Czy będzie można przekazywać świadczenia emerytalne żołnierzy zawodowych również na rachunki SKOK?

1 lipca 2008 r. Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie wystąpił do Ministra Obrony Narodowej w sprawie umożliwienia przekazywania świadczeń emerytalnych żołnierzy zawodowych również na rachunki SKOK. Oto treść tego wystąpienia:

Uprzejmie informuję, iż zwrócił się do mnie ze skargą Prezes Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej. W dniu 21 kwietnia br. na stronach Ministerstwa Obrony Narodowej (BIP) umieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, który przewidywał w art. 5 zmiany do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych (...) - w tym zmianę do art. 43 ust. 1 pkt 1 w brzmieniu uwzględniającym możliwość przekazywania świadczeń uprawnionym także na rachunki w SKOK. Jednakże w kolejnej wersji projektu dostępnej obecnie w BIP nie jest już uwzględniona przedmiotowa zmiana.

Porady prawne

Pragnę w tym miejscu zauważyć, iż pismem z dnia 20 grudnia 2007 r. zwróciłem się do Pana Ministra z prośbą o rozważenie możliwości podjęcia inicjatywy ustawodawczej w celu zmiany treści art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 66 ze zm.).

W udzielonej odpowiedzi (pismo z dnia 29 stycznia 2008 r.) Pan Minister był uprzejmy wskazać, że w Ministerstwie Obrony Narodowej zostały podjęte prace zmierzające do znowelizowania ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin w przedmiotowym zakresie.

W świetle powyższego, na podstawie art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1987 r. o Rzeczniku Praw Obywatelskich (Dz.U z 2001 r. Nr 14, poz. 147 ze zm.), zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o wyjaśnienie mi powodów nieuwzględnienia w kolejnej wersji projektu ustawy w/w zmiany.

Źródło: www.rpo.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika