Lepsza ochrona klientów przy zaciąganiu kredytów i pożyczek

Zwiększenie poziomu ochrony konsumentów korzystających z usług finansowych firm udzielających kredytów i pożyczek konsumenckich, które nie są objęte obowiązkiem uzyskania zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) zakłada projekt nowelizacji ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym, ustawy - Prawo bankowe oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ma umożliwić skuteczne eliminowanie z obrotu gospodarczego tych podmiotów, które działają na reglamentowanym rynku finansowym bez zezwolenia, tj. nielegalnie, w szczególności prowadzących działalność z zamiarem oszustwa. KNF otrzyma uprawnienia do prowadzenia postępowania wyjaśniającego wobec tych podmiotów.

Nastąpi też usprawnienie współpracy Komisji z organami ścigania w zakresie składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu możliwości udostępniania przez KNF informacji stanowiących tajemnicę bankową przy kierowaniu do prokuratury zawiadomień dotyczących funkcjonowania rynku

- Rząd konsekwentnie prowadzi działania zmierzające do zwiększenia poziomu ochrony konsumentów na rynku usług finansowych. Mamy świadomość, że konsument jest zawsze stroną słabszą, a jego słabość jest często wykorzystywana przez podmioty działające na tym rynku. Jesteśmy zatem przekonani, że pozycję konsumenta należy wzmacniać i obejmować go szczególną ochroną - powiedział minister finansów Mateusz Szczurek.

Porady prawne

Zakłada się, że projektowane rozwiązania przyniosą pozytywny efekt zarówno dla konsumentów, jak też dla branży pożyczkowej i wpłyną na obniżenie kosztów pożyczek i kredytów konsumenckich. Konsument będzie lepiej chroniony przez wyeliminowanie stosowanych przez nieuczciwych przedsiębiorców praktyk, polegających na pobieraniu nadmiernych, nieuzasadnionych opłat związanych z udzieleniem i obsługą pożyczki. Zyska on też w sytuacji, kiedy będzie zalegał ze spłatą pożyczki. Projekt doprecyzowuje bowiem zasady pobierania przez przedsiębiorców odsetek za opóźnienie w spłacie, jak również zapobiega obciążaniu klienta nadmiernie wysokimi kosztami windykacji.

Korzyścią dla rynku będzie natomiast zwiększenie wiarygodności i zaufania do branży pożyczkowej. Spełnienie określonych wymogów, takich jak konieczność działania spółki we wskazanej formie prawnej, będzie warunkować możliwość prowadzenia działalności. Przykładowo spółka kapitałowa będzie musiała posiadać kapitał zakładowy w wysokości co najmniej 200 tys. zł, utworzony ze środków niepochodzących z pożyczki, kredytu, emisji obligacji lub źródeł nieudokumentowanych. Wymagana będzie też niekaralność za określone przestępstwa osób będących we władzach spółki i prokurentów.

W projekcie przewiduje się również m.in. wprowadzenie maksymalnej wysokości pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego i odsetek za opóźnienie w spłacie kredytu konsumenckiego. Nastąpi też zaostrzenie sankcji karnych za gromadzenie bez wymaganego zezwolenia środków finansowych innych osób, w celu obciążania ich ryzykiem.

Źródło: mf.gov.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika