Logowanie

Rejestracja

Poprzez założenie konta Użytkownika w serwisie e-prawnik.pl wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu wykonania zobowiązań przez Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie, przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36, kod poczt. 30-126, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla Krakowa - Śródmieścia w Krakowie, NIP 676-21-64-973, kapitał zakładowy 133.000,00 zł, zgodnie z ustawą z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych.
Równocześnie akceptuję regulamin serwisu e-Prawnik.pl

Bezpłatny dostęp tylko dla zarejestrowanych

masz już konto?

 • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych i akceptuję Regulamin serwisu e-Prawnik.pl (więcej)

 • Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Legalsupport sp. z o.o. informacji handlowej (więcej)


Łatwiej zarejestrować auto z zagranicy

www.sxc.hu
(fot. www.sxc.hu)

Od dzisiaj do wniosku o rejestrację dołączymy mniej dokumentów.

Kupując samochód za granicą musimy zarejestrować go w Polsce w ciągu 30 dni. Jeśli auto pochodzi spoza Unii Europejskiej, to czas ten liczymy od odprawy celnej. Gdy kupiliśmy je w państwie wspólnoty, wówczas mamy miesiąc od dnia sprowadzenia. Wniosek i wymagane dokumenty trzeba złożyć w wydziale komunikacji w urzędzie miasta, właściwym ze względu na zameldowanie.

Od" 21 marca obowiązują przepisy upraszczające tzw. powtórną rejestrację samochodu. Wprowadza je znowelizowane rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów (Dz.U. nr 36, poz. 183).

Kto na tym skorzysta? Po pierwsze osoby kupujące za granicą auto, które było już w przeszłości zarejestrowane w Polsce, następnie wyrejestrowane i wywiezione np. do Niemiec. Gdy kupimy taki samochód, to sprowadzając go do kraju czeka nas mniej formalności.

Z ponowną rejestracją mają do czynienia także kierowcy, którzy wyrejestrowali swoje auto i pojechali nim np. na dwa lata do innego kraju. Gdy postanowili wrócić, to muszą ponownie zarejestrować je w Polsce.

Teraz przy ponownej rejestracji musimy dołączyć do wniosku tylko dowód własności pojazdu, kartę pojazdu (jeżeli była wydana), zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (jeżeli jest wymagane) oraz dowód rejestracyjny. Od dzisiaj nie musimy natomiast mieć przy powtórnej rejestracji np. dowodu opłaty recyklingowej.  

Pierwsza rejestracja też z uproszczeniami

Nowe przepisy pozwalają również na rejestrację samochodu na podstawie umów i dokumentów przetłumaczonych przez tłumacza przysięgłego z państwa, z którego auto pochodzi. Urzędnicy zaakceptują takie dokumenty jednak tylko wtedy, gdy nie ma w Polsce tłumacza przysięgłego z danego języka.

Nie zmienia się natomiast lista dokumentów, które trzeba przedstawić urzędnikom przy pierwszej rejestracji pojazdu z zagranicy. Aby jej dokonać, musisz dołączyć do wniosku:

- Potwierdzenie odprawy celnej (gdy samochód sprowadzasz spoza UE). Jeśli auto kupisz już w Polsce, to musisz mieć fakturę od sprzedawcy z datą i miejscem tej odprawy;
- Dowód zapłacenia akcyzy (gdy samochód sprowadzasz z UE). W sytuacji, gdy samochód sprowadził sprzedawca i kupujemy go na terytorium Polski, to musimy mieć na fakturze od sprzedawcy wyszczególnioną kwotę zapłaconej przez niego akcyzy.
- Dowód własności pojazdu,    
- Dowód rejestracyjny auta, jeżeli było oczywiście zarejestrowane za granicą. W przypadku pojazdów z krajów innych niż UE i EFTA trzeba mieć inny dokument wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą, potwierdzający rejestrację pojazdu,
- Tablice rejestracyjne, jeśli pojazd był zarejestrowany za granicą lub oświadczenie o ich braku,
- Jeżeli kupiliśmy sprowadzony samochód w Polsce od przedsiębiorcy, czyli np. w autokomisie – kopię
zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub kopię KRS potwierdzającą prowadzenie przez sprzedawcę takiej działalności,
- Zaświadczenie z urzędu skarbowego potwierdzające zapłacenie podatku od towarów i usług lub brak takiego obowiązku. Nie musimy mieć tego zaświadczenia wtedy, gdy auto nabyliśmy w polskim komisie, który wystawił nam fakturę VAT,
- Zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu,
- Dowód tożsamości, np. osobisty. Jeżeli mamy firmę, to również zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej;
- Aktualny odpis z KRS i zaświadczenie o nadanym nr REGON;
- Dowód uiszczenia opłaty komunikacyjnej i ewidencyjnej;
- Dowód uiszczenia opłaty recyklingowej;
- Pełnomocnictwo ale tylko wtedy, gdy rejestrację załatwia za nas inna osoba.

Musimy pamiętać, że przy dokumentach sporządzonych w języku obcym wymaga się tłumaczeń przysięgłych.

Ile to wszystko kosztuje?

Rejestrując auto musimy pokryć opłaty skarbowe, administracyjne czy związane z wydaniem dokumentów.

Opłaty skarbowe:
1) za ewentualne pełnomocnictwo - 17 zł,
2) za wydanie zaświadczenia VAT przez urząd skarbowy – 160 zł (wniosek o wydanie zaświadczenia należy złożyć w urzędzie skarbowym, pod który podlega wnioskodawca).

Opłaty administracyjne:
1) tablice rejestracyjne:
a) na samochód - 80 zł (2 tablice),
b) na przyczepę - 40 zł (1 tablica),
c) na motocykl - 40 zł (1 tablica),
d) na motorower - 30 zł (1 tablica),
2) tablice indywidualne - 1 000 zł,
3) pozwolenie czasowe - 13,50 zł (z urzędu), 18,50 zł (na wniosek),
4) dowód rejestracyjny - 54,00 zł,
5) komplet nalepek legalizacyjnych - 12,50 zł,
6) nalepka kontrolna - 18,50 zł,
7) karta pojazdu - 75,00 zł (dla pojazdów samochodowych).

Opłaty ewidencyjne za wydanie:
1) dowodu rejestracyjnego - 0,50 zł,
2) pozwolenia czasowego - 0,50 zł,
3) zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych - 0,50 zł,
4) nalepki kontrolnej - 0,50 zł,
5) karty pojazdu - 0,50 zł.

Opłata recyklingowa – 500 zł.

Za wszystko możemy zapłacić przy składaniu wniosku, poza opłatą recyklingową, którą trzeba przelać na numer rachunku, który dostaniemy w urzędzie.

Resort środowiska pracuje jednak nad przepisami, które mają znieść opłatę recyklingową. Taka zmiana znalazła się w przygotowanej przez ministerstwo nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Dokument jest na etapie uzgodnień międzyresortowych.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl

 • Podziel się:

 

Komentarze: Łatwiej zarejestrować auto z zagranicy

 • sprawiedliwy 2011-03-25 10:20:24

  Re: Łatwiej zarejestrować auto z zagranicy

  Polska G U P O T A nie zna granic !!!!!!!!!!!!!!!! Najgłupszy naród na świecie !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zjadają własny ogon !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Z niczym nie moga sobie poradzić !!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ogromna armia urzędników największa na świecie !!!!!!!!!!!!!!!!! Rządzący kompletnie stracili rozum !!!!!!!!!!!!!!! Już nie wiedzą czego się czepiać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Szukają pieniędzy w starym złomie , a miliardy uciekają z powodu sabotażu gospodarczego poprzez drakońskie czynsze za miejsce pracy , które celowo osiągają ogromne kwoty tak ażeby nikt niczego nie uruchomił .W Polsce jest ogrom pustostanów miliardy m 2 , które powinny być opodatkowane skoro takiego właściciela stać na utrzymanie pustostanu to stać go również na podatek, którego nie płaci a zachodzi uzasadnione domniemanie , że osiągają olbrzymie dochody od konkurencji za utrudnianie uruchomienia miejsca pracy stąd ogrom bezrobocia !!!!!!!!!!!Urzędnicy do roboty ściągać podatki od pomieszczeń gospodarczych jako pustostany czy wam oczy zarosły czy , że tego tematu nie dostrzegacie !!!!!!!!!!!!

 • Maria 2011-03-21 21:40:06

  Re: Łatwiej zarejestrować auto z zagranicy

  A co z samochodami z Wielkiej Brytanii i Irlandii (z kierownicą po drugiej stronie)? Czy cos sie zmieniło lub ma sie zmienić? Czy (będzie) je można zarejestrować w Polsce???


Dodaj komentarz

Administratorem danych osobowych jest Legalsupport sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie przy ul. Gabrieli Zapolskiej 36. Podane przez Użytkownika dane osobowe będą przetwarzane w celu realizacji umowy i w zakresie niezbędnym do świadczenia usług oraz w celach statystycznych. Podanie danych osobowych przez użytkownika jest dobrowolne. Użytkownik ma prawo dostępu do ich treści oraz poprawy.

Pomoc prawna online

Opinie naszych klientów

 • Małgorzata

  ocena usługi:

  wszystkim niezdecydowanym serdecznie polecam portal e-prawnik.Ogromny plus dla portalu, że moja sprawa została bardzo dogłębnie zbadana. Stanowisko prawne i dalsza ścieżka postępowania jasno określona.Wszystkie moje wątpliwości, które nasuwały mi się po otrzymaniu opinii sukcesywnie przez kilka dni zostały wyjaśnione.Drugi ogromny plus za bardzo szybki czas reakcji na moja wysyłana korespondencję.Dzięki kontaktowi z portalem e-prawnik mam poczucie, że nie jestem sama z problemem.Biorąc pod uwagę konkurencyjną na rynku cenę za usługę, z całym przekonaniem mogę potwierdzić, że była tego warta.
 • Z. Wiśniewski

  ocena usługi:

  Jestem wysoce usatysfakcjonowany pracą zespołu e-prawnik.pl Gorąco polecam
 • Renata

  ocena usługi:

 • Damian

  ocena usługi:

 • Zbyszek

  ocena usługi:

  Biuro e-prawnik pomogło w sprawie, za co dziękuje.
 • Agnieszka

  ocena usługi:

  Bardzo trafna i rzeczowa obsługa Polecam wszystkim, którzy potrzebują porady prawnej
 • Sławomir

  ocena usługi:

  Dziękuję za poradę. Bardzo pomocny serwis, rzeczowe odpowiedzi, krótki czas oczekiwania na wycenę opinii. Naprawdę jestem zadowolony. Polecam
 • Wiesława

  ocena usługi:

  Dziękuję..., otrzymałam jasną i profesjonalną odpowiedź polecam Wiesława
 • Adam

  ocena usługi:

  Dzięki bardzo merytorycznej opinii oszczędzono mi przegranej sprawy w Sądzie .
 • Dorota

  ocena usługi:

  polecam, szybko i konkretnie
 • Anna

  ocena usługi:

 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Halina

  ocena usługi:

  Jestem zadowolona, otrzymałam jasną dla mnie jasną odpowiedź. Polecam.
 • Katarzyna

  ocena usługi:

  Profesjonalnie i dokladnie.napewno będę jeszcze korzystać. Dziękuję Katarzyna
 • Adam

  ocena usługi:

  Bardzo wyczerpująca opinia, na temat, bez zbędnych komentarzy.
 • Małgorzata

  ocena usługi:

  Bardzo dobra, fachowa obsługa, rzetelne i profesjonalne podejście do tematu, bardzo dziękuję i polecam
 • Piotr

  ocena usługi:

  jestem bardzo zadowolony. pelny profesjonalizm, polecam wszystkim osobom potrzebujacym porady prawnej
Informujemy, iż zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt. 1 lit. b ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jednolity: Dz. U. 2006 r. Nr 90 poz. 631), dalsze rozpowszechnianie artykułów i porad prawnych publikowanych w niniejszym serwisie jest zabronione.

Zadaj pytanie – porady prawne w 24h już od 30zł

* pola wymagane