Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Emerytury coraz mniejsze?

Strona 1 z 2

Poniżej podajemy odpowiedź MPiPS na artykuł "Emerytury coraz mniejsze" opublikowany w Gazecie Wyborczej 19 kwietnia 2008 r.:

W artykule „Emerytury coraz mniejsze" z dnia 19-20 kwietnia 2008 r. opublikowanym w Gazecie Wyborczej w zaskakująco nierzetelny sposób został przedstawiony problem wysokości przyszłych świadczeń emerytalnych - twierdzi MPiPS.

W pierwszym akapicie artykułu stwierdza, że „Nowe emerytury będą nawet o 40% niższe od obecnych." Kilka akapitów dalej zaś „Według ekspertów emerytury z OFE wyniosą 30-50% naszej dotychczasowej pensji. Czemu tak mało?".

Tylko czy naprawdę jest to „tak mało"?

Według danych ZUS przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w okresie I-IX 2007 r. stanowiła 46,5% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Przy czym była to emerytura obliczana w myśl dotychczasowych zasad, tj. wypłacona tylko z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Należy pamiętać, że w ramach nowego systemu emerytalnego emerytura z OFE jest jedynie częścią świadczenia przyszłego emeryta, na dodatek póki co stosunkowo nieznaczną, jeśli brać pod uwagę udział w ogólnej wysokości świadczenia. Zasadnicza część świadczenia emerytalnego będzie pochodziła z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tzw. I filar). Składki do OFE (wynoszące 7,3% podstawy wynagrodzenia) są wnoszone przecież dopiero od 1999 r. i stanowią około jednej trzeciej (37,4%) całej składki emerytalnej (wynoszącej 19,52% wynagrodzenia brutto).

Dla osoby, która w 2009 r. przejdzie na emeryturę, okres oszczędzania na rynku kapitałowym będzie wynosił najwyżej 10 lat w porównaniu do co najmniej 20-letniego okresu ubezpieczenia (minimalny okres ubezpieczenia dla kobiety uprawniający do emerytury według aktualnych przepisów emerytalnych i gwarantujący minimalną wysokość emerytury według nowych przepisów). Biorąc zaś pod fakt uwagę, że przeciętny staż pracy osoby przechodzącej na emeryturę wyniósł 34,2 lata, okres gromadzenia kapitału w OFE będzie stanowił prawdopodobnie jeszcze mniejszy udział w ogólnym okresie gromadzenia kapitału emerytalnego. Z szacunków Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wynika, że łączna emerytura kobiety ur.

w 1949 r. z 35- letnim stażem pracy będzie składać się z ok. 10% emerytury pochodzącej z OFE i 90% emerytury pochodzącej z FUS.

W artykule przedstawiono przykład Pani Jadwigi, która jest „dzisiejszą 60-latką" i zgromadziła przez całe swoje życie w OFE 100 tys. zł. Z kontekstu artykułu można wywnioskować, że Pani Jadwiga urodziła się 1949 r. Z uwagi na to, że składki do OFE są odprowadzane dopiero od 1999 r. założenie, że kobieta zgromadziła w tak krótkim czasie 100 tys. zł jest nierealistyczne, gdyż nawet ktoś zarabiający 250% przeciętnego wynagrodzenia od 1999 r. do końca 2008 r. nie zgromadzi więcej na koncie OFE niż ok. 70 tys. zł. Ponadto należy podkreślić, że przewidywana długość życia wykorzystywana w obliczeniach jest w rzeczywistości długością życia osoby w wieku 60 lat (dla obu płci unisex), a nie - jak podają Autorzy - „kobiety". Parametr trwania życia wspólnego dla obu płci stanowi element solidarnościowy systemu emerytalnego, w tym wypadku ewidentnie korzystny dla kobiet.

Wprowadzenie elementu solidarnościowego jest konieczne ze względu na wcześniejszy wiek przechodzenia kobiet na emeryturę, ich z reguły niższe zarobki oraz dłuższe niż w przypadku mężczyzn okresy nieskładkowe (spowodowane np. przebywaniem na urlopie wychowawczym). W konsekwencji kapitał zgromadzony przez kobiety jest z reguły niższy od kapitału gromadzonego przez mężczyzn.

W celu zmniejszenia dysproporcji w wartościach emerytur kobiet i mężczyzn Rząd planuje, by kobiety w wieku 60 lat, otrzymywały przez 5 lat okresową emeryturę kapitałową z OFE. Okresowa emerytura kapitałowa będzie równa ilorazowi zaewidencjonowanego kapitału na koncie OFE przez średnią dalszego trwania życia osób w wieku 60 lat (w 2006 r. było to 244,3 miesięcy). Okresowa emerytura kapitałowa będzie waloryzowana na zasadach i w trybie waloryzacji emerytur z FUS (na dzień dzisiejszy wskaźnik waloryzacji jest równy inflacji powiększonej o 20% realnego wzrostu wynagrodzeń). Po tym czasie, kobieta w wieku 65 lat będzie musiała wykupić dożywotnią emeryturę kapitałową, która będzie równa ilorazowi zaewidencjonowanego kapitału na koncie OFE (który cały czas wypracowywał zyski) pomniejszonego o kwotę wypłat okresowej emerytury, ale już przez średnią dalszego trwania życia osób w wieku 65 lat (w 2006 r.

<>
 • Podziel się:

 

Komentarze: Emerytury coraz mniejsze?

  Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane