Etyka notariuszy ogranicza konkurencję

Rada Izby Notarialnej może zabronić notariuszowi otworzenia kancelarii w budynku, w którym znajduje się już inna kancelaria. Według UOKiK taki zakaz jest niezgodny z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów.

Każdy notariusz prowadzący kancelarię jest zobowiązany do przestrzegania uchwalonego przez Krajową Radę Notarialną regulaminu. Prezes UOKiK twierdzi, że nie wszystkie jego postanowienia są zgodne z prawem.

Chodzi o jedną z regulacji Kodeksu Etyki Zawodowej Notariusza, która pozwala otworzyć kancelarię w budynku, w którym urzęduje już inny notariusz, jedynie za zgodą Izby Notarialnej.

- Regionalne Izby Notarialne niejednokrotnie nie zgadzały się na otwarcie kolejnych kancelarii w jednym budynku. W praktyce było to możliwe jedynie w przypadku wyrażenia zgody przez notariusza prowadzącego już działalność w tym miejscu – tłumaczy Małgorzata Cieloch, rzecznik prasowy UOKiK.

Porady prawne

Istniejący przepis spowodował ograniczenie konkurencji pomiędzy notariuszami, utrudniając im dostęp do rynku. Według prezesa Urzędu ucierpieli na tym również klienci, którzy mają ograniczony dostęp do kancelarii notarialnych.

- Zgodnie z ustawą o ochronie konkurencji i konsumentów zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji. Przez porozumienia rozumie się również uchwały lub inne akty związku przedsiębiorców lub ich organów statutowych – wyjaśnia Małgorzata Cieloch.

Urząd nałożył na Krajową Radę Notarialną karę w wysokości 35 114 złotych. Prezes UOKiK nakazała również zmianę zakwestionowanego przepisu.

Krajowa Rada Notarialna może się jeszcze odwołać od decyzji do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika