiązką zapracowały na swoje utrzymanie, to Służba Celna zapewni im przynajmniej budę i miskę karmy na zasłużonej emeryturze – twierdzą związkowcy.

Możliwość eutanazji zakłada zarządzenie z dnia 23 listopada w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów. Celnicy podkreślają, że dokument ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor ma obowiązek wykonać. Według związkowców polecenie ministra łamie ustawę o ochronie zwierząt, która reguluje przypadki ich uśmiercenia.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

  • Podziel się:

 

Komentarze: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

  • OBURZONY 2011-12-11 23:32:36

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Jeśli Pan Minister wydał karę śmierci dla zwierząt, które przez wiele lat służyły dla Ojczyzny i pracowały między innymi dla i na Pana Ministra to włos na głowie staje dęba. Może własnoręcznie niech to uczyni, wydać przepis na zabijanie a wykonać eutanazję osobiście to jest zasadnicza różnica. Czy Pan minister jest praktykującym katolikiem? Czy to jest dobry przykład dla młodocianych? Tak ma wyglądać nasz kraj? Najwierniejsze zwierzę dla człowieka ma być zagrożeniem? Pytam dla kogo? Nie ma takich słów aby wyrazić to oburzenie słowami.HAŃBA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Dla mnie i jak widać dla innych to kogoś takiego kto proponuje śmierć trudno nazwać człowiekiem.

  • Paweł Sołtys 2011-12-11 21:45:03

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Celnicy powinni apelować, żeby odwołać ministra finansów. I od razu też go poddać eutanazji najlepiej. Jakim trzeba być ... żeby podpisać się pod taką decyzją?! Owszem &33 tego zarządzenia nie mówi może jednoznacznie o nakazie usypiania wysłużonych psów, ale jak znam życie i nasz kraj, to będzie interpretowany na niekorzyść tych biednych psów. Tak czy siak WSTYD I HAŃBA panie ministrze

  • dw 2011-12-11 15:13:05

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Kto jak kto, ale prawnicy powinni chyba czytać tekst aktu prawnego, a nie opierać swoje sądy na doniesieniach prasowych? Gdzie w tekście wspomnianego Zarządzenia nr 46 MF jest napisane, żeby usypiać wycofane ze służby psy, których "nikt nie chce"? To jest nadużycie interpretacyjne! Kolejna próba (i sądząc po reakcji "ludu" zapewne jak zwykle udana!) wciągnięcia miłośników zwierząt w polityczną rozgrywkę - tym razem pomiędzy związkami zawodowymi celników a ministrem finansów! Zarządzenie MF wcale nie nakazuje zabijania psów. Przewiduje tylko możliwość uśpienia psa. Ponieważ jednak aktem wyższego rzędu jest ustawa o ochronie zwierząt, jest rzeczą oczywistą, że warunki eutanazji, o której mowa w zarządzeniu, muszę spełniać przesłanki określone w uoz! Doprawdy trzeba dużo złej woli, żeby interpretować par. 33 tego zarządzenia jako nakaz zabijania emerytowanych psów! Tekst zarządzenia: http://www.solid.org.pl/pdf2/46psy.pdf

  • Stanisław Stelmas 2011-12-10 22:08:43

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Źle nam wróżę, chociaż jak wyżej widać jest dużo dobrych ludzi słusznie oburzonych. Nikt wyżej nie zauważył, że zarzadzeniami nie można zmieniać ustaw (!) i mam nadzieję , że bez znaczenia jest zwrócenie uwagi na fakt , że ktoś nazywał się "Rothfeld".Głupców nie sieją. Sami sie rodzą i to w równych proporcjach dla każdej nacji (jeżeli ten kto to napisał miał nację na myśli). Jeżeli tak to nalażałoby też zauważyć, że to nie jest brak tolerancji lecz wręcz jej nadmiar. Mamy wręcz nieograniczony jej nadmiar dla wszelkiej podłości , łamania i nie stosowania prawa itd. a nie staje nam wytrwałości w dążeniu do rzeczy dobrych i powszechnie uznanych za ważne i wielkie. Już Mochnacki w XIX wieku twierdził, że powiniśmy ustanowić sobie najwyższe odznaczenie państwowe "Gwiazdę Wytrwałości" a ja bym jeszcze do nazwy dodał "Mądrości".

  • _arp 2011-12-10 13:40:39

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Opowiem w komentarzu prawdziwą historię psa który służył i robił to dobrze. Pies mał na imię "Puszek" i pełnił służbę ochronną w Zakładzie Energetycznym. Dożył starości i zrobił się "brzydki". Dyrektor postanowił wywieźć go kilkaset kilometrów od Jego stałego miejsca. Takie polecenie wykonano. Pies został wywieziony na jakieś pustkowie. Jakie było zdziwienie pracowników kiedy po trzech dniach wycieńczony zwierzak wrócił samodzielnie. Dyrektor zmienił decyzję przyznał czworonogowi dozgonną emeryturę i to dobre postanowienie. Psy celne to stworzenia bardzo mądre i przywiązane do człowieka. Robi się nagonkę w tym przypadku na Ministra. W tej konkrednej sytuacji decyzję podjął ktoś na szczeblu Departamentu i jest to człowiek nieodpowiedzialny i należy dojść do tego biurka i wyjaśnić.

  • Anna Maria 2011-12-09 22:46:05

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Zastanawiam się,czy minister-darmozjad, jako obleśny staruch chętnie podda się eutanazji,czy do późnej starości chce być przy korycie i wydawać głupie,okrutne rozporządzenia za pieniądze podatników?!Do komory gazowej z takim potworem!!!Żal zwierząt,sama mam 2 pieski ze schroniska i apeluję,by jeśli ktoś może zaopiekował się tymi biednymi stworzeniami,które najlepsze lata poświęciły służbie człowiekowi,a one na pewno się odwdzięczą bezgranicznym przywiązaniem i bezinteresowną miłością.

  • Właściciel psa... 2011-12-09 20:09:29

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    A ja apeluję, aby Pana Ministra, jak będzie na emeryturze, dotknął taki sam los jaki proponuje bezbronnym psom, które oddały swoje zasługi na rzecz tego kraju.

  • sq 2011-12-09 18:22:19

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    tadek. Pomyłka z adresem. Celnicy już zdeklarowali się, a krytykować ma prawo "beznadziejne społeczeństwo", którym rządzą beznadziejni politycy z beznadziejnymi zarządzeniami.

  • tadek 2011-12-09 16:47:57

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Proszę aby każdy z obrońców psów przygarnął jednego pieska. Biorąc pod uwagę liczbę celników i ich rodzin problem psów przestanie istnieć. Osoby z wpisów powyżej powinny się przyłączyć do akcji celników, krytykowanie bez wskazania rozwiązania jest głupie. Mamy nadmiar psów bo jesteśmy beznadziejnym społeczeństwem biorącym zwierzaka i po znudzeniu się nim wyrzucamy go. Inni kretyni nie sterylizują psów doprowadzając do lawinowego wzrostu ilości bezdomnych zwierząt.

  • sq 2011-12-09 16:32:37

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    "Zarządzenie z dnia 23 listopada w sprawie szkolenia przewodników psów służbowych i psów służbowych w Służbie Celnej oraz utrzymania tych psów ma charakter polecenia służbowego, które dyrektor ma obowiązek wykonać." gustlikzpancernych: Nazwisko autora mówi samo za siebie. ROTHFELD

  • gustlikzpancernyc 2011-12-09 15:36:39

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    A to ci dopiero szubrawiec, ten Vincent Jakmutam ?! A i panom celnikom związkowym gratuluję- okazuje się że macie serce......Choćby dla pysków, ale macie ......

  • Slawo 2011-12-09 13:54:57

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    A może najpierw skierować tam bezduszną watahę POpaprańców a nie te biedne istoty, które zasłużyły sobie na godną starość

  • sq 2011-12-09 13:43:04

    Re: Celnicy apelują, by odwołać zabijanie psów

    Pięknie panie ministrze. Gratuluję "człowieczeństwa" w pańskim wydaniu. I zadam panu pytanie: co by pan zaoferował ludziom odchodzącym na emeryturę po kilkudziesięciu latach pracy? Styczek? Zastrzyk? Czy kulkę w łeb? Życzę panu, by pana ten los spotkał, gdy osiągnie pan wiek emerytalny.