Kiedy ulga podatkowa za nianię?

Ustawa zachęcająca do legalnego zatrudniania prywatnych opiekunek, wprowadzająca np. ulgę podatkową przy zatrudnieniu niani, czeka obecnie na przesłanie pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Projekt założeń do projektu ustawy o formach opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 przeszedł już uzgodnienia międzyresortowe. Obecnie znajduje się na etapie przygotowań do przesłania pod obrady Komitetu Rady Ministrów - taką odpowiedź udzielił resort pracy Związkowi Powiatów Polskich, który zapytał ministerstwo o stan prac nad dokumentem.

Projektowane zmiany mają ułatwić młodym matkom szybki powrót do pracy po urodzeniu dziecka. Głównym celem dokumentu jest stworzenie jak największej liczby placówek opiekujących się małymi dziećmi.

Dokument przewiduje różnorodność form opieki nad dziećmi, takie jak: żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun i niania.

Będą one świadczyły kompleksową opiekę nad dzieckiem od 20 tygodnia życia do lat 3, a w szczególnych przypadkach do lat 4 oraz będą realizowały funkcję opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną - przewiduje projekt.

Żłobki stworzą gminy, osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej czy stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego. Żłobki będą sprawowały opiekę nad dziećmi od 20 tygodnia życia do 3, a w niektórych przypadkach do 4 lat.

Kluby dziecięce będą z kolei placówkami dla dzieci w wieku od około 1 roku do 3 lat. Prowadzeniem klubów zajmą się osoby mające kwalifikacje zawodowe takie jak opiekuni w żłobkach.

Kolejną forma opieki nad dzieckiem ma być tzw. opiekun dzienny, który zajmie się dziećmi od 20 tygodnia życia do 3 lat. Będzie to osoba zatrudniona przez gminę, zajmująca się dzieckiem w swoim własnym domu.

- Dzienny opiekun, w zależności od możliwości lokalowych, może mieć pod opieką jednocześnie do 8 dzieci, w tym również dwójkę swoich, a w przypadku gdy choć jedno dziecko pozostające pod opieką nie przekroczyło pierwszego roku życia lub jest niepełnosprawne i wymaga szczególnej uwagi - 5 dzieci, w tym jedno swoje - czytamy w założeniach do projektu ustawy.

Niania, podobnie jak opiekun dzienny, zajmie się dzieckiem w wieku od 20 tygodnia życia do 3 lat. Opieka będzie sprawowana w miejscu zamieszkania dziecka, przez zatrudnioną w tym celu osobę. Rodzice zatrudniający nianię skorzystaliby z ulgi podatkowej.

Ustawodawca - mając na uwadze fakt, że większość niań pracuje „na czarno" - dąży również do zwiększenia zainteresowania pracą w charakterze niani i zwiększenia ochrony socjalnej osób zatrudnionych jako nianie.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika