Lekarz szybciej wypisze zwolnienie

Osoby czasowo niezdolne do pracy dostaną od lekarza zaświadczenie o zwolnieniu na nowym druku ZUS ZLA.

Z druku ZUS ZLA usunięte zostaną pola: 10 - „Niezdolność do pracy"; 17 - „Imię pierwsze lekarza" i 18 - „Nazwisko lekarza"; 21 - „NIP zakładu opieki zdrowotnej"; 23 - „Nazwa skrócona/nazwisko i imię płatnika".

Dane wpisywane dotychczas w usuniętych polach będą uzyskiwane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z innych źródeł - wynika z projektu odświeżonego rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń  lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS.

Uproszczenie struktury zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA przyczyni się do usprawnienia pracy lekarza, którzy znacznie szybciej wypisze nam zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy.

Druk uzupełniony zostanie jednocześnie o pouczenie, które ułatwi kontrolowanie osoby przebywającej na zwolnieniu. Zgodnie z nową wskazówką dane adresowe osoby ubezpieczonej wpisywane w zaświadczeniu ZUS ZLA powinny odnosić się do miejsca jej pobytu w okresie trwania czasowej niezdolności do pracy.

Na nowych drukach lekarz będzie miał możliwość wpisania również informacji o tym, że chory podlega ubezpieczeniu w innym państwie.

W związku z modyfikacją druku ZUS ZLA zmienione zostanie również zaświadczenie wydawane ubezpieczonemu w wyniku kontroli lekarza orzecznika ZUS (ZUS ZLA/K).

Rozporządzenie zacznie obowiązywać po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Po wprowadzeniu zmian lekarze będą mogli nadal wypisywać zaświadczenia na dotychczasowych formularzach, do wyczerpania zapasów.

Dariusz Madejski, e-prawnik.pl


Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika