Internal Market Scoreboard potwierdza, że transpozycja unijnych przepisów przebiega sprawnie

Według najnowszego Internal Market Scoreboard opracowanego przez Komisję Europejską, państwa członkowskie jeszcze nigdy nie radziły sobie tak dobrze z wprowadzaniem zasad rynku wewnętrznego do prawa krajowego.

Średnio tylko 1,0% dyrektyw z obszaru rynku wewnętrznego, dla których minął termin transpozycji, nie zostało implementowanych do prawa krajowego, w grudniu 2007 r. było ich 1,2%. Oznacza to, że już teraz deficyt transpozycji państw członkowskich odpowiada nowej wartości docelowej w wysokości 1%, uzgodnionej przez szefów państw i rządów, która miała zostać osiągnięta najpóźniej do 2009 r. Osiemnaście państw członkowskich osiągnęło nowy cel bądź jeszcze lepszy wynik, przy czym Bułgaria jest pierwszym państwem członkowskim, którego deficyt transpozycji wynosi 0%. Dziesięć państw członkowskich osiągnęło najlepsze jak dotąd rezultaty. Ogólna tendencja w odniesieniu do prawidłowego stosowania przepisów rynku wewnętrznego również jest pozytywna: w przypadku piętnastu państw członkowskich udało się zmniejszyć liczbę postępowań w sprawie naruszenia przepisów. Jednak ogólna liczba tych postępowań pozostaje wysoka, a procedury są bardzo czasochłonne.

Średnio, w 27 państwach członkowskich tylko 1% dyrektyw z dziedziny rynku wewnętrznego nie zostało wdrożonych do prawa krajowego w terminie. Procent ten odpowiada nowej wartości docelowej, która ma być osiągnięta najpóźniej do 2009 r. i jest znacznie niższy od pierwotnie wyznaczonych 1,5%. 18 państw członkowskich mieści się w poziomie 1,0%. 10 państw członkowskich osiągnęło najlepsze jak dotąd rezultaty: Bułgaria, Estonia, Francja, Grecja, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Rumunia, Słowacja i Włochy. 3 państwa członkowskie utrzymały swoje najlepsze rezultaty: Hiszpania, Malta i Słowenia.
Bułgaria jest na pierwszym miejscu z deficytem transpozycji w wysokości 0%. Słowacji, Rumunii, Niemcom, Łotwie i Litwie brakuje nie więcej niż 10 dyrektyw do osiągnięcia idealnego wyniku. 4 państwa członkowskie, które nie osiągnęły wskaźnika 1% sześć miesięcy temu, nadrobiły opóźnienia, są to Francja, Finlandia, Irlandia i Węgry. Szwecja ma deficyt transpozycji w wysokości 0,8%, a Zjednoczone Królestwo w wysokości 0,9%, Grecji po raz pierwszy udało się obniżyć swój deficyt do 1,4%.

Porady prawne


Wciąż jednak państwa członkowskie działają w różnym tempie. Komisja ocenia, że jeżeli państwom członkowskim, które są wciąż powyżej wartości docelowej w wysokości 1,5%, udałoby się obniżyć deficyt transpozycji do 1,5%, średni deficyt UE spadnie poniżej 1%. Belgia, Dania, Holandia, Austria i Polska odwróciły swoją pozytywną tendencję sprzed sześciu miesięcy. W Czechach, Luksemburgu, Portugalii, Polsce i na Cyprze wciąż nie udało się osiągnąć celu w wysokości 1,5%. Jednak Luksemburg, Czechy i Portugalia dokonały znacznych postępów w zmniejszaniu deficytu w ostatnim półroczu. Natomiast deficyt transpozycji na Cyprze wzrósł po raz trzeci z rzędu, wynosi 1,7% i jest taki sam jak trzy lata temu. Również w Polsce nastąpił nieznaczny wzrost w porównaniu do poprzedniego okresu, z 1,7% do 1,8%, co oznacza, że nie wdrożyliśmy 31 dyrektyw.

Podział deficytu transpozycji na sektory działalności pokazuje, że przepisy dotyczące swobody przepływu osób są źródłem najwyższego odsetka niewdrożonych dyrektyw (7,9%). Unijne przepisy dotyczące usług finansowych są na drugim miejscu z 4,5%. W rezultacie stanowią one dwa sektory, w których obywatele i przedsiębiorcy są w szczególności pozbawieni możliwości odnoszenia pełnych korzyści z rynku wewnętrznego.

Ranking państw członkowskich według liczby postępowań w sprawie naruszenia przepisów pozostaje prawie niezmieniony w porównaniu z grudniem 2007 r., przy czym największą liczbę postępowań wszczęto przeciwko Włochom (127 postępowań). Polska plasuje się na 8. miejscu z 58 wszczętymi postępowaniami, Rumunia ma ich najmniej, bo tylko 9.
Przepisy z dziedziny środowiska są wciąż źródłem największej liczby postępowań (23%), przed przepisami w zakresie podatków i unii celnej (18%). W dziedzinie energii i transportu, zamówień publicznych i usług nastąpiło obniżenie liczby postępowań o 1%.

Pełna treść Internal Market Scoreboard znajduje się pod adresem:

http://ec.europa.eu/internal_market/score/index_en.htm

Źródło: PKPP Lewiatan, www.pkpplewiatan.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika