KE chce odszkodowań dla pasażerów opóźnionych autobusów

Komisja Europejska (KE) zaproponowała w czwartek (4 grudnia 2008 r.) rozszerzenie na transport autobusowy i morski legislacji gwarantującej prawa pasażerów, w tym do odszkodowań za znaczne opóźnienia. Propozycje zakazują też dyskryminacji pasażerów niepełnosprawnych.

I tak w przypadku poważnego spóźnienia autobusu, powyżej 120 minut, KE proponuje rekompensaty w wysokości 50 proc. ceny biletu, a w przypadku przerwania podróży lub jej anulowania bez zapewnienia alternatywnego połączenia - 100 proc. Za spóźnienie powyżej 60 minut odszkodowania mają wynosić 25 proc. ceny biletu.

W przypadku śmierci lub poważnego uszczerbku na zdrowiu pasażera, odszkodowanie ze strony firmy transportowej nie będzie mogło przekroczyć 220 tys. euro.

W UE - jak szacuje KE - z transportu morskiego korzysta rocznie około 200 mln pasażerów, a ponad 500 mln pasażerów podróżuje autobusami. Przepisy mają dotyczyć połączeń autokarowych i morskich zarówno na trasach krajowych jak i międzynarodowych.

Jeżeli chodzi o transport autobusowy, to KE proponuje, by legislacja obowiązywała samochody przewożące przynajmniej osiem osób, a więc także popularne w Polsce mikrobusy.

Kraj członkowski będzie mógł z tej legislacji wyłączyć niektóre połączenia autobusowe w transporcie miejskim lub regionalnym. "Ale tylko pod warunkiem, że te połączenia są świadczone w ramach usługi użytku publicznego, a kontrakty przewidują już podobne prawa pasażerów, co zaproponowana unijna legislacja" - powiedział na konferencji prasowej komisarz UE ds. transportu Antonio Tajani.

Przedstawione propozycje kompletują unijną legislację dotyczącą praw pasażerów we wszystkich rodzajach transportu. Celem jest poprawa ochrony pasażerów, a zwłaszcza niepełnosprawnych, na wzór podobnej jaka istnieje już w transporcie lotniczym i kolejowym.

Propozycje zawierają zestaw minimalnych zasad dotyczących dostępu do informacji przed i w trakcie podróży, pomocy i rekompensat w przypadku przerwania podróży oraz poważnych spóźnień, a także szczególnej pomocy dla osób niepełnosprawnych. Propozycje zakładają też utworzenie niezależnych ciał, które mają zajmować się rozstrzyganiem sporów.

Propozycje KE, by wejść w życie muszą zostać przyjęte zarówno przez Parlament Europejski jak i przez Radę ministrów transportu "27".

Porady prawne

źródło: EuroPAP, z www.ukie.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika