Jaskółki rynku pracy - EQUAL

- Dzisiejsza konferencja podsumowuje to, co wspólnym wysiłkiem beneficjentów i różnych instytucji udało się osiągnąć dzięki realizacji programu EQUAL - powiedział wiceminister rozwoju regionalnego Jarosław Pawłowski, rozpoczynając konferencję „Jaskółki rynku pracy", która odbyła się 19 czerwca 2008 roku w Warszawie.

Wiceminister zauważył, że dorobek inicjatywy EQUAL to pewne rezultaty i innowacyjne rozwiązania, które pomagają przezwyciężać bariery społeczne i włączać osoby wykluczone z powrotem na rynek pracy. - Miarą sukcesu tej inicjatywy będzie jak najszersze i jak najbardziej skuteczne wdrożenie tych innowacyjnych rozwiązań, a także ich trwałość nawet wówczas, gdy nie będą one już objęte wsparciem funduszy europejskich - podkreślił wiceminister Pawłowski. W ramach nowej perspektywy 2007-2013 w programie Kapitał Ludzki na realizację projektów innowacyjnych i ponadnarodowych przeznaczonych zostanie do 5 proc. wartości każdego priorytetu. Natomiast w pierwszym priorytecie zakładane jest, że połowa projektów powinna być realizowana w partnerstwie. - Dodatkowo dotychczasowe doświadczenia beneficjentów Equal oraz wypracowane metody, takie jak wsparcie dla więźniów, społeczności romskiej, godzenie życia zawodowego i osobistego, elastyczne formy zatrudnienia czy wsparcie dla ekonomii społecznej znalazły swoje odzwierciedlenie w zapisach nowego programu Kapitał Ludzki - dodał wiceminister.

Program konferencji obejmował wystąpienia przedstawicieli Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Komisji Europejskiej oraz Fundacji Fundusz Współpracy pełniącej funkcję Krajowej Struktury Wsparcia PIW EQUAL. Podczas konferencji przedstawione zostały m.in.: dokonania Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL w Polsce, zasady wdrażania projektów innowacyjnych i ponadnarodowych oraz zadania Krajowej Instytucji Wspomagającej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Walter Faber, szef wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równych Szans Komisji Europejskiej, pozytywnie ocenił efekty realizacji PIW EQUAL w Polsce. Podkreślił również, że Program, ze względu na swój innowacyjny i ponadnarodowy charakter, przyczynił się do osiągnięcia postępów we wdrażaniu Strategii Lizbońskiej.

Walter Faber zaznaczył, że miejscem dla rezultatów PIW EQUAL nie jest muzeum Europejskiego Funduszu Społecznego i powinny one być wykorzystane na szeroką skalę w nowym okresie programowania 2007-2013.

- Program Equal wdrażany był w Polsce 4 lata. Dziś nadszedł czas podsumowań i refleksji - powiedział Paweł Gołębiowski, prezes Zarządu Fundacji Fundusz Współpracy. Realizacja PIW EQUAL odbywała się w trzech etapach (działaniach) i wzięło w niej udział ponad 700 instytucji i około 5 tys osób zaangażowanych w realizację projektów. W ramach wszystkich działań Programu zrealizowano łącznie 273 projekty w pięciu obszarach tematycznych. Wsparciem objęto ponad 43 tys osób. Średnia wartość projektu wynosiła ok. 7 mln PLN. W trakcie realizacji Programu powstały również Krajowe Sieci Tematyczne, które stanowiły miejsca wymiany wiedzy i doświadczeń, oceniały i rekomendowały rezultaty oraz podejmowały wspólne działania na rzecz upowszechnienia rezultatów (tzw. działania mainstreamingowe). Doświadczenia z realizacji PIW EQUAL wykorzystane zostaną podczas wdrażaniu Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Konferencja była również okazją do podziękowania wszystkim Partnerstwom na rzecz Rozwoju za wysiłek włożony w realizację projektów oraz wprowadzanie w życie pomysłów na tworzenie rynku pracy otwartego dla wszystkich. Podczas konferencji przyznane zostały wyróżnienia za innowacje społeczne wypracowane w ramach projektów PIW EQUAL w trzech dziedzinach:

  • „Zaułki rynku pracy"

  • „Solidarność pokoleń"

  • „Budowanie kapitału społecznego".

Rozwiązania innowacyjne stanowią szczególnie ważny wkład PIW EQUAL w kształtowanie rynku pracy - otwartego dla wszystkich i przygotowanego na nowe wyzwania. Laureatami wyróżnień są następujące Partnerstwa na rzecz Rozwoju:

1. W dziedzinie „Zaułki rynku pracy":

  • Czarna owca. Skazani na ochronę przyrody

  • Edukacja dla integracji - Partnerstwo na rzecz uchodźców

  • Koalicja Łamania Oporów Społecznych KŁOS

  • Partnerstwo dla aktywizacji zawodowej Romów poprzez narzędzia gospodarki społecznej

2. W dziedzinie „Solidarność pokoleń":

  • Cyber-ręka lidera - wspieranie liderów społecznych przemian w Polsce

  • Dojrzałość wykorzystuje wiedzę

  • Dynamizm i doświadczenie - wspólne sterowanie zmianą

  • Elastyczny Pracownik - Partnerska Rodzina

  • Partnerstwo - Rodzina - Równość - Praca

3. W dziedzinie „Budowanie kapitału społecznego":

  • Empatia - lokalna solidarność na rzecz równych szans

  • Odziedzicz pracę

  • Partnerstwo dla Zawidawia. Program Zakrzów - peryferie lokomotywą dla Wrocławia

  • Razem

  • W stronę polskiego modelu gospodarki społecznej - budujemy nowy Lisków

Katalog rezultatów PIW EQUAL znajduje się na stronie internetowej: http://www.equal.org.pl/kompendium.php?Page=4&CID=1&lang=pl 

Konferencję zorganizowała Fundacja „Fundusz Współpracy" oraz Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Pobierz prezentacje z konferencji:
Podsumowanie realizacji PIW EQUAL z perspektywy Instytucji Zarządzającej 
Założenia działalności Krajowej Instytucji Wspomagającej PO KL na lata 2008-2009 
EQUAL - dobry początek dla POKL 
Promoting the Lisbon agenda: partnership, transnationality and innovation 

Źródło: www.mrr.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika