Korzyści z obniżki MTR

Analiza korzyści finansowych z obniżki stawek za zakańczanie połączeń głosowych w sieciach komórkowych dla Telekomunikacji Polskiej S.A. i dla Grupy TP.

Stawki za zakańczanie połączeń, tzw. MTR (ang. Mobile Termination Rate), są podstawą do rozliczeń między operatorami telekomunikacyjnymi w przypadku, gdy rozmowy przeprowadzane są między różnymi sieciami.

Obecnie stawki za zakańczanie połączeń w sieci telefonii ruchomej  wynoszą 33,87 groszy i są, w zależności od okresu taryfikacyjnego, od ok. 1000% do ponad 2000% wyższe od stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych.

Zgodnie z decyzjami z października 2008 roku operatorzy komórkowi zostali zobowiązani do ich stopniowego obniżenia do poziomu 21,62 groszy w styczniu 2009 r. i do poziomu 16,77 groszy w lipcu 2009 r.

Obniżenie tych stawek przyczyni się w znaczący sposób do obniżenia cen połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci ruchomych. Skorzystają na tym zarówno operatorzy, jak i klienci indywidualni. Koszty wynikające z dużej różnicy stawek za zakańczanie połączeń w sieciach stacjonarnych i sieciach komórkowych ponoszą konsumenci, ponieważ opłaty za zakańczanie połączeń są wliczane do rachunków telefonicznych. W opinii Komisji Europejskiej, przy obecnych stawkach MTR, operatorzy sieci stacjonarnych i ich klienci, płacąc wyższe stawki za zakańczanie połączeń z sieci stacjonarnych do sieci komórkowych, pośrednio subsydiują operatorów sieci komórkowych.  

Na propozycje obniżenia stawek MTR szczególnie negatywnie reaguje w swoich wypowiedziach prasowych Telekomunikacja Polska S.A., która jako przedsiębiorca a zarazem jako Grupa TP, jak również jako operator obsługujący największą liczbę abonentów, jest największym beneficjentem obniżki poprzez poprawę swojego bilansu płatniczego.

Celem poniższej analizy jest weryfikacja prawdziwości twierdzeń TP dotyczących strat ponoszonych przez Grupę TP i samą TP.

Analiza została przeprowadzona dla obecnie obowiązujących MTR oraz stawek, które zostały wprowadzone w drodze ostatnich decyzji. Rozpatrując korzyści bądź ich brak dla Telekomunikacji Polskiej, pod uwagę wzięto zarówno samego operatora TP, jak również grupę jako całość, tj. włączając PTK Centertel.  

Pełna treść analizy korzyści z obniżki MTR dla Telekomunikacji Polskie S.A. i dla Grupy TP znajduje się w załączonym pliku.  

W dniu 28.10.2008 r. została zamieszczona aktualna wersja analizy, w której poprawiono drobne błędy pisarskie.

Załączniki do artykułu:

Źródło: www.uke.gov.p


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika