Dwa możliwe terminy wyborów prezydenckich

Zgodnie z ustawą o wyborze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej istnieją obecnie dwa możliwe terminy przeprowadzenia pierwszej tury wyborów - informuje Kancelaria Sejmu. Następcę Lecha Kaczyńskiego wybierzemy najpóźniej w dniu 4 lipca.

Termin ogłoszenia wyborów prezydenckich spoczywa na Marszałku Sejmu, który zastępuje tragicznie zmarłego Lecha Kaczyńskiego.

W przypadku śmierci prezydenta wybory muszą się odbyć w trybie przyspieszonym. Jednak terminy czynności wyborczych określone w ustawie o wyborze prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pozostają bez zmian.

Przy zwykłym trybie przepisy wspomnianej ustawy zobowiązują Marszałka Sejmu do zarządzenia wyborów 7 – 6 miesięcy przed upływem kadencji. Komitety miałyby wówczas na czynności wyborcze blisko trzy miesiące od daty ogłoszenia wyborów.

Porady prawne

- Gdyby obecna kadencja nie była skrócona wybory musiałyby zostać ogłoszone najpóźniej 23.06  a pierwsza tura mogłaby się odbyć w jednym z trzech terminów: 19.09,  26.09 lub 3.10 – wyjaśnia biuro prasowe Kancelarii Sejmu.

W przypadku skróconej kadencji Marszałek Sejmu musi zarządzić wybory w ciągu 14 dni po opróżnieniu urzędu prezydenta, wyznaczając datę wyborów na dzień wolny od pracy przypadający w ciągu 60 dni od dnia zarządzenia wyborów.

- Komitety wyborcze  muszą jednocześnie zawiadomić Państwową Komisję Wyborczą o ich utworzeniu. Zawiadomienie to musi zawierać m.in. nazwisko kandydata i 1000 podpisów popierających go obywateli i może być dokonane najpóźniej w 55 dniu przed dniem wyborów – tłumaczy rzecznik Sejmu.

W specjalnym komunikacie Kancelaria poinformowała, że w związku z tym pierwsza tura wyborów może się odbyć 13 lub 20 czerwca.

Zakładając pierwszy wariant ogłoszenie wyborów musi nastąpić między 14 a 19 kwietnia. W razie zarządzenia pierwszej tury na 13 czerwca ewentualna druga tura odbędzie się w dniu 27 czerwca.

Jeżeli Marszałek Sejmu ogłosi wybory w terminie późniejszym, to głos oddamy w dniu 20 czerwca. Ewentualna druga tura przypadałaby wówczas na dzień 4 lipca.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika