Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Karmelickiej 66, kod poczt. 31-128, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

  • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)

Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

www.sxc.hu/romexico
(fot. www.sxc.hu/romexico)

Ministerstwo Finansów podejmie kroki w związku z przyspieszeniem ściągania zaległego abonamentu radiowo-telewizyjnego - poinformowała wczoraj Telewizja Polska. List w tej sprawie do resortu skierowano już w kwietniu.

Z prośbą o wsparcie do Ministerstwa Finansów wystąpili prezes Telewizji Polskiej, Janusz Braun i przewodniczący rady nadzorczej spółki Stanisław Jekiełek. - Konieczne jest w szczególności uaktywnienie Poczty Polskiej oraz urzędów skarbowych w procesie ściągania bieżących i zaległych opłat abonamentowych – napisali w liście do Ministerstwa.

Wczoraj Telewizja Polska na swojej stronie internetowej zamieściła informację, że resort odpowiedział na ich prośbę. - Intencją Ministerstwa jest zagwarantowanie efektywnej współpracy pomiędzy wierzycielami a urzędami skarbowymi w trakcie całego procesu egzekucji administracyjnej. – poinformował podsekretarz stanu Andrzej Parafianowicz.

Resort uzgodnił z Pocztą Polską nowe zasady postępowania egzekucyjnego, które mają przede wszystkim przyspieszyć procedurę ściągania zaległego abonamentu. Jedna ze zmian dotyczy możliwości przekazywania tytułów wykonawczych w formie elektronicznej.

Ministerstwo Finansów zapewniło jednocześnie, że cały czas trwają działania prowadzone przez urzędy skarbowe, mające na celu ściągnięcie opłat abonamentowych i kar za używanie niezarejstrowanych odbiorników. Przepisy w tej kwestii są na etapie ujednolicania.

W 2010 roku Trybunał Konstytucyjny wydał w tej sprawie orzeczenie mówiące, że egzekucja należności z tytułu zaległego abonamentu jest dopuszczalna i z punktu widzenia obowiązującego prawa możliwa. Obecnie abonament opłaca zaledwie milion gospodarstw domowych, czyli jedna trzynasta rzeczywistej liczby w Polsce.

Zgodnie z rozporządzeniem KRRiT pobiera się za używanie odbiorników radiowych i telewizyjnych w celu umożliwienia realizacji misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji. W tym roku wysokość abonamentu wynosi 18,5 zł za miesiąc.

(EG)

  • Podziel się:

 

Komentarze: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

  • ALOJZ 2012-06-25 06:29:02

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    PŁACĘ UCZCIWIE PONAD 30 LAT ABONAMENT I DZIWWIĘ SIĘ , ŻE TYLE LAT CWANIACY I ZŁODZIEJE KRADNĄ SYGNAŁ RTV A NIEUDOLNE PAŃSTWO NIC Z TYM NIE ROBI. W GRONIE ZNAJOMYCH CI CO NIE PŁACĄ TO SIĘ JESZCZE TYM CHLUBIĄ - JACY TO ONI BOHATERSCY SĄ WALCZĄC Z PAŃSTWEM....!!!??? A USTALIĆ WSZYSTKICH ZŁODZIEJI I NALICZYĆ IM , NIE ZA 3-MIESIĄCE WSTECZ, ALE OD 18 ROKU ŻYCIA - TO JEDYNY SPOSÓB ELIMINACJI ZŁODZIEJSTWA I CWANIACTWA !!!!!!!!!

  • Jędrula 2012-06-24 13:17:40

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    Bardzo, bardzo pragnę płacić abonament na realizację ustawowych misji TVP i PR !!!... ALE, WYŁĄCZNIE NA NIE !!!. Nie bedę finansował: nieudolnego, z astronomicznym wynagrodzeniem, 13-kami i premiami Zarządu; sztuczne wykreowanych "gwiazd ekranu" (bo nie ma dla mnie znaczenia kto czyta prognozę pogody: Pani "gwiazda X" za 15.000 zł miesięcznie, czy praktykantka za 3.500 zł - interesuje mnie wyłacznie pogoda !); luksusowych biur i samochodów "służbowych ?..."; zagranicznych wojaży; dopłat do stołówkowego jedzenia; itp. nikomu z odbiorów programów nie potrzebnych i kosztownych rzeczy i przywilejów - TAK MI DOPOMÓŻ BÓG !!! (...). I jest jeszcze jedna kwestia, która nurtuje mnie już od dawna: tzw. TV publiczna coraz większą część własnych ramówek czasowych udostępnia odpłatnie dla emisji płatnych reklam... No więc jeśli funkcjonowanie Tejże finansowane jest przez Nas, społeczeństwo tegoż przepięknego, acz nieudolnie zarządzanego Kraju, to kiedy doczekamy się udziału w osiąganych zyskach z tego tytułu ? (może się okazać, że to "TV publiczna" powinna każdemu zarejestrowanemu przelewać na konto należny mu udział w zysku...)...

  • Stary 2012-06-23 23:30:30

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    To już zaczyna być nudne. Jak chcą ściągać pieniądze za coś czego nie można przełknąć, to niech sobie zakodują programy i koniec. Zobaczymy kto tą szmirę kupi. Ja nie włączam telewizora przez okrągły miesiąc bo po co. Wolę internet. Sprawa jest prosta. Program TV publicznej jest takim samym towarem jak chleb i cukier. I albo chcę i kupuję - a więc płacę, albo nie i nie płacę. Jak ktoś chce tą szmirę kupować to proszę bardzo. Ja nie kupuję i nie płacę. A brednie o misji??? O jakiej? O tej sterowanej przez purpuratów? To może oni wesprą zdychającą ponoć TV i PR. Dziwne tylko że stać telewizję na płacenie swoim "gwiazdom" po 30 i 40 tys. zł. miesięcznych pensji, podczas gdy przeciętny Kowalski z trudem zarabia 1600 zł. Ale w PAŃSTWIE PRAWA nie takie rzeczy są możliwe.

  • dana 2012-06-23 13:12:33

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    Ja sie juz nie dziwie niczemu.Banda oszolomow nami rzadzi.Ich kolesie zarzadzaja RTV.Najpierw niech zloza sprawozdanie o swoich osobistych przychodach.Spikierki,prezenterki itd zarabiaja po kilkadziesiat tysiecy zl.TO NA NICH??DARMOZJADOW mam placic abonament??Czym sie oni wykazuja??lepiej kreca d...??Bo malpe wymalowac,i nauczyc czytania to tez przekaze co jej napisano i to bez ZAWROTNEGO UPOSAZENIA.Ludzie!!na mily Bog!!spoleczenstwo ledwo dycha z biedy,kupuje tanszy wczorajszy chleb,a te pasibrzuchy-celebryci,ha,ha,ha,jeszcze im malo!!Za zasr..y wystep,czy zapowiadanie go otrzymuja za 2-3 godz.pracy,lekkiej,milej i przyjemnej od 30 do 80 tys.zl.ToZBRODNIA.ZBRODNIA jest zadac od biedoty na ich utrzymanie,biedota sama przymiera glodem.Okrutne i barbazynskie.Dobrze ze jestem stara i nie dlugo juz bede na to wszystko patrzyla.Tak powiedzial kiedys niezyjacy juz posel A.Malachowski.Zyje w obrzydliwie glupim panstwie,chociaz KRAJ swoj miluje,ale oszolomow przegonilabym.Do roboty!!sensownej i pozytecznej,a nie zerowac na spoleczenstwa biedzie.Won!!!

  • baon24 2012-06-21 19:04:43

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    Po raz kolejny nieudolny rząd chce przerzucić na społeczeństwo utrzymanie synekur partyjnych w TVP i RP. Dlaczego prywatne TV (TVN, Polsat) nie ściągają abonamentów, a partyjna TVP chce żerować na społeczeństwie? Pogonić to całe towarzystwo wzajemnej adoracji w TVP i RP, sprywatyzować niewydolny moloch i odczepić się od ludzi, którzy nie chcą oglądać gniotów TVP1, TVP2 i innych nieudanych programów. Dlaczego ludzie, którzy nic chcą oglądać TVP maja sponsorować nieudolny zarząd? W mojej firmie, jak nieudolny zarząd nie radzi sobie z finansami, to idzie na zielona trawkę, a w TVP nieudolny zarząd porusza cały świat by pomógł mu ściągnąć haracz zwany ?abonamentem?.

  • PO-lak 2012-06-21 14:38:07

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    Potrzebne sa Inspekcje robotniczo-chłopskie, z nakazem rewizji mieszkania, domku, lodzi altany, samochodu itd. Ogłosić amnestię abonamentową RTV na 3 miesiące, po wejściu noweli ustawy, na samodzielne zgłoszenie abonamentu. Obniżyć. Zmienić podzial oplaty abonbamentowej, połowę obecnej stawki abonamentu pozostawić do finansowania misji TVP, a druga połowę na zasilenie Funduszu Rezerwy Demograficznej, na przyszłe dofinan sowanie ZUS, po wejściu rocznikow wyży do ZUS), a FRD oderwanego od dziurawego ZUS. Po tym terminie uruchomić kontrole, ustawowo określone, w noweli ustawy o RTV; zatrudnić do wyłapywania pajęczarzy RTV - armmię bezrobotnych, w miarę potrzeby dawać do patroli kontrolnych mieszane skaldy, bezrobotny, kanar, SB-k.i inne osoby, o podobnych skłonnościach i upodobaniach. Na 100.000 skontrolowanych obecnie mieszkań, pewnie tylko w jednym -nie bedzie telewizora, lub radyjka Maryja, a istniejące telewizory i radia sa zapewnie oplacoce tylko w 15% tych co powinny byc oplacone! Po amnestii abonamentowej, i nasilonych, masowych kontrolach wyrywkowych (co 3 mieszkanie + lokale z donosów), abudżet państwa znacznie wzrośnie. Kto z kontrolowanych wyrywkowo, jak robia to Urzędy Skarbowe, wykaże akurat prawo do ulgi (bez opłaty abonamentu lub opłacony abonament, ten będzie bez kary, a do tego dostanie ulgę w oplacie na abonament np. na pół roku (rwekompensata za stress związany z kontgrola nieruchomości i ruchomości! Innym przyłąpanym wlepiać kary, ustawowo określone na minimum 100 tys. zł, a dle recydywisty 200 tys zł i jeszcze nagrody dla donosiciela, np. po 1000 zl od mieszkania, w ktorym ukrywa się telewizor lub radio bez abonamentu! Idę o zaklad, zaraz prawie wszyscy pajęczarze sami się zgloszą.

  • 513 2012-06-21 11:47:20

    Ten podatek jest bezprawny

    Polski podatnik, płacąc co miesiąc ponad 12 zł tzw. abonamentu radiowo-telewizyj-nego, nie wie, dlaczego pieniądze te zasilają kasę telewizji i radia publicznego, z którymi może on w ogóle nie mieć kontaktu, bo ogląda tylko programy polskich stacji komercyjnych oraz satelitarne. - Abonament radiowo-telewizyjny jest w istocie podatkiem od posiadania radia i telewizora - tłumaczy dr Robert Gwiazdowski z Centrum im. Adama Smitha. Płacimy go nawet wtedy, gdy radia i telewizora w ogóle nie włączamy. Ustawodawca wykazał się przy tym sprytem - w art. 48 ust. 1 ustawy o radiofonii i telewizji zadekretowano: "Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika". Musimy zatem płacić, nawet jeśli oglądamy na przykład wyłącznie Eurosport. Abonament telewizyjny muszą płacić także niewidomi, a radiowy - głusi. O tym, że organa państwa same mają wątpliwości, czy abonament jest w ogóle legalny, świadczy to, że nikomu z nie płacących nie wytoczono procesu (firmy telekomunikacyjne mogą wyłączyć telefon). Dlatego abonament radiowo-telewizyjny płaci najwyżej co czwarty posiadacz telewizora, a przeszło połowa odbiorników nie jest w ogóle zarejestrowana. Tylko 40 proc. spośród zarejestrowanych na poczcie ok. 9,5 mln posiadaczy telewizorów płaci abonament. Większość tego nie robi, bo nie musi. Aby temu zaradzić, zaproponowano odebranie Poczcie Polskiej monopolu na pobieranie opłat - abonament radiowo-telewizyjny byłby częścią rachunku za prąd i gaz. Pomysł ten natychmiast wyśmiano, ponieważ żaden sąd nie uznałby za legalne odcięcie prądu czy gazu osobie nie płacącej haraczu publicznej telewizji i publicznemu radiu.

  • 43t 2012-06-21 11:43:42

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    Ten podatek jest bezprawny. Kto w końcu coś z tym zrobi? Chyba nie politycy, którzy traktują to jako dodatkową daninę na promowanie sie w publicznych mediach.

  • bożenis 2012-06-21 09:02:23

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    a gdzie podwyżki płac dla ludzi którzy zarabiają poniżej średniej krajowej i pracują na umowach śmieciowych? Kto ściągnie to co się należy od państwa? Kiedy wreszcie będzie można normalnie żyć?

  • Snuki 2012-06-20 19:11:44

    Re: Egzekucja abonamentu radiowo-telewizyjnego znacznie szybsza

    Niby za co i dlaczego?????Każdy ma jakąś telewizję i jej płaci abonament a ta przkazuje jakąś częśc dla KRRiT więc nie rozumiem dlaczego ja mam placić drugi raz za to samo???Prąd pobieram z elektrowni.Niech płacą ci co mają telewizję naziemną, anteny zbiorcze i zwykłe domowe.Ja nie zamieżam płacić dwa razy za to samo i nie rejstuje telewizora na poczcie bo po co.Polaków nie stać na podwójny abonament tu 18 zł tam 39 zł i robi sie 57 zł.a jeszcze ma być podwyżka i wyjdzie drożej a każdy szuka oszczędności.I niby co komornik przyjdzie do domu bo rodacy nie płacą?Mondry człowiek wyrejstruje telewizor i dalej bedzie oglądał i płaciła ale nie panstwu.