Działalność przedsiębiorstw leasingowych w 2007 roku

Leasing jest formą umowy cywilnoprawnej, zgodnie z którą przedsiębiorstwo prowadzące działalność leasingową (leasingodawca) oddaje drugiej stronie (leasingobiorcy) środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne do odpłatnego użytkowania albo pobierania pożytków na czas określony w umowie leasingowej. Środki (przedmioty) leasingu zalicza się do aktywów trwałych korzystającego - leasingobiorcy (leasing finansowy) lub finansującego - leasingodawcy (leasing operacyjny). Po zakończeniu umowy, przedmioty oddane w leasing mogą zostać wykupione przez leasingobiorcę po odliczeniu amortyzacji, zwrócone leasingodawcy, który może przedmiot umowy leasingu sprzedać na rynku, może również zostać podpisana nowa umowa leasingu na przedmiot używany lub mogą zostać zastosowane inne formy finalizacji transakcji leasingowej (np. nieodpłatne przeniesienie prawa własności).

Porady prawne

W 2008 r. Główny Urząd Statystyczny przeprowadził po raz pierwszy badanie działalności przedsiębiorstw leasingowych, mimo że większość z nich istnieje od 1991 r. i wciąż powstają nowe. Sprawozdania o wynikach uzyskanych w latach 2006-2007 złożyło 56 podmiotów (17 spółek akcyjnych i 39 spółek z o.o.), w tym 29 zrzeszonych w Związku Przedsiębiorstw Leasingowych i Polskim Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów. Leasing stanowił działalność dominującą w 40 firmach, które prowadziły ponadto sprzedaż produktów ubezpieczeniowych, rzadziej - bankowych, a także świadczyły różne usługi finansowe i transportowe. Tylko w kilku przedsiębiorstwach leasing był jedyną formą działalności (9), bądź działalnością uboczną (7).

Przedsiębiorstwa prowadzące działalność leasingową na koniec 2007 r. dysponowały majątkiem w wysokości 38 075 mln zł (o 38,3% większym niż w 2006 roku); ich kapitał własny wzrósł do 3 312 mln zł (o 20,3%). W badanej zbiorowości przeważały liczebnie spółki kontrolowane przez zagranicznych udziałowców, przede wszystkim banki i inne instytucje finansowe, natomiast w firmach leasingowych z polskim kapitałem, najczęściej głównymi udziałowcami były przedsiębiorstwa niefinansowe. 

Przyjmując jako kryterium liczbę zatrudnionych, można uznać, że wśród firm leasingowych największą grupą były podmioty średniej wielkości; zatrudniające (w przeliczeniu na pełne etaty) od 10 do 49 osób, jednak z ogólnej liczby 4 777 pracowników większość (ok. 86%) zatrudniały relatywnie duże spółki.

Pobierz analizę GUS w PDF

Źródło: www.stat.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika