Dostęp do zawodów prawniczych

W nawiązaniu do wypowiedzi posła Zbigniewa Ziobry z jego konferencji prasowej, poświęconej projektowi resortu sprawiedliwości dot. dostępu do zawodów prawniczych, MS wyjaśnia:

Poseł Zbigniew Ziobro stwierdził: „(...) Natomiast, mogę na gorąco powiedzieć, że nie znając szczegółów projektu, którego jeszcze ministerstwo nie pokazało, a znając tylko wyłącznie wywiady m.in. ministra Czumy, pewien niepokój budzą niektóre propozycje, bo okazuje się, że ten projekt może być krokiem wstecz, a nie krokiem do przodu w pewnych obszarach.
Otóż dziś, jeżeli ktoś uzyskał stopień doktora nauk prawnych, jeżeli ktoś zdał egzamin sędziowski bądź prokuratorski może skutecznie, po wykazaniu się pewną praktyką, starać się dostać, być przyjęty do korporacji prawniczych, czy zostać adwokatem bądź radcą prawnym. Dziś gwarantuje to ustawa, która całkiem niedawno została uchwalona w Sejmie. Natomiast projekt, o którym mówi pan minister Czuma zdaje się wskazywać, że również te osoby, czyli właśnie doktorzy nauk prawnych, czy osoby, które zdały z dobrym skutkiem, z bardzo dobrymi czasem wynikami trudne egzaminy po aplikacjach sądowych i prokuratorskich, musiałyby zdawać jeszcze raz ten egzamin od nowa. To nie jest - jeśli tak by było - krok do przodu, tylko to jest krok wstecz. Niczym nieuzasadniony. I mam nadzieję, że jeśli takie są takie plany Ministerstwa Sprawiedliwości w tym zakresie, to pan minister Czuma szybko wycofa się z tych propozycji, bo tutaj na pewno naszego poparcia nie będzie. (...)."

Wypowiedź posła nie jest zgodna z prawdą. Otóż projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych, przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości nie zmienia regulacji wprowadzanych przez ustawę z dnia 20 lutego 2009 r. (która wchodzi w życie 25 marca 2008 r.), dających możliwość wpisania się na listę radców prawnych lub adwokatów doktorom nauk prawnych, osób, które zdały egzamin sędziowski bądź prokuratorski po wykazaniu się praktyką w stosowaniu prawa. Projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych przewiduje natomiast możliwość przystąpienia do egzaminu prawniczego II stopnia przez doktorów nauk prawnych i osoby po egzaminie sędziowskim bądź prokuratorskim, które nie mogą wykazać się praktyką zawodową. Zdanie egzaminu prawniczego otworzy im drogę wpisania się na listę wybranej korporacji prawniczej (adwokackiej bądź radcowskiej).

Wydział Informacji
Ministerstwo Sprawiedliwości 

Porady prawne

Źródło: www.ms.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika