Lombardy pod lupą

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Szczecinie w ostatnich dniach przeprowadzili czynności w dwóch lombardach na terenie Szczecina i Świnoujścia.

Operacyjni otrzymali informacje o nieprawidłowościach występujących w dwóch lombardach. Na terenie Szczecina policjanci ujawnili 15 nowych dekoderów płatnych telewizji cyfrowych. Odbiorniki były wystawione na sprzedaż. Do części zestawów dołączone były także umowy o świadczenie usług telewizyjnych. Jak się okazało, dekodery do lombardu trafiły od osób, które podpisały umowy lecz nie miały zamiaru się z nich wywiązać. Wskazuje na to zabezpieczona dokumentacja lombardowa, z której wynika że sprzęt został wstawiony do lombardu już w dniu podpisania umowy z operatorem. Fakt ten budzi podejrzenie wyłudzenia odbiorników.

Porady prawne

Ustalono, że ujawniony sprzęt należy do operatorów różnych platform cyfrowych telewizji. Łączna suma strat wynosi co najmniej 10.000 zł. Pełnomocnik pokrzywdzonych firm oświadczył, że jest to nowy rekord w zwalczaniu opisanego procederu na terenie naszego kraju. Do tej pory nie zabezpieczono tak dużej ilości dekoderów w jednym miejscu.

Drugi lombard, który sprawdzili policjanci znajdował się na terenie Świnoujścia. Tam policjanci ze Szczecina z kolegami ze Świnoujścia ujawnili szereg specjalistycznych elektronarzędzi z podrobionymi znakami towarowymi znanych firm o łącznej wartości 5.600 zł. Właściciel punktu nie spodziewał się wizyty funkcjonariuszy w swoim lombardzie, był zupełnie zaskoczony.

Dekodery oraz elektronarzędzia były wystawiane do sprzedaży zarówno w lombardach jak i na aukcjach internetowych. W obu przypadkach wszczęto postępowania, w toku których dopiero okaże się kto i jakie zarzuty usłyszy.

Kto w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym odpowiada karnie na podstawie ustawy Prawo własności przemysłowej - co w przypadku uczynienia sobie przez sprawcę stałego źródła dochodu z nielegalnego procederu zagrożone jest sankcją do 5 lat pozbawienia wolności. Natomiast sprawca, który sprzedaje przedmioty uzyskane za pomocą czynu zabronionego - może odpowiadać za przestępstwo paserstwa, za co grozi również do 5 lat więzienia.

miasto: Szczecin,  asp. Alicja Śledziona

Źródło: www.szczecin.kwp.gov.pl


A.J.
Zespół e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika