Co może kupić nasze dziecko?

Czas przedświąteczny jest okresem wzmożonych zakupów. Młodzi konsumenci kupują głównie słodycze, napoje, karty do telefonów oraz ubrania. Dzieci nie mogą jednak kupić wszystkiego, ponieważ ich zdolność do czynności prawnych jest ograniczona.

Według badań przeprowadzonych przez instytut „Ipsos" ponad dwie trzecie rodziców dawało w zeszłym roku swoim pociechom kieszonkowe. Średnia kwota - jaką otrzymywały dzieci w wieku od 4 do 18 lat - wyniosła 55 złotych miesięcznie. Dzieci wydawały swoje pieniądze najczęściej na słodycze, karty do telefonu, ubrania czy kosmetyki. Nie wszystkie zakupy dokonywane przez nasze dzieci są jednak zgodne z prawem.

Według kodeksu cywilnego pełną zdolność do czynności prawnych nabywa się z chwilą uzyskania pełnoletniości. Dzieci, które nie ukończyły lat trzynastu, w ogóle nie mają takich praw. Nie mogą więc zawierać umów kupna, ponieważ są one nieważne.

Czy oznacza to, że dziecko do 13.

roku życia w ogóle nie może dokonać samodzielnego, nawet niedużego zakupu? Nie. Ustawodawca zastrzegł, że jeżeli dziecko zawarło umowę dotyczącą drobnych bieżących spraw życia codziennego, to umowa sprzedaży jest ważna. Może więc kupić np. bułkę w sklepiku szkolnym czy ulubione czasopismo. Wyjątek stanowi tutaj sytuacja, w której nastąpiło rażące pokrzywdzenie nieletniego konsumenta, np. sklepikarz zawyżył cenę, nie wydał dziecku reszty lub sprzedał mu uszkodzony towar. W takim wypadku rodzic lub opiekun ma prawo zwrócić się do sprzedawcy o rozwiązanie umowy i zwrot pieniędzy.

Podczas gdy osoby do 13. roku życia w ogóle nie posiadają zdolności do czynności prawnych, to nieletnim między 13. a 18. rokiem życia takie zdolności już przysługują. Nadal jednak są one ograniczone. Dzieci w tym przedziale wiekowym - jeżeli podjęły pracę - mogą samodzielnie rozporządzać swoim zarobkiem oraz dysponować przedmiotami, które opiekunowie oddali im do swobodnego użytku. Mogą również bez zgody i wiedzy opiekunów zawierać umowy jeżeli dotyczą drobnych, bieżących spraw życia codziennego. W przypadku droższych zakupów - np. roweru czy odtwarzacza mp3 - rodzice powinni potwierdzić transakcję. Jeżeli sprzedawca nie uzyska takiego potwierdzenia, to opiekun może oddać towar i żądać zwrotu pieniędzy.

Istnieje jednak możliwość potwierdzenia umowy przez niepełnoletniego nabywcę po uzyskaniu pełnoletniości. W takim przypadku zakup roweru w wieku lat 17. nie musi się wiązać z oddaniem towaru. Sprzedawca może bowiem wyznaczyć nieletniemu termin do potwierdzenia umowy i poczekać aż ten skończy 18 lat.

Coraz większą popularność zyskuje internetowa forma zakupów. Dzieci bez problemu mogą założyć konta na niektórych portalach aukcyjnych i kupować przedmioty na odległość. Tak samo jak przy tradycyjnym zakupie dziecko nie może kupić przez internet towarów o znacznej wartości. Wiele serwisów oferujących sprzęt RTV, komputery czy pobieranie plików jest niedostępna dla osób niepełnoletnich. Dzieci jednak nieraz kłamią co do swojego wieku i rejestrują się na serwisach aukcyjnych jako osoby pełnoletnie - informuje UOKiK.

Czy można zrezygnować z takiego zakupu? Jeżeli rodzic nie wyrazi zgody na transakcje, z tak zawartej umowy można zrezygnować. - Warto pamiętać, że w przypadku poniesienia szkody przez przedsiębiorcę w związku z niepodaniem prawdziwych informacji może on wystąpić z roszczeniem odszkodowawczym przeciwko osobom niepełnoletnim lub jej opiekunom - tłumaczy UOKiK.

Jeżeli osoby niepełnoletnie kupują w internecie, to przysługują im prawa tak zwanych "zakupów na odległość". W związku z tym można np. w ciągu 10 dni odstąpić od umowy i oddać towar. Pamiętać należy również, że nie mamy obowiązku przyjmowania ani płacenia za przedmioty, których nie zamawialiśmy.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika