Cyfrowy Polsat na cenzurowanym

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczęła postępowanie antymonopolowe w trakcie którego sprawdzi, czy Cyfrowy Polsat nie nadużył swojej pozycji rynkowej sprzedając prawa do publicznego odtwarzania relacji sportowych.

Praktyki polegające na nadużywaniu pozycji dominującej są jednymi z najgroźniejszych naruszeń prawa konkurencji. Polegają one w szczególności na narzucaniu cen nadmiernie wygórowanych lub rażąco niskich, dyskryminowaniu partnerów handlowych oraz narzucaniu uciążliwych warunków umów. Nieuczciwe praktyki przedsiębiorców mogą być szczególnie widoczne w czasach kryzysu gospodarczego, kiedy rynkowi dominanci mogą częściej wykorzystywać swoją silną pozycję kosztem mniejszych przedsiębiorców. W 2008 roku UOKiK prowadził ponad 150 postępowań w sprawie przedsiębiorców nadużywających swojej pozycji rynkowej - 80 z nich zakończyło się wydaniem decyzji.

Postępowanie w sprawie Cyfrowego Polsatu zostało wszczęte po analizie informacji znajdujących się na stronach internetowych przedsiębiorcy, jak również skarg napływających do Urzędu. Wątpliwości UOKiK budzą dodatkowe obowiązki nakładane na przedsiębiorców przy zakupie praw do publicznego odtwarzania relacji sportowych z Euro 2008 - Cyfrowy Polsat był jedynym w Polsce podmiotem, który sprzedawał prawa do transmisji wszystkich meczów. Zgoda na publiczne odtwarzanie przez przedsiębiorców prowadzących np. kina, puby czy hotele była uzależniona od nabycia praw do ich publicznego nadawania, a także zakupu dekodera od Cyfrowego Polsatu.

W toku postępowania antymonopolowego Urząd sprawdzi, czy Cyfrowy Polsat nie nadużył swojej pozycji dominującej uzależniając sprzedaż praw do publicznego odtwarzania relacji z Euro 2008 od zakupu dekodera oraz wsparcia technicznego.

Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów postępowanie antymonopolowe w sprawach praktyk ograniczających konkurencję powinno być zakończone nie później niż w terminie 5 miesięcy od dnia jego wszczęcia. W przypadku stwierdzenia nadużycia pozycji rynkowej Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę finansową w wysokości do 10 proc. ubiegłorocznego przychodu.

Problem dominantów narzucających nieuczciwe warunki umów dotyczy całej Unii Europejskiej. Obecnie Komisja Europejska prowadzi postępowanie w sprawie Microsoftu, któremu już po raz drugi zarzuca stosowanie zakazanej przez prawo konkurencji praktyki polegającej na sprzedaży wiązanej, tym razem przeglądarki Internet Explorer z systemem operacyjnym Windows.

Porady prawne
Z kolei francuski organ antymonopolowy zajmuje się skargą na spółkę Orange, należącą do grupy kapitałowej France Telecom. Konkurenci zarzucili jej narzucanie uciążliwych warunków umów w dostępie do niektórych usług audiowizualnych.

PojawiajÄ…ce siÄ™ nieprawidÅ‚owoÅ›ci na rynkach zwiÄ…zanych z nowymi technologiami sÄ… wyzwaniem dla organów antymonopolowych, które muszÄ… stale monitorować zachodzÄ…ce zmiany i dostosowywać do nich swojÄ… praktykÄ™. MiÄ™dzy innymi tej problematyce poÅ›wiÄ™cone jest MiÄ™dzynarodowe Forum Prawa Konkurencji, zorganizowane przez UOKiK w Warszawie w dniach 15-16 kwietnia. Dwudniowe spotkanie pod patronatem Neelie Kroes, Komisarz ds. Konkurencji KE, jest doskonaÅ‚Ä… okazjÄ… do omówienia aktualnych zagadnieÅ„ prawa antymonopolowego, w tym m.in. kwestii zwiÄ…zanych z nowymi technologiami, procedurÄ… nakÅ‚adania kar, fuzjami w branży handlowej oraz problemami prawa konkurencji na rynku budowlanym. WÅ›ród zaproszonych goÅ›ci sÄ… Philip Lowe, Dyrektor Generalny ds. Konkurencji Komisji Europejskiej, szefowie krajowych organów ochrony konkurencji paÅ„stw czÅ‚onkowskich UE oraz Kanady. 

Źródło: www.uokik.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Genowefa Turczyno 2014-01-15 11:02:34

    Bardzo mnie cieszy informacja, ale nie do końca, że Polsat jest na cenzurowanym. Urząd Ochrony Konsumenta powinien wnikliwiej przyjrzeć się pracy tej firmy. Mam tu na myśli Cyfrowy Polsat - Konsument Abonent. W tych relacjach jest ogrom nieprawidłowości ze strony Cyfrowego Polsatu w stosunku do Abonenta.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika