Gospodarka UE stabilizuje się dzięki działaniu środków wsparcia

Unijna gospodarka przechodzi najgorszą recesję od czasów drugiej wojny światowej. Inflacja spadła, jednak zatrudnienie i finanse publiczne poważnie ucierpiały. W 2010 r. sytuacja powinna się ustabilizować.

Najnowsze oficjalne prognozy gospodarcze English przewidują, że gospodarka UE skurczy się o 4 proc. w 2009 r., po tym jak wzrosła o 0,8 proc. w 2008 r. Niemalże wszystkie kraje UE poważnie ucierpiały w związku z kryzysem finansowym, ostrą globalną tendencją zniżkową oraz trwającymi korektami na rynku nieruchomości w niektórych gospodarkach krajowych.

Ponieważ środki fiskalne i monetarne stymulujące gospodarkę mają na nią pozytywny wpływ, spodziewana jest ponowna tendencja wzrostowa przed końcem przyszłego roku (pomimo całkowitego przewidywanego wzrostu wynoszącego -0,1 proc. dla 2010 r.). Dane liczbowe - zasadniczo takie same dla strefy euro i całej UE - są niższe w porównaniu do jesiennej prognozy i śródokresowej prognozy ze stycznia 2009 r.

W ostatnich miesiącach inflacja gwałtownie spadła. Oczekuje się, że inflacja mierzona za pomocą wskaźnika HICP English - oficjalnego instrumentu pomiaru - będzie nieco niższa niż 1 proc. w UE (0,5 proc. w strefie euro) w 2009 r. i stopniowo wzrośnie do około 1,25 proc. w 2010 r.

Spodziewane jest ograniczenie zatrudnienia o około 2,5 proc. zarówno w UE, jak i w strefie euro w tym roku oraz dalsze jego ograniczenie o 1,5 proc. w 2010 r. Podsumowując, w latach 2009-2010 UE może stracić 8,5 mln miejsc pracy, podczas gdy w latach 2006-2008 utworzono ich 9,5 mln.

Finanse publiczne również poważnie ucierpiały z powodu recesji. Ogólnie krajowe deficyty budżetowe mają w bieżącym roku wzrosnąć w UE ponad dwukrotnie, z 2,3 proc. PKB w 2008 r. do 6 proc., oraz osiągnąć 7,25 proc. w 2010 r. Jest to wynik zmniejszających się wpływów z podatków, któremu towarzyszą wysokie wydatki publiczne na ożywienie koniunktury.

Wobec najgorszej recesji od czasów drugiej wojny światowej prognozy nadal są niepewne. Wiele zależy od skutków kryzysu finansowego i siły reakcji różnych sektorów gospodarki na to, co dzieje się gdzie indziej, a także od tego, na ile skuteczne okażą się działania fiskalnych i monetarnych środków stymulacyjnych.

Komisja publikuje prognozy gospodarcze cztery razy w roku. Obszerne prognozy - wiosenne i jesienne - dla wszystkich państw członkowskich UE i kilku krajów pozaeuropejskich obejmują wzrost gospodarczy, inflację, zatrudnienie oraz deficyty i zadłużenie publiczne. Mniejsze prognozy śródokresowe - zwykle publikowane w lutym i we wrześniu - ukazują stan gospodarki najbardziej dynamicznych z ekonomicznego punktu widzenia krajów od momentu poprzedniej prognozy.

Komisja oczekuje, że w tym roku gospodarka UE i strefy euro skurczy się o 4 proc., zanim wzrost gospodarczy ponownie nabierze tempa w 2010 r.

Kryzys finansowy i gospodarczy - polityka i fakty DeutschEnglishespañolfrançaisportuguês


Więcej na ten temat


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika